Felrobbant Musk szuperrakétája, de a kilövés így is új fejezetet nyit az űrhajózásban
2023. április 20. – 16:40
frissítve
Sikeres volt Elon Musk marsrakétájának első kilövése. A rakéta első fokozatának számító Super Heavy hordozórakéta juttatta levegőbe a Starshipet, mely a tervek szerint nagyjából 85 perc alatt csaknem teljesen megkerülte volna a Földet, hogy aztán Hawaii partjainál zuhanjon a Csendes-óceánba. A Super Heavy pedig dolga végeztével a Mexikói-öbölbe zuhant volna. Ez viszont nem következett be, a két fokozat ugyanis nem vált szét, sőt, a két összeragadt rész fel is robbant.
A csütörtöki teszt amiatt történelmi, hogy a Starship hordozórakétájának – a Super Heavynek – a tolóereje csaknem kétszer akkora, mint bármely korábbi rakétáé az űrhajózás történetében. A SpaceX ezzel juttatna embereket a Marsra 5-10 éven belül, a NASA pedig a holdra szállásokhoz fogja használni a Starshipet, a tervek szerint már 2025-ben.
Ezzel a sikeres kilövéssel új fejezet nyílt az űrhajózás történetében.
A SpaceX többi rakétájához, a Falcon 9-hoz és a Falcon Heavyhez hasonlóan a Starship és a Super Heavy is többször használható lesz – kivéve, ha hasonló vég vár rájuk, mint az első tesztkilövés rakétájára. A Super Heavyt összesen 33 hajtómű löki az égbe. A Starship ennek segítségével 150 ezer kilogrammnyi hasznos terhet tud Föld körüli pályára állítani.
Összehasonlításképp az Apollo-program hordozórakétája, a Saturn V 118 ezer kilogrammnyi hasznos terhet tudott szállítani, a NASA jelenlegi holdrakétája, az Artemis-küldetésekhez használt SLS pedig mindössze 95 ezer kilogramm hasznos terhet bír el. A Starship a teherbíráson kívül magasságban is csúcstartó lett: csaknem 120 méter magas.
Az, hogy nem sikerült közel Föld körüli pályára állítani a Starshipet, nem váratlan fejlemény. Musk már a teszt előtt is próbálta hűteni a kedélyeket. Egy Twitter Spaces-beszélgetés során arról beszélt, hogy bármit, ami nem a kilövőállásnak a megsemmisülésével jár, győzelemnek fog tekinteni. Egy Morgan Stanley-konferencián pedig 50 százalékos esélyt jósolt arra, hogy a Starship Föld körüli pályára tud állni – végül ezt a célt hajszállal kevésbé ambiciózusra vették, de ez sem jött össze, a kilövés maga viszont így is sikernek tekinthető. A SpaceX vezetője egyébként korábban úgy vélekedett, hogy reálisan csak 2023 végére tudják majd Föld körüli pályára juttatni a marsrakétát.
A SpaceX-, Tesla- és Twitter-tulajdonos Elon Muskról tavaly egy Telex Komplexben írtunk részletesen. Az őrült zseni eddigi pályafutását bemutató cikkünket itt olvashatják el.
Eredetileg hétfőre tervezték a tesztkilövést, azonban egy befagyott nyomáscsökkentő szelep miatt a start előtt néhány perccel a teszt lefújása mellett döntöttek.
Míg a Super Heavy hordozórakétának a csütörtöki volt az első éles tesztje, a rakéta második fokozata, a Starship már túl van több sikeres repülésen is. Ötödik próbálkozásra pedig egy sikeres landolást is bemutatott 2021 májusában.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!