Szibériába nyúlnak vissza a magyar nyelv gyökerei a Harvard friss kutatása szerint
Az eddig ismertnél jóval keletebbre, Északkelet-Szibériába vezetnek az uráli nyelvcsalád, így a magyar, a finn és az észt nyelv gyökerei – többek között erre jutottak a Harvard Egyetem kutatói egy nemrég megjelent kutatásukban, amiről a Harvard Gazette számolt be.
Az elemzéshez 180 szibériai ember DNS-mintáját vetették össze több mint 1000 meglévő mintával, amelyek számos kontinenst és az emberiség elmúlt 11 ezer évét fedik le. A tanulmány szerint a mai uráli nyelvcsaládba tartozó népek ősei körülbelül 4500 évvel ezelőtt Északkelet-Szibériában, a ma Jakutföldként ismert területen éltek.
„Földrajzilag közelebb van Alaszkához vagy Japánhoz, mint Finnországhoz”
– mondta Alexander Mee-Woong Kim, a tanulmány egyik társszerzője.
Az uráli nyelvek eredetéről egyelőre nincs konszenzus a nyelvészek és a régészek között. Az uralkodó elmélet szerint a nyelvcsalád őshazája az Urál hegység közelében volt, míg egy másik elmélet ettől valamivel keletebbre teszi az eredetüket. A friss tanulmány szerint ez utóbbi forgatókönyv a valószínűbb. „Láthatjuk, hogy ez a genetikai impulzus kelet felől éppen akkor érkezett, amikor az uráli nyelvek terjedtek” – tette hozzá a tanulmány szerzője.
A tanulmányban arra jutottak, hogy számos, uráli nyelvcsaládba tartozó nép hordozza ugyanazt a genetikai jegyet, amely először a 4500 éves jakutföldi mintákban jelent meg keveretlen formában, míg a többi etnolingvisztikai népnél nem találták meg ezt a jegyet. Ezek a jegyek a jakutföldi vadászó-gyűjtögető népcsoportokban is megjelentek, a feltételezések szerint ők terjeszthették el az uráli nyelveket Észak-Skandináviától a mai Magyarország területéig.
Az uráli nyelvcsaládba tartozó népek időben átfedést mutattak a jamnaja népekkel is – nekik tulajdonítják az indoeurópai nyelvek elterjedését Eurázsiában. A Harvard kutatása szerint az ő őshazájuk alig több mint 5000 évvel ezelőtt a jelenlegi Ukrajna határain belül lehetett.
Az uráli nyelv elterjedését a régészek régóta összekapcsolják az úgynevezett Szeima-Turbino jelenséggel is – 4000 évvel ezelőtt Észak-Eurázsiában fejlett bronzöntési módszerek jelentek meg, ezt fedi le ez a régészeti fogalom. A bronz használata fellendítette a távolsági kereskedelmet, a társadalmaknak ezzel új kapcsolatokat kellett kialakítaniuk – ezt a keveredést mutatják a kutatásban vizsgált DNS-minták is.
Bár a tanulmány szerint az uráli nyelvcsalád gyökerei Szibériába vezetnek, a tanulmány megállapítja, a nyelvcsaládba tartozó egyes kultúrák eltérnek abban, hogy mennyi jakutföldi felmenőt hordoznak a DNS-ükben – ez a finneknél körülbelül 10 százalék, az észteknél 2. A mai magyaroknál ez már a nullához közelít, a DNS-minták azonban azt mutatják, hogy a középkorban azonban még jóval nagyobb volt ez az arány, állítják a kutatók.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!