A NASA idén nem fogja nyilvánosan közzétenni a legfontosabb amerikai klímaváltozási jelentést

127

Mégsem teszi közzé nyilvánosan a NASA a legjelentősebb amerikai klímaváltozási jelentést, a Nemzeti Klímaértékelést (National Climate Assessment, NCA), arra hivatkozva, hogy jogilag nem kötelezett rá, írja a Space.com. Az NCA-t az űrügynökség négy-öt évente készíti el, és ez az Egyesült Államok kormányának elsődleges, szakértők által lektorált klímaértékelése.

A döntéssel a nyilvánosság nehezebben fér majd hozzá az NCA-hez, ami kulcsfontosságú megállapításokat tartalmaz az Egyesült Államokat érintő klímaváltozási kockázatokról és hatásokról. A NASA lépése ellentmond a Fehér Ház július 3-i határozatának, ami szerint a dokumentumok új felelőse a NASA lesz, miután az eredeti oldal, amin eddig közzétették, megszűnt.

„A NASA-t semmilyen jogi kötelezettség nem terheli a globalchange.gov adatainak tárolására” – írta emailben a Space.com-nak Bethany Stevens, a NASA sajtófelelőse. Hozzátette, hogy a jelentésért felelős USA Globális Változás Kutatási Program (U. S. Global Change Research Program, USGCRP) eleget tett a törvényi kötelezettségeinek azzal, hogy átadta a jelentéseit a kongresszusnak.

Az NCA létrejöttét törvény írja elő, és részletesen bemutatja a klímaváltozás által jelentett helyi kockázatokat, illetve iránymutatásként szolgál az amerikai szervezetek számára abban, hogyan csökkentsék ezeket a kockázatokat a klímaváltozás okozta katasztrófák, például árvizek, hőhullámok, viharok és aszályok idején.

A nyilvános hozzáférés ellehetetlenülése aggodalmat kelthet a kormányzati átláthatósággal és a klímakutatás hosszú távú támogatásával kapcsolatban. A Fehér Ház 2026-os NASA-költségvetési javaslata már most 47 százalékkal csökkentené az ügynökség tudományos finanszírozását.

Áprilisban Donald Trump kirúgta a klímaértékelésen dolgozó közel négyszáz kutatót, és a hónap elején felmondta a szerződést azzal a tanácsadó csoporttal, ami a következő értékelést koordinálta. A jelentés szerzői egyébként önkéntes alapon végezték a munkát.

Nemrég írtunk arról is, hogy klímaszkeptikus természettudósokat alkalmaz Trump kormányának energiaügyi minisztériuma. Az energiaügyi minisztérium újdonsült munkatársai széles körben ismertek arról, hogy elutasítják a tudományos konszenzust éghajlatváltozásról. Miközben nem világos, hogy a titulusuk alapján pontosan min dolgozik a három újonnan felvett kutató, klímatudósok attól tartanak, hogy egy alternatív, tudományosan megalapozatlan klímajelentést írnak majd. Ezzel a szakmabeliek szerint az legnagyobb probléma, hogy nézeteik csupán a klímatudósok 1 százalékának véleményét tükrözik, így szerepük aránytalanul torzíthatja a kormány klímapolitikáját. Kritikusai szerint az energetikai minisztérium ezzel a lépéssel nem független szakértői véleményt keres, hanem olyanokat alkalmaz, akik előre megírt következtetésekhez igazítják az adatokat.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!