Közel 700 éves, véres gyilkossági ügyet oldottak meg a Cambridge-i Egyetem kriminológusai

Közel 700 éves, véres gyilkossági ügyet oldottak meg a Cambridge-i Egyetem kriminológusai
Piac a 14. századi Londonban – Fotó: Culture Club / Getty Images

280

Egy bosszúszomjas nemesasszony utasítására vághatták el egy pap, John Forde torkát fényes nappal Londonban, 1337-ben – írja a Phys.org. A Cambridge-i Egyetem kriminológusai azon dolgoznak, hogy felgöngyölítsenek középkori gyilkosságokat, és egy korabeli kézirat alapján jutottak arra, hogy Ela Fitzpayne állhatott Forde brutális, már-már maffialeszámolásra emlékeztető kivégzése mögött.

Az egész azzal kezdődött, hogy a canterburyi érsek megtudta, hogy a nemesi származású Ela Fitzpayne sorozatos házasságtörő és rabló is volt, ezért morális alapon egészen megalázó büntetést szabott ki rá.

Az egyik vád szerint Fitzpayne és Forde (aki egy közeli, a nemesi család földjén található egyik gyülekezetet vezette) jó, sőt, túl jó viszonyt ápoltak, és a pap, a nő és a férje 1322 márciusában úgy döntöttek, hogy megtámadnak egy közeli bencés kolostort, ahol bezúzták a kaput, több épületet is leromboltak, a saját kastélyukba hajtottak 18 ökröt, 30 disznót és 200 bárányt, és a kőfejtőt is kirabolták. Azonban nem ez okozta Fitzpayne meghurcoltatását, ugyanis a kolostor egy francia apátsághoz tartozott, és akkoriban pont fellángolóban volt Angliában a franciaellenesség.

Az érsek akkor dühödött fel igazán, amikor kiderült, hogy Fitzpayne házas asszonyként ágyába engedett „lovagokat és más, egyedülálló és házas férfiakat, sőt, még a szent rendek papjait is”.

A büntetése többek között az volt, hogy nem viselhetett aranyat, gyöngyöket és drágaköveket, rengeteg pénzt kellett fizetnie szerzetesrendeknek és a szegényeknek, és – talán a legmegalázóbb – évente egyszer végig kellett sétálnia a salisburyi katedrálison. Mezítláb, egy kétkilós gyertyát tartva.

Ela Fitzpayne azonban nem engedett az egyházi nyomásnak, úgyhogy (az érsek szerint büszkeségtől és az ördög által vezérelve) otthagyta a férjét, majd bujkálni kezdett, míg ki nem átkozták.

A levelekben egy szeretője van megnevezve, John Forde. A kriminológusok szerint ez például azért lehet, mert Forde lebukott egy korábbi ügyével, mondjuk, a kolostorrablással kapcsolatban, és, hogy mentse a saját bőrét, felnyomta a nemest is. Ez az egyháznak kapóra jött, mert rendszeresen fitogtatták a nemesség feletti hatalmukat azzal, hogy moralitásukat megkérdőjelezve büntetéseket szabtak ki.

Bárhogy legyen, elképzelhető, hogy Fitzpayne is hasonló következtetésre jutott. 1337. május 3-ig várt a bosszúval. Az aznapi esti ima után, de még napnyugta előtt Forde a londoni Westcheap városrészben, a Szent Pál-székesegyháznál sétált, amikor találkozott egy másik pappal, Hasculph Neville-lel. Szemtanúk szerint kedélyes csevegésbe kezdtek, azonban ahogy közeledtek a székesegyházhoz, négy férfi megtámadta őket. Egyikük elvágta Forde nyakát, ketten pedig hasba szúrták.

A kriminológusok a halottkémi jelentés alapján kötötték össze Fitzpayne-t és a gyilkosságot. A korabeli szokások szerint a halottkém összehívott egy esküdtszéket, aminek gyakran a szemtanúk is tagjai voltak, ami helyi férfiakból állt. A Forde-ügy fontosságát jelzi, hogy 33 férfi gyűlt össze, hogy megvitassák a gyilkosságot. Bár tudták, hogy kik voltak az elkövetők (Fitzpayne testvére, Hugh Lovell és Fitzpayne-ék két korábbi szolgálója, Hugh Colne és John Strong), de azt nem tudták, hogy hol lehetnek – csak azt, hogy a család már jó ideje rosszban van a meggyilkolt pappal. Végül csak Colne került börtönbe az ügy miatt, és ő is csak öt évvel később.

Mai szakértők szerint ez egy tökéletes példája annak, hogy milyen többszintes igazságszolgáltatás zajlott a korabeli Angliában. Mindenki úgy tett, mintha semmit nem tudnának a családról, az pedig nemesi származása miatt teljesen megúszta a büntetést.

A Westcheap egyébként tele volt céhekkel, kocsmákkal és piacokkal, így gyakoriak voltak az összeszólalkozások. Nem John Forde volt az egyetlen, akivel gyakorlatilag rituálisan, erőfitogtató módon végeztek ezeken az utcákon. Maga a módszer nem is tűnt el, Oroszországban és Mexikóban az elmúlt években is előfordultak hasonló, politikai gyilkosságok, amiknek az a céljuk, hogy megmutassák: aki mögötte áll, bármit megtehet, úgyhogy jobb tartani tőle.

Bár úgy tűnik, hogy – a meggyilkolását leszámítva – Forde megúszta a büntetést, és csak Ela Fitzpayne lett meghurcolva, a kutatók egyelőre nem találták nyomát annak, hogy a történtek miatt megromlott volna Ela és férje, Robert közötti viszony. Robert Fitzpayne 1354-es haláláig házas maradt Elával, és a nőre hagyta a vagyonát.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!