Életre utaló jeleket találtak a Marson

366

Évmilliárdokkal ezelőtt élt mikrobák nyomait találhatta meg egy kőzetben a Marson a NASA Perseverance nevű kutatójárműve, olvasható az amerikai űrkutatási szervezet csütörtök esti közleményére hivatkozva, a Space.com szakportál cikkében.

Mint a részletekből kiderül, a marsjáró egy nyílhegy alakú kőzetre bukkant a bolygó felszínén, ami olyan kémiai nyomokat és struktúrákat tartalmaz, amelyeket mikrobiális élet alakíthatott ki, amikor a Marson még lényegesen több volt a nedvesség, mint jelenleg. A tudósok szerint a műszerek a Cseyava-vízesésnek nevezett sziklában olyan szerves vegyületeket is kimutattak, amelyek az általunk ismert élet kémiájának előfutárai lehettek, de a felfedezés további elemzésre vár.

A marson talált kőzet – Forrás: NASA/JPL-Caltech
A marson talált kőzet – Forrás: NASA/JPL-Caltech

A megvizsgált kőzet hosszában kalcium-szulfát erek húzódnak, és ez az ásványi lerakódás a víz egykori jelenlétére utal. Ezen kívül a marsjáró több tucat, mindössze néhány milliméteres foltot is talált a kőzetben, amelyeket leopárdmintához hasonló fekete gyűrű vett körül. Ezek a gyűrűk vasat és foszfátot tartalmaznak a tudósok szerint, amelyek hasonló formában a Földön is megtalálhatók, jellemzően mikrobák által irányított kémiai reakciók eredményeként.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!