Megint nem sikerült Észak-Koreának a kémműholdfellövés

A fellövés után nem sokkal felrobbant az Észak-Korea új felderítő katonai műholdját szállító rakéta – írja az észak-koreai állami hírügynökség alapján a Sky News. Az új fejlesztésű hordozórakéta a repülés első szakaszában felrobbant, Dél-Korea vezérkari főnökei szerint a fellövés után két perccel már meg is találták a törmelékét a tengerben.
Egyelőre úgy tűnik, hogy a rakéta Észak-Korea egyik északnyugati tartományából indult, az ország repülési központjából. A fellövés hírére Japán figyelmeztetést küldött az okinavai lakosainak, hogy keressenek menedéket, mert nem volt biztos, hogy nem rakétatámadásról volt szól. Ezt a figyelmeztetést hamar visszavonták, amikor látszott, hogy bármi is legyen, nem fog átrepülni a szigetország felett.
A japán köztévé, az NHK szerint első vizsgálatok szerint a probléma a nemrég kifejlesztett motorral lehetett, de még nem zártak ki minden lehetőséget. A védelmi minisztérium egyik tisztviselője azt mondta, hogy még elemzik, hogy ha műholdról van szó, akkor pontosan milyenről.
Felvételeken látszik, ahogy Észak-Korea és Kína határánál egy narancssárga folt szeli át az éjszakai eget, majd hirtelen lángba borul. A narancssárga lángok alapján következtet arra a japán védelmi minisztérium, hogy kigyulladhatott a folyékony üzemanyag.
Az észak-koreai vezetés hétfőn jelezte a Japán kormány felé, hogy még június 4-e előtt fellőnek valamit. Korábban több kísérletük is sikertelen volt, de novemberben sikeresen felbocsátottak egy hasonló felderítő műholdat.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa 2006-ban olyan szankciókat vetett ki Észak-Koreára, amik miatt többek között nem nagyon tudnak katonai eszközöket vásárolni. Kim Dzsongun nemrég a hasonló – bár nem ENSZ-es – szankciók alá vont Oroszországba látogatott, ahol Vlagyimir Putyin megígérte, hogy segít Észak-Koreának műholdakat fejleszteni. Az nem derült ki, hogy ez miben merül ki, de előfordulhat, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagja megszegheti az Észak-Koreát érintő szankciókat.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!