Európa jövője a szabad tudományon és oktatáson múlik – Közös nyilatkozatot adtak ki az európai tudományos akadémiák

2024. május 15. – 12:53

Másolás

Vágólapra másolva

Közös nyilatkozatban hívják fel a figyelmet a tudomány és a kutatás fontosságára a 27 EU-tagállam tudományos akadémiái vagy annak megfelelő tudós testületei. A nyilatkozat az aláírók szándéka szerint minden, az EP-választáson induló képviselőjelölthöz és tágabban értelmezve minden érdeklődőhöz szól, emlékeztetve a jelölteket arra, hogy az Európai Unió jövőjét tekintve kulcsszerepe van a tudománynak. A dokumentumot a Magyar Tudományos Akadémia képviseletében Freund Tamás elnök írta alá.

A nyilatkozat abból indul ki, hogy a tudomány, az innováció, a tudásáramlás, a kutatási eredmények és ötletek szabad megosztása, valamint a kritikai gondolkodás alapvető fontosságú az egész Európai Unió szabadsága, ellenálló képessége és globális versenyképessége szempontjából.

A felsoroltak elősegítésére és támogatására viszont Európa-szerte stabil és a jelenleginél nagyobb arányú befektetések szükségesek a kutatásba és az oktatásba, valamint a döntéshozóknak őrködniük kell a kutatás szabadsága fölött – áll a nyilatkozatban.

Az EU-tagállamokban működő tudományos akadémiák elnökeinek üzenete az 2024-es európai parlamenti választások jelöltjeihez

  • Biztosítsuk az Európai Unió globális vezető szerepét a tudományban és az innovációban! Az európai tudomány a globális kutatás és innováció élvonalában működik. Szerte az Európai Unióban a kutatók alapvető, gyakorlati és társadalmi problémákkal kapcsolatos kutatással és fejlesztésekkel foglalkoznak. A tudomány és innováció elengedhetetlen fontossággal bír az Európai Unió szabadsága és ellenálló képessége, globális versenyképessége, fejlődése és jóléte szempontjából. Ez nem vehető magától értetődőnek. Létfontosságú megőrizni a tudományos kutatás nyitott és nemzetközi együttműködésre épülő jellegét. Nélkülözhetetlenek a tudomány és tudományos munka teljes skáláját érintő befektetések, és biztosítani kell, hogy a tudományos eredmények beépüljenek azokba a szakpolitikákba, amelyek a demokratikus társadalmak fő kihívásainak kezelésére hivatottak.
  • Segítsük elő a tudományos világ nyitottságának és szabadságának megszilárdulását! A nemzetközi együttműködés, a tudás, a kutatók és a hallgatók szabad áramlása az Európai Unió legfőbb értéke, a felfedezések, ötletek megosztása pedig a tudományos-technológiai fejlődés egyik legfontosabb előfeltétele. A nyitott nemzetközi tudományos együttműködés fontos – az egyetemi-kutatói körökön túlmenően – a nemzetközi kapcsolatok szempontjából is. A döntéshozóknak tartózkodniuk kell attól, hogy ez elé akadályokat gördítsenek. Védeniük kell a tanszabadság, az akadémiai intézményi autonómia, valamint a személyek és információk nemzetközi szabad mozgásának elvét, miközben mindenkor biztonságos és fenntartható munkakörülményeket kell biztosítaniuk a kutatók és a hallgatók számára.
  • Fektessünk be a tudományba és az oktatásba! A tudomány és a kutatás nemcsak a gazdaság és a jólét szempontjából lényeges, hanem a független kritikai gondolkodás és a reflexió szempontjából is, és ezek kulcsfontosságú értékek színes és ellenálló demokráciák számára. Európa globális vezető szerepének biztosítása a tudomány és az innováció terén állandó beruházást igényel a kutatásba, az innovációba és az oktatásba. Ahhoz, hogy lépést tarthasson a világ más részeivel, az Európai Uniónak és tagállamainak teljesíteniük kell azt a kölcsönösen elfogadott célkitűzést, hogy a GDP 3 százalékát évente kutatás-fejlesztésbe fektetik. Emellett az Európai Parlament döntő közreműködésével meg kell erősíteni az Európai Unió kutatási és innovációs keretprogramját, valamint az európai oktatás legmagasabb szintű minőségét.
  • Használjuk fel a tudományos eredményeket a szakpolitikákban! Az EU kutatási keretprogramja és az Európai Kutatási Térség révén az Európai Parlament is óriási felelősséget visel a tudomány és az innováció ügyének előmozdításáért az Európai Unióban. Felszólítjuk a tagállamokat és az Európai Unió intézményeit, hogy a tudományos eredményeket vegyék figyelembe és körültekintően használják fel a szakpolitikák kialakítása során. Az előttünk álló kihívások – hogy csak néhányat említsünk: az éghajlatváltozás, a biológiai sokféleség csökkenése, a nemzetközi migráció, az élelmiszer-biztonság, az energetikai átállás – olyan összetett és sürgető problémák, amelyeket nem lehet hatékonyan kezelni kutatások, valamint a tudomány, a politika, a civil társadalom és a gazdasági szereplők közötti bizalomteljes párbeszéd nélkül.

Az aláírók:

  • Heinz Faßmann, elnök – Osztrák Tudományos Akadémia
  • Christoffel Waelkens, elnök – Belgiumi Királyi Flamand Tudományos és Művészeti Akadémia
  • Michel Willem, elnök – Belgiumi Királyi Tudományos, Irodalmi és Képzőművészeti Akadémia
  • Julian Revalski, elnök – Bolgár Tudományos Akadémia
  • Velimir Neidhardt, elnök – Horvát Tudományos és Művészeti Akadémia
  • Andreas Demetriou, elnök – Ciprusi Tudományos, Irodalmi és Művészeti Akadémia
  • Eva Zažímalová, elnök – Cseh Tudományos Akadémia
  • Marie Lousie Nosch, elnök – Dán Királyi Tudományos és Irodalmi Akadémia
  • Tarmo Soomere, elnök – Észt Tudományos Akadémia
  • Tuula Linna, elnök – Finn Tudományos és Irodalmi Akadémia
  • Alain Fischer, elnök – Francia Tudományos Akadémia
  • Gerald H. Haug, elnök – Leopoldina Német Természettudományos Akadémia
  • Stamatios Krimigis, elnök – Athéni Akadémia
  • Freund Tamás, elnök – Magyar Tudományos Akadémia
  • Patrick Guiry, elnök – Királyi Ír Akadémia
  • Roberto Antonelli, elnök – Accademia dei Lincei
  • Ivars Kalviņš, elnök – Lett Tudományos Akadémia
  • Jūras Banys, elnök – Litván Tudományos Akadémia
  • Lucien Hoffmann, elnök – Luxemburgi Nagyhercegi Intézet Természettudományok Osztálya
  • Alfred J. Vella, rektor – Máltai Egyetem
  • Marileen Dogterom, elnök – Holland Királyi Művészeti és Tudományos Akadémia
  • Marek Konarzewski, elnök – Lengyel Tudományos Akadémia
  • José Luís Cardoso, elnök – Lisszaboni Tudományos Akadémia
  • Ioan-Aurel Pop, elnök – Román Akadémia
  • Pavol Šajgalík, elnök – Szlovák Tudományos Akadémia
  • Peter Štih, elnök – Szlovén Tudományos és Művészeti Akadémia
  • Jesús María Sanz Serna, elnök – Spanyol Királyi Fizikai és Természettudományi Akadémia
  • Birgitta Henriques Normark, elnök – Svéd Királyi Tudományos Akadémia

Mivel az Európai Unió felépítése és jogi működése egyszerre mutatja a föderáció és a konföderáció jellegzetességeit, az Európai Parlament hatásköreit és munkáját nem lehet pontosan megfeleltetni egy tagállami parlamentének; mindenesetre a közvetlen választás erős legitimációt biztosít a testületnek, írják a közleményben. Az EP az Unió társjogalkotó szerve a kormányfőket, minisztereket tömörítő Európai Tanáccsal együtt. Az EU költségvetését szintén az EP fogadja el a Tanáccsal közösen. Fontos, hogy az EP-képviselők ellenőrzik az uniós intézmények munkáját; így az EU végrehajtó ága, az Európai Bizottság is e felügyeleti jogkör alá tartozik.

Az EP bizottsági és plenáris ülésein számos, a tudományt és a kutatást szűkebb vagy tágabb értelemben érintő téma szokott vita tárgya lenni. A testület legutóbb például egy biotechnológiai kérdésben hozott döntést: 2024. február elején a képviselők szűk többséggel enyhítettek a génmódosított haszonnövényekre vonatkozó uniós szabályrendszeren.

Magyarországon szakértők szerint a tudományos élet erodálása zajlik, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA), a kutatóintézetek, az egyetemek megroppantak, a magyar kutatók többsége jelenleg nem részesülhet az európai kutatóhálózat adta lehetőségekből, kiszorultunk a Horizont- és az Erasmus-programból, az egyetemi autonómia komoly válságot él át. Az Akadémiai Dolgozók Fóruma szerint az egyetemi alapítványi rendszer maga a feudalizmus, a tudományos dolgozók pedig béremelésért tüntetnek.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!