Az elmúlt évben minden egyes nap megdőlt az óceánok hőmérsékleti rekordja

2024. május 8. – 12:19

Másolás

Vágólapra másolva

Kifejezetten rossz éve van a világóceánnak a BBC elemzése szerint: az elmúlt évben mindennap hőmérsékleti rekordot döntött a víz hőmérséklete. A problémát jelentős részben az emberi tevékenység okozta, de szerepe van benne az El Niño hatásának is, írja az oldal. A szélsőséges melegedés nagy hatással van a vízi élőlényekre, és a korallfehéredés egy újabb hullámát indította el.

A BBC az elemzést az Európai Unió Kopernikusz földmegfigyelési rendszerének adatai alapján készítette. Az adatok azt is megerősítették, hogy a múlt hónap volt az eddigi legmelegebb április a levegő hőmérsékletét tekintve is, így a hónapspecifikus rekordok sorozata 11-re bővült.

Évtizedeken keresztül az óceánok segítették a klímaváltozás elleni küzdelmet, felfogták az ember által kibocsátott szén-dioxid mintegy negyedét, és a generált hő 90 százalékát. Az elmúlt évben azonban jól látszott, hogy az óceánok egyre kevésbé bírják a terhelést, főleg a felszín közeli rétegek viselik rosszul a melegedést.

2023 márciusától a globális óceánok felszíni átlaghőmérséklete egyre inkább a hosszú távú norma fölé emelkedett, és augusztusban új rekordot döntött. Az elmúlt hónapokban a Kopernikusz adatai szerint februárban és márciusban is elérte a tengerfelszín a 21,09 Celsius-fokos új globális napi csúcsot. A hőmérséklet 2023. május 4. óta nemcsak minden egyes nap megdöntötte az adott évszak napi rekordját, de egyes napokon óriásira dagadt a különbség az egyébként mért hőmérséklet és a tavalyi adatok között. Nagyjából 47 napon 0,3 Celsius-fokkal magasabb volt tavaly a hőmérséklet a korábbi rekordokhoz képest.

A legdrasztikusabban 2023. augusztus 23-án, 2024. január 3-án és 2024. január 5-én dőlt meg a hőmérsékleti rekord, ezeken a napokon 0,34 Celsius-fokkal volt melegebb a vízhőmérséklet a korábbi évek rekordjához képest.

Egy friss tanulmány szerint az ember által okozott felmelegedés jelentős hatással van a tengeri élővilágra, és akár a tenger hőmérsékletének szezonális ciklusát is megváltoztathatja. A közelmúlt felmelegedésének egyik legdrámaibb következménye az újabb korallfehéredési hullám. A korallok kritikus elemei az óceáni ökoszisztémának, az összes tengeri faj körülbelül egynegyedének adnak otthont.

A szokatlanul meleg víz a császárpingvin élőhelyét is darabolja, volt már rá példa, hogy a tengeri jég azelőtt töredezett fel, hogy a pingvinfiókák megfelelően megerősödtek volna, és így tömegesen a tengerbe fulladtak.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!