Kimutathatóan csökkentheti a rákbetegek fájdalmait tíz perc a virtuális valóságban
Ugyan a virtuális valóság (VR) még mindig nincs azon a szinten, hogy leváltsa a valódit – amit a metaverzum csúfos bukása is jól mutatott –, az tagadhatatlan, hogy vannak előnyei a szórakozáson túl is. Elég csak arra gondolni, amikor Törökországban VR-szemüvegeket adtak tehenekre, hogy több tejet adjanak, vagy arra, hogy egy friss kutatás szerint a virtuális valóság csökkentheti a krónikus fájdalommal küzdő daganatos betegek szenvedését.
Az American Cancer Society szakfolyóiratában, a Cancerben hétfőn közölt kutatásban azért fordult a virtuális valóság felé a kutatók figyelme, mert korábban számtalanszor kiderült már, hogy a VR-szemüvegek terápiás használatával egy rakás betegségnél lehet csökkenteni a betegek fájdalomérzetét. A rákbetegeknél viszont még nem nézte meg senki, hogy működik-e, így ebben a kutatásban 128 érintettet bevonva vizsgálták meg, hogy náluk is van-e pozitív hatása.
A betegek egy részét tízperces VR-terápiára küldték, a többiekkel pedig ugyancsak tízperces figyelemelterelő gyakorlatokat végeztettek egy tableten. A két csoport minden fontosabb tényezőben hasonlított egymáshoz, még az opioidhasználatuk is hasonló volt. Első körben az derült ki ebből, hogy mindkét csoportban megfigyelhető volt javulás, ám a VR-terápiában résztvevők átlagosan kétszer akkora javulásról számoltak be – ez a 0-tól 10-ig tartó fájdalomskálán 1,4-es javulást jelent.
Ez a javulás ráadásul 24 órával később is kitartott, sőt, nőtt is, náluk 1,7-es volt ekkor a csökkenés, míg a másik csoportnál mindössze 0,3.
A VR-terápiázók emellett azt is jelezték, hogy a fájdalom annak erősségétől függetlenül kevésbé is zavarta őket, mint azelőtt, és pozitívan nyilatkoztak a módszerről. A kutatást vezető Hunter Groninger elmondta, hogy az eredményeik alapján a VR hasznos módszer lehet a daganatos betegek fájdalmának enyhítésére. Azt is hozzátette, hogy a későbbiekben otthoni környezetben is le kellene tesztelni a hatékonyságát, egy napon pedig akár fel is lehet majd írni nekik ilyen otthoni kezelést a hagyományos gyógyszerek mellé.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!