Összefüggés lehet egyes hormontartalmú gyógyszerek és az agyhártyadaganat kialakulása között

2024. március 28. – 05:10

Másolás

Vágólapra másolva

Bizonyos progesztogén hormongyógyszerek hosszan tartó alkalmazása összefüggésbe hozható az agydaganat egyik fajtája, a meningeoma intracranialis kialakulásának fokozott kockázatával – derül ki a The BMJ szaklapban közzétett francia tanulmányból. A publikáló kutatók szerint ez a tanulmány az első, amely felméri a nők milliói által világszerte használt progesztogénekkel kapcsolatos ilyen kockázatokat, és azt mondják: sürgősen további vizsgálatokra van szükség ezek jobb megértéséhez.

Az EurekAlerten megjelent sajtóközlemény szerint a progesztogének hasonlóak a természetes progeszteron hormonhoz, és széles körben alkalmazzák olyan nőgyógyászati betegségek kezelésénél, mint az endometriózis és a policisztás petefészek szindróma, valamint fellelhető a menopauzára adott hormonterápiában és egyes fogamzásgátlókban is.

A meningiómák többnyire jóindulatú daganatok az agyhártyán és a gerincvelőt borító szövetrétegekben. Azt már tudjuk, hogy a kialakulásának kockázatát növelik az olyan tényezők, mint a kor, a női nem és a három nagy dózisú progesztogén (nomegesztrol-, klórmadinon- és ciproteron-acetát) fogyasztásának kockázata is már ismert. De sok más progesztogén is létezik, amelyeknél a meningioma kockázatát még nem becsülték meg. A kutatás erre igyekszik új információkat szolgáltatni.

A szakértők azt vizsgálták, hogy nyolc különböző progesztogén mennyire növeli meg a műtétet igénylő agyhártyadaganat kialakulási esélyét. A vizsgált progesztogének közé tartozott a progeszteron, hidroxiprogeszteron, didrogeszteron, medrogeszton, medroxiprogeszteron-acetát, promegeszton, dienogeszt és a levonorgesztrel méhen belüli rendszer. Mindegyik progesztogén esetében a vizsgált felhasználást legalább egy felírásként határozták meg a kórházi felvételt megelőző évben, vagy 3-5 éven belül a levonorgesztrel méhen belüli rendszerei esetében.

A torzítás minimalizálása érdekében azt is feljegyezték, ha a kórházi kezelés előtti 3 évben valamelyik beteg kapott nagyobb dózist abból a három ismert progesztogénből, amelynél már ismert, hogy megnöveli az agyhártyadaganat kialakulásának esélyét.

Más, potenciálisan befolyásoló tényezők figyelembe vétele után az eredmények azt mutatták, hogy a medrogeszton hosszan tartó (egy év, vagy annál további) használatával a műtétet igénylő agyhártyadaganat kialakulásának esélye 4,1-szeresére nőtt. A medroxiprogeszteron-acetát-injekció hosszan tartó alkalmazása 5,6-szoros, a promegesztoné pedig 2,7-szeres kockázattal járt.

Az eredmények azt is mutatták, hogy a progesztogének egy évnél rövidebb alkalmazása nem járt jelentős kockázatnövekedéssel.

A kutatás alapján úgy tűnik, hogy a progeszteron, a didrogeszteron vagy a széles körben használt hormonális méhen belüli rendszerek esetében nem volt magasabb az agyhártyadaganat kockázata. A dienogesztről vagy a hidroxiprogeszteronról nem lehetett következtetéseket levonni, mivel a vizsgált mintából túl kevesen használtak ilyen hatóanyagú szereket.

A kutatók kijelentették, hogy ezek alapján nem lehet ok-okozati összefüggést felállítani, arra azonban jó a kutatás, hogy irányt mutasson, merre érdemes tovább vizsgálódni. Főleg annak tudatában, hogy a medroxiprogeszteron-acetátot a becslések szerint 74 millió nő használja születésszabályozásra világszerte. Azt is elmondták, hogy a kutatás limitációi közé tartozott az, hogy a genetikai hajlamot és a nagy dózisú sugárzásnak való kitettséget sem tudták vizsgálni, amelyek mind hajlamosíthatnak az agyhártyadaganat kialakulására.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!