Négy éven keresztül kémkedtek hekkerek orosz iPhone-okon
2023. december 28. – 13:15
Magas szintű technológiai tudásra utal az a hekkertámadás, amit az orosz számítógépes biztonsági megoldásokat kínáló cég, a Kaspersky dolgozói ellen követtek el, írja az Ars Technica. Több tucat, ha nem több ezer iPhone-ba juthattak be hekkerek hátsóajtós támadásokon keresztül, olyan sérülékenységeket kihasználva, amelyekről valószínűleg az Apple-n és a mikrocsipeket gyártó ARM Holdingson kívül senki nem tudhatott.
A Kaspersky kutatója, Boris Larin azt mondta, az elemzés során nem derült ki, hogy szereztek tudomást a sebezhetőségről, de a cég minden lehetőséget megvizsgál, többek között a korábbi firmware- vagy forráskódkiadások nyilvánosságra kerülését vagy a hardveres visszafejtést is.
A módszertanon kívül a kutatóknak a hekkelés céljáról sincs egyelőre tudomásuk, és azt sem tudni, hogy a sebezhetőség az iPhone egy natív funkciója vagy valamilyen harmadik féltől származó hardver, például az ARM CoreSight engedélyezi-e.
A masszív, négy éve tartó backdoor-kampányra júniusban derült fény, a hekkerek több ezer, oroszországi diplomáciai képviseleten és nagykövetségen dolgozó ember iPhone-jába is bejutottak. A vírusok iMessage-szövegekben érkeztek, és úgy tudták megfertőzni a telefonokat, hogy a címzettnek semmit nem kellett tennie, elég volt, ha a telefonra megérkezett az üzenet.
Az eszközöket olyan kémprogramokkal fertőzték meg, amelyek mikrofonfelvételeket, fényképeket, földrajzi helymeghatározást és egyéb érzékeny adatokat továbbítottak a támadók által irányított szerverekre. A vírusok egy-egy újraindítással eltüntethetők voltak, de ha újabb iMessage-üzenetet küldtek a hekkerek a telefonra, újra fertőztek.
A most nyilvánosságra hozott friss részletek szerint a „Triangulation” – a Kaspersky ezt a nevet adta mind a rosszindulatú programnak, mind a kampánynak – négy kritikus nulladik napi sebezhetőséget használt ki, amelyek súlyos programozási hibákat jelentenek, és amelyekről a támadók már az Apple előtt tudtak. A cég azóta mind a négy sebezhetőséget kijavította.
A sebezhetőség nemcsak az iPhone-okon, hanem Maceken, iPodokon, iPadeken, Apple TV-ken és Apple Watchokon is megtalálható. A Kaspersky szerint a vírusokat szándékosan úgy fejlesztették ki, hogy ezeken az eszközökön is működjenek.
Amikor tavaly júniusban a Kaspersky először nyilvánosságra hozta a Triangulation létezését, az Orosz Nemzeti Koordinációs Központ számítógépes incidensekért felelős tisztviselői azt mondták, hogy a támadások az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség kampányának részét képezik, amely során több ezer, oroszországi diplomáciai képviseleteknél és nagykövetségeknél dolgozó iPhone-t fertőztek meg. Az FSZB szerint az Apple együttműködött az amerikai hatósággal a kampányban. Az Apple tagadta az állítást, és most a Kaspersky is bejelentette, hogy nem talált bizonyítékot sem az NSA, sem az Apple részvételére a támadásokban.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!