Amerikában törte totálkárosra Tesláját egy újságíró, de Ukrajnában valaki újrahasznosította a roncsot

2023. augusztus 11. – 16:36

Amerikában törte totálkárosra Tesláját egy újságíró, de Ukrajnában valaki újrahasznosította a roncsot
A Tesla Model X egy gyári sajtófotón – Fotó: Tesla

Másolás

Vágólapra másolva

Totálkárosra törte, majd megszabadult autójától, egy Tesla Model X-től Jay Yarrow, a CNBC vezető szerkesztője, aki nagyon meglepődött, amikor hónapokkal a történtek után ismét értesítéseket kapott telefonjára az autóból. Így derült ki, hogy a törött Teslát valaki feltámasztotta, legalábbis fedélzeti számítógépét újrahasznosították.

Az ismeretlen illető az Ukrajna déli régiójában található Krivij Rih városában használja a részben vagy egészben megvásárolt Teslát, az alkalmazásában szereplő követőfunkció adatai szerint. Már felfedezte a CNBC-s újságíró Spotify-profilját is, amelyen legutóbb Drake-et hallgatott, írja Yarrow a Twitteren.

A történtekről beszámoló Daily Mail cikke szerint nem ez az első eset, amikor egy amerikai Tesla-tulajdonos hasonlót tapasztal. Idén májusban egy Reddit-felhasználó korábban összetört, majd roncsként értékesített Teslája szintén Ukrajnában kötött ki, míg másvalaki előzőleg Kanadában összetört Model Y-járól kapott új híreket Belarusz fővárosából, Minszkből.

A jelenség hátterében az Egyesült Államok és Kelet-Európa közt zajló élénk autóroncs-kereskedelem áll, amelynek kiindulópontja a Copart nevű amerikai roncsbörze oldal. Az ingyenes felületen főként olyan kis- vagy nagymértékben sérült, esetleg totálkáros autókra lehet licitálni, amelyek után előzőleg kifizette a kártérítést gazdájuknak egy hely biztosító. A társaságok továbbértékesítik a roncsokat, így azokat bárki megvásárolhatja.

Cikkünk írásakor több mint ezerhatszáz Teslát kínálnak a Coparton az erősen sérült, legfeljebb donorként hasznosítható romoktól a külsérelmi nyomoktól mentes, tízezer dollárnál drágább példányokig, amelyek közt lehetnek vízkáros autók is.

Mivel a karambolos javítás az Egyesült Államokban sokszor nem gazdaságos, máshol még bőven menthető autókat is ki lehet pecázni az aukciós oldalon, noha a kockázatok jelentősek. Az viszont valóban sokkal láthatóbbá tette ezt az üzleti láncolatot, hogy a Teslák és más korszerű autók fejlett fedélzeti rendszerei távolról is követhetővé teszik őket még abban az esetben is, ha az eredeti felhasználó rég túladott rajtuk.

A fejlettség hátulütője, hogy a leselejtezett Teslákban is rengeteg személyes adat maradhat. Az ebből fakadó kockázatokra régóta rendszeresen figyelmeztetnek az információbiztonsági szakemberek, egyebek mellett a Yarrow-esetéről szóló CNBC-cikkben is, de szintén sok kritika éri Elon Musk cégét az általános adatvédelmi hiányosságok miatt. Van persze megoldás: eladáskor vagy a baleset után le kell választani az autóról a felhasználói profilt, és meg kell bizonyosodni arról, hogy a szinkronizált adatok, címek, telefonszámok nem maradtak a fedélzeti számítógép memóriájában.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!