Sikerrel járt a NASA, először sikerült módosítani egy égitest röppályáját az űrben
2022. október 11. – 22:32
Teljes sikerrel ért véget a NASA legrosszabb forgatókönyvre készülő tesztküldetése, bő két héttel azután, hogy a DART űrszonda telibe találta a Földtől 11 millió kilométeres távolságban a kiszemelt, 163 méter átmérőjű, Dimorphos nevű aszteroidát, a mérések megerősítették, hogy igazolhatóan és jelentősen megváltozott az égitest pályája – jelentette be kedden a NASA.
Ahogy arról két héttel ezelőtt is írtunk, a NASA szakembereinek nem volt nagyon nehéz feladata a mérésekkel, a Dimorphos ugyanis egy másik, nála nagyobb aszteroida, a 780 méter átmérőjű Didymos körül kering, a keringési ideje pedig egészen eddig 11 óra 55 perc volt. A becsapódás után pedig azt kellett figyelni, hogy ez lecsökken-e, ahhoz pedig, hogy a küldetést sikernek könyveljék el, legalább 73 másodperccel kellett lecsökkenteni a Dimorphos keringési idejét. Egyes modellek szerint ennél jóval nagyobb csökkenésre is lehetett számítani, végül pedig bőven sikerült is túlteljesíteni ezt a célt, a Dimorphos keringési ideje 32 perccel lett rövidebb, mint eddig.
A NASA igazgatója, Bill Nelson arról beszélt kedden, hogy mindannyiunk felelőssége a bolygónk megóvása, elvégre csak ez az egy van belőle, ez a küldetés pedig szerinte jól mutatja, hogy az űrügynökség próbál felkészülni minden eshetőségre. Azt is hozzátette, hogy most kiderült, a NASA komolyan veszi a szerepét, mint a bolygó oltalmazója. Lori Glaze, a NASA planetológiával foglalkozó szárnyának vezetője pedig amellett, hogy kiemelte, az emberiségnek most először sikerült módosítania egy égitest pályáját az űrben, azt is leszögezte, hogy a most közölt eredmény fontos lépés annak megértése felé, hogy pontosan milyen hatással volt a DART becsapódása a megcélzott aszteroidára.
Glaze szerint az újabb és újabb adatok beérkezésével a csillagászok könnyebben tudják majd felmérni, hogy egy ehhez hasonló küldetést éles helyzetben is sikerre lehetne-e vinni, és ha igen, akkor pontosan hogyan. A továbbiakban a hangsúly átkerül majd arra, hogy mennyire hatékonyan adta át a lendületét a becsapódó űrszonda, ennek keretében vizsgálják majd többek közt az aszteroidából az űrbe jutó több tonnányi törmeléket is, melynek kirobbanása átmenetileg felerősítette a becsapódás erejét. Nancy Chabot, a projekt koordinációs vezetője elmondta, hogy már most rengeteg lenyűgöző adat érkezett be hozzájuk mind az aszteroidák tulajdonságairól, mind pedig az ilyen ütközések bolygóvédelmi hasznáról.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!