A természetből és biológiaórákról ismert, a növények leveleiben lezajló folyamatot másoltak le tudósok, így egy mesterséges levél segítségével állítottak elő energiát, egészen pontosan folyékony halmazállapotú üzemanyagot. A Cambridge-i Egyetemen dolgozó Virgil Andrei elmondása szerint a kutatócsoport által készített mesterséges levelek pont úgy működnek, mint a növények levelei, csak épp nem cukrot, hanem hasznos vegyi anyagokat állítanak elő.
Tehát bár az energia előállítása részben napfény segítségével történik, nem valamiféle furcsa napelemről van szó. A levél a növények fotoszintetikus folyamatát másolja, és két különböző típusú, ólom-perovszkitból, egyfajta napelemből készült üzemanyagcellát használ a szintézisgáz építőelemeinek előállításához.

A szintézisgáz hidrogén- és szén-monoxid-molekulák kombinációja és számos ipari folyamat alapvető összetevője. A szintézisgáz önmagában is felhasználható üzemanyagként, és van remény arra, hogy átveheti más, szennyezőbb üzemanyagok helyét például a légi közlekedésben vagy a közúti járművek belső égésű motorjaiban. Csakhogy hagyományosan a szintézisgázt leggyakrabban fosszilis tüzelőanyagok, például szén és földgáz felhasználásával állítják elő, ami azt jelenti, hogy még mindig jelentős károsanyag-kibocsátási forrást jelent. A mesterséges levél prototípusához hasonló eszközök ígérete az, hogy kiküszöbölhetik a hagyományos fosszilis tüzelőanyag-alapú szintézisgázzal járó problémákat.
A Cambridge-i Egyetem kutatócsoportja már 2019-ben kidolgozta a levél első verzióját, amely hasonló energia-előállításra volt képes, ám még sokkal nagyobb volt, így korlátozott volt a használhatósága. Az újabb verzió viszont annyira kicsi és könnyű lett, hogy képes úszni a víz felszínén, pont mint egy levél.
A Gizmodo cikke szerint Andrei arról is beszélt, hogy a mostani levél még csak prototípus, tehát további tesztelésre lesz szükség, hogy kiderüljön, a normál életben hogyan funkcionálna, de a fejlesztés rámutat, milyen lehetőségek rejlenek a technológiában.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!