Fellőtték a NASA gigantikus holdrakétáját, ha nehezen is, de elindult az új holdprogram
2022. november 16. – 08:49
frissítve
Ha nehezen is, de beindult a NASA új holdprogramja, az Artemis–1 küldetéssel megkezdte az emberiség a visszatérést a Holdra, és kicsit már a Mars meghódítására is rákanyarodtunk.
Hosszas előkészületek, elég sok halasztás után végül magyar idő szerint november 16-án, reggel jött el az idő, kicsivel 8 előtt, 7.47-kor levegőbe emelkedett a NASA (és az emberiség) eddigi legerősebb rakétája, a Space Launch System (SLS), egyelőre még egy személyzet nélküli űrkapszulával a tetején. Mivel helyi idő szerint hajnalban hagyta maga mögött Floridát az SLS, egészen látványos képek készültek a fellövésről. A november 16-i indítás előtt csak kisebb, könnyebben elhárítható problémák léptek fel, így komolyabb csúszás nélkül adták ki az engedélyt az indításra.
Maga a küldetés 25 napig tart majd, eközben több mint 2 millió kilométert tesz majd meg az Orion űrkapszula a Holdig és vissza, hogy aztán – várhatóan – december 11-én az óceánba csapódva teljesítse az Artemis–1 küldetést.
Az új szuperrakéta
Az új holdprogramhoz új szuperrakéta dukál, és mivel már 50 éve vége az Apollo-programnak, természetesen az új fejlesztés lepipálja a Neil Armstrongékat a Holdig repítő kolosszális Saturn V-t. Bár az SLS „csak” 15 százalékkal erősebb, mint a Saturn V, valójában sokkal kompaktabb, az Apollo rakétája ugyanis 110,6 méter magas volt, az SLS viszont jelenlegi formájában még csak 98 méteres. A hordozórakéták mellett ismerős lehet a rakéta végén található négy hajtómű is – mindegyik az űrsiklóprogramból lett átmentve, igaz, ott még csak három volt a hajtóművekből az űrsikló végén. Az SLS egyébként később, az úgynevezett Block 2 teherverziójában már 111 méteres lesz, ez akár már a marsmissziókat is támogathatja idővel, ha elkészül.
A kisebb, de erősebb rakéta 39,1 meganewtonos tolóerőre képes, ez bőven elég mind a személyzet nélküli, mind a később személyzettel ellátott Orion űrkapszula magasba emeléséhez. Mindehhez egyébként folyékony hidrogénből 2 millió litert, oxigénből 742 ezer litert használ üzemanyagként – épp ez, a szuperhidegre hűtött üzemanyag jelentette a fő gondot az előkészületek során.
A sikeres fellövéssel természetesen lezajlott a tesztküldetésként értelmezhető Artemis–1 egyik legfontosabb mozzanata, de van még jó pár kritikus pont, amik elengedhetetlenek a NASA új, második holdprogramjának sikeréhez.
A másik legfontosabb pillanat majd a küldetés végén, 25 nap múlva jön el, amikor a visszatérés során tesztelik, hogy az Orion űrkapszula hőpajzsa valóban kibírja-e a 2800 fokot, amikor nagyjából 40 ezer km/h-s sebességről lassul majd le a Föld légkörét elérve. Ezt egyébként viszonylag szokatlan módon teszi majd, először pattan egy kicsit a légkörön egy első fékező manőverrel, majd második próbálkozásra kezdi meg a végleges visszatérést.
Az indítás és a visszaérkezés között – szenzorokkal felszerelt bábuk segítségével – az űrhajósokat érő sugárzástól és erőhatástól kezdve lényegében mindent vizsgál a NASA, nem véletlenül tervezték ennyire hosszúra az Artemis–1-et, miközben a tervek szerint a kétfős legénységet a Holdig és vissza szállító Artemis–2 (2024-ben) tíz nap alatt lemegy majd, mert ott már nem kell annyi mindent tesztelni.
Érdekes egyébként, hogy a Föld és a Hold pályája milyen mértékben hatással van a küldetésre. Ha például augusztus 29-én indult volna az SLS hátán az Orion, még 42 nap lett volna a küldetés, szeptember eléjén ez 38 napra csökkent, most viszont már csak 25 nap kell a teljes túrára.
Így nézett ki röviden a küldetés eleje
A fellövés után 132 másodperccel váltak le a gyorsítórakéták, nagyjából egy perccel később az Orion űrkapszula ledobta a fellövés megszakítása esetén szükséges rendszert. Az SLS első fokozata 8 perc és 3 másodperc működés után, terv szerint leállt, a rakéta második fokozata ezután 12 másodperccel vált le az elsőről. Tíz perccel később az Orion kiengedte a napelemeit egy 12 perces, teljesen automata módon végrehajtott folyamat során. Ezek a napelemek is a tesztprogram részét képezik, hasonlók lesznek majd ugyanis a későbbi, Hold körül keringő űrállomáson, a Gatewayen. Az Orion egyébként az első, napenergiát használó űrjármű, ami eljut a Holdig.
53 perccel az indítás után egy 22 másodperces hajtómű-beindítás segítségével az Orion elkezdett eltávolodni a Földtől, majd egy újabb, 18 percnyi gyorsítással elindult a Hold felé.
És így jön majd a folytatás
A küldetés első 2-5. napján halad majd a Hold felé az Orion űrkapszula, majd a 6-9. napokon áll rá a Hold körül az úgynevezett távoli retrográd pályára (DRO), eközben halad majd el legközelebb a Holdhoz, alig 100 km-es távolságban. Ezután öt napot tölt a kapszula a távoli retrográd pályán, a 10-15. napok között 1,5-szer kerüli majd meg a Holdat.
Ezen a pályán, a küldetés 11. napján (november 26.), vagyis egyből a távoli retrográd pályára állás után megdönti az Apollo–13 rekordját, mint a Földtől legmesszebb eltávolodó, emberi szállítás céljára épített űrjármű, hogy aztán két nappal később, a pálya legtávolabbi pontján nagyjából 480 ezer km-re legyen a Földtől a kapszula, új csúcsot beállítva.
A küldetés 16. napján, december 1-én a hajtóművei segítségével az Orion elhagyja a Hold körüli pályáját, és megkezdi a visszatérést a Föld felé. Az út visszafelé hat nap lesz majd, aminek a végén, december 11-én, magyar idő szerint este őrületes sebességről lelassulva a Csendes-óceánban, San Diego partjaitól nem messze landol majd a kapszula.
Nem holnap jön az Artemis–2
Az Artemis–1 sikere után majdnem két évet kell majd várni ahhoz, hogy embereket szállítson a Holdig és vissza az Orion űrkapszula. A NASA-nak rengeteg adatot kell majd feldolgoznia ahhoz, hogy az a küldetés biztonságosan lemenjen. Az Artemis-program távolabbi terveit, amik részben már a holdbázis, illetve a marsmisszió előkészítése felé mutatnak, korábban részleteztük.
Az Artemis–program folytatása így fest egyébként a tervek szerint:
- Artemis–2 – 2024 májusában négy emberrel az Orion űrkapszulán belül indul majd a második küldetés, ami egy nagyjából 10 napos holdkerülés lesz.
- Artemis–3 – 2025-ben jöhet a nagy visszatérés a Holdra, a négyfős személyzet két tagja – egy nő és egy színes bőrű férfi – landol majd a Holdon az összesen kb. 30 napos küldetés során.
- Artemis–4 – 2027-ben egy négyfős személyzet az első modullal elkezdi a Hold körüli pályán keringő Gateway űrállomás építését.
- Artemis–5 – 2028-ban már egy új holdjárót visznek magukkal a Hold felszínére, miközben eljut az ESPRIT újratankoló modul a Gatewayre.
- Artemis–6 – Az egyelőre utolsó, fixen tervezett küldetés, amely 2028-ban egy újabb modullal bővítené a Hold körül keringő űrállomást.
- Artemis–7 – A még csak tervezés alatt álló, legkorábban 2029-ben induló küldetés mérföldkő lehet, hiszen az első holdbázis első egységeit indítanák és juttatnák célba vele.
- Artemis–8–11 – 2030–33 között további logisztikai elemekkel bővítenék a holdbázist.
Minden kezdet nehéz
Az Artemis-program eredetileg eredetileg augusztus 29-én indult volna, de akkor technikai hiba miatt, elővigyázatosságból elhalasztották a fellövést. Másodikra, szeptember 3-án a hatalmas rakéta tankolása közben adódott némi probléma, egyrészt szivárgott az üzemanyag, illetve megrepedt a szigetelés a folyékony hidrogén és folyékony oxigén tartályokat összekötő részen.
A szivárgás kijavítása után úgy tűnt, hogy szeptember 27-én, esetleg szeptember 30-án indulhat történelmi útjára az SLS, ám akkor a technika helyett az időjárás szólt közbe: az akkor még csak trópusi viharnak számító, később hurrikánná erősödő Ian érte el Floridát, így elővigyázatosságból visszahúzták a rakétát az úgynevezett VAB összeszerelőcsarnokba.
A VAB-ből az indítóállomásra visszatérve egy másik hurrikán, a Nicole okozott gondot. Ezt az indítóállomáson vészelte át a rakéta, amit időnként 160 km/h-nál is erősebb szelek tépáztak – nem is úszta meg teljesen, de az apróbb sérülések nem hátráltták a végül november 16-ra esedékes indítást.
Maga az előkészület sem volt teljesen zavartalan egyébként a rakéta szempontjából, sem rövid, sem hosszabb távon. Még áprilisban sikertelenül zajlott az SLS tankolása, pedig háromszor is próbálkoztak. Ez újabb, kisebb csúszást jelentett az indításban, ráadásul a tankolás közben megszakított felkészülés során nem jutottak teljesen a folyamat végére. Ez ütött vissza szeptemberben, amikor az indítást jelző visszaszámláláshoz közeledve kellett elhalasztani a történelmi fellövést egy kisebb technikai probléma miatt.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!