Állami támogatást kapnak azok a romániai vállalatok, amelyeket érintenek az Amerikai Egyesült Államok új vámjai, jelentette be a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök a G4Media szerint.
„Minden rendelkezésre álló eszközzel megvédjük a romániai vállalatokat az Amerika és Európa közötti új vámkereskedelmi háború hatásaitól. Az összes érintett iparág számára olyan állami támogatási rendszereket készítünk elő, amelyek a lehető leghatékonyabbak és a lehető legegyszerűbben alkalmazhatók, hogy a lehető leggyorsabban hatályba léphessenek” – mondta Ciolacu. A miniszterelnök arról egyelőre nem beszélt, hogy milyen forrásból fedeznék ezt az állami támogatást.
A kormány ülés után Tánczos Barna pénzügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy egyeztetni fognak az ipari szereplőkkel és megkeresik a számukra legkedvezőbb megoldást. „Nem szeretnénk olyan támogatási rendszert bevezetni, ami nem hatékony” – idézte a tárcavezetőt a Hotnews. Tánczos azt is hozzátette, hogy az új helyzet átalakíthatja a kereskedelmi kapcsolatokat az EU-val. „Ha az exportot megnehezítik, akkor újra kell gondolnunk a dolgokat és az EU-ban kell minél több terméket eladnunk” – mondta.
Victor Negrescu, a Szociáldemokrata Párt EP-képviselője, az EP alelnöke csütörtökön arról posztolt, hogy javaslatot tett az Európai Parlamentben arra, hogy uniós alapokból kompenzálják a veszteségeket – ahhoz hasonlóan, ahogy a világjárvány vagy a Brexit esetében történt –, hogy új kereskedelmi egyezményről tárgyaljanak az EU és az USA között, illetve új piacokat nyissanak meg az európai és romániai termékek előtt.
Románia közvetlenül és közvetve is érintett lehet
A Trump-adminisztráció új vámokkal kapcsolatos bejelentése megrengette a tőzsdéket, a hatás Romániában is érezhető volt: a Bukaresti Értéktőzsde (BVB) csütörtökön 0,67 százalékos csökkenéssel kezdett.
A Trump-adminisztráció Európai Unióra kivetett új vámjai nem tesznek jót a román gazdaságnak, fogalmazott közleményében Radu Burnete, az egyik legnagyobb romániai munkaadói szakmai szervezet, a Concordia ügyvezető igazgatója. „A befektetők a várakozásoknak megfelelően aggódnak, és a következő fejleményeket várják, a kulcsszó egyelőre a bizonytalanság” – idézte a Hotnews.
Burnete szerint Románia közvetlen exportja az Egyesült Államokba csak mintegy 2 százalékát teszi ki az ország összexportjának, a bevezetett vámokat közvetetten meg fogja érezni az autóipar, a bútor- és faipar, az acél- és vastermékek ipara, az ipari felszerelések piaca és az élelmiszeripar is. „Az EU-tagállamokkal folytatott kereskedelmi csatornán keresztül, ahol Románia kitettsége nagyon magas – a teljes export 70 százaléka az EU-országokba irányul –, mivel az európai partnerek szélesebb körű közvetlen kereskedelmi kapcsolatokat ápolnak az USA-val, nagymértékben érintettek leszünk” – közölte Burnete.
Románia 2024-ben több mint két milliárd dollár értékben exportált és több mint egymilliárd dollár értékben importált árut az Amerikai Egyesült Államokból.
Románia fő exportcikkei az elektronikus eszközök (480 millió dollár), a vasból, öntöttvasból, acélból készült termékek (400 millió dollár), az alumínium (11 millió dollár), az autók (216 millió dollár) és a gumiabroncsok (168 millió dollár),
közölte az Országos Statisztikai Hivatal (INS) adatai alapján a Digi24.ro. Viszont az amerikai vámok például a németországi autóiparon keresztül is érintik majd Romániát, az ország ugyanis sok autóalkatrészt szállít itteni vállalatoknak.
A Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának 9 tagja hétfőn, április 7-én ül össze, hogy többek között az új amerikai vámok nyomán kialakuló gazdasági helyzetről tárgyaljanak, erősítették meg a Hotnewsnak az intézményben dolgozó források.
A Trump-adminisztráció 20 százalékos vámot vetett ki az Európai Unióra
A Telex szerda esti összefoglalója szerint Trump a világ minden országára egy alapszintű, 10 százalékos vámot vetett ki, az USA számos fontos gazdasági partnerére pedig ennél is jóval nagyobbat. Az Európai Unióból behozott termékekre például 20 százalékos vámot jelentett be, míg a Kínából importált árukat a korábbi 20 százalékos vámmal együtt összesen 54 százalékos vámmal sújtja az Egyesült Államok. A 10 százalékos vámok minden országra vonatkozóan szombattól, az ennél magasabbak majd jövő szerdától lépnek életbe.
Az amerikai elnök azzal indokolta a vámok bevezetését illetve megemelését, hogy a világ számos országa jóval magasabb vámokkal sújtotta eddig az amerikai termékeket, mint az Egyesült Államok az ezekből az országokból behozott árukat. Trump szerint emiatt volt szükség a szerdán bejelentett reciprok, vagyis viszontvámokra.
Az Egyesült Államok gazdaságának nagyon fontos importáruk, a fosszilis energiahordozók (például kőszén, lignit, nyersolaj, földgáz), a villamos energia, a kulcsfontosságú ipari nyersanyagok (mint a réz-, mangán-, kobalt-, lítium- és grafitércek), a fűrészáru és más faipari termékek, a ritkaföldfémek és egyéb kritikus ásványok (például fluorit, bárium, magnézium), illetve bizonyos félvezetők és integrált áramkörök mentesülnek az új vámok alól a rendelet melléklete szerint.
Az EU már bejelentette, hogy április 14-én vezetik be az első válaszlépéseket, amelyeket a tapasztalatok alapján újabbak követhetnek.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!