Az energiaügyi miniszter szerint az államé az utolsó szó, hogy az MVM megvásárolja-e az E.ON részvénycsomagjait
Még a román államnak is beleegyezését kell adnia, hogy az E.ON Románia többségi részvénycsomagját a magyar állami tulajdonú MVM Group vásárolja meg – figyelmeztetett Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Az MVM hétfői közleményében jelentette be, hogy megállapodást írt alá az E.ON Románia többségi részvénycsomagjának a megvásárlásáról. A lakossági és ügyfélmegoldások üzletágának adásvételéről szóló megállapodás alapján a cég 68%-os részesedést szerez az E.ON Romániában, továbbá 98%-os részesedéshez jut az E.ON Assist Completben. Már akkor jelezték ugyanakkor, hogy a tranzakció hatósági jóváhagyásokat követően, 2025 első felében zárulhat le.
Sebastian Burduja energiaügyi miniszter keddi nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a Versenytanács koordinálásával működő Közvetlen Külföldi Befektetéseket Vizsgáló Bizottságnak (CEISD) is véleményeznie kell még a felvásárlást. A bizottságban az energiaügyi minisztérium államtitkára mellett más állami intézmények képviselői is jelen vannak, ők adnak kedvező vagy kedvezőtlen véleményt a felvásárlásról az összegyűjtött információk alapján. „Mindenképp megvizsgálja a tranzakcióval kapcsolatos összes szempontot” – mondta a miniszter a CEISD munkájáról. Burduja szerint számos precedens volt már arra, hogy a bizottság nem hagyott jóvá egy ilyen tranzakciót.
„Egyelőre egy megállapodást írtak alá. A tranzakció addig nem végleges, amíg a román állam – az intézményei és a jogi rendelkezései révén – nem adja hozzá a beleegyezését” – mondta Burduja.
Hozzátette, az energiaügyi minisztériumhoz tartozó állami vállalatok is nyújtottak be ajánlatot az E.ON részvénycsomagjának a megvásárlására, de ezek meg sem közelítették az MVM ajánlatát. Szerinte felelős vállalatirányítóként nem indokolható, hogy kétszer, háromszor vagy tízszer többet fizessenek, mint amennyit a szakértő elemzésben megállapítottak.
Ha nem kapja meg a tranzakció a hatósági jóváhagyást, még nem jelenti az, hogy Románia nem nyitott a regionális együttműködésre, nem nyitott a partnerségre.
Ez nem jelenti azt, hogy az olyan vállalatok, mint a Romgaz, a Hidroelectrica vagy más, az Energiaügyi Minisztérium portfóliójában szereplő cégek nem lennének nyitottak arra, hogy együttműködjenek az MVM-mel vagy más regionális vállalattal. Tehát barátságos jelzést szeretnék adni minden befektetőnek, aki hazánkat szemléli. Ugyanakkor mindig az ország nemzetbiztonsága az első” – mondta Sebastian Burduja.
Az MVM-mel kapcsolatban a leggyakoribb kritika, hogy a hosszútávú gázszerződések miatt nagymértékben függ az orosz Gazpromtól, és általa felerősödhet Romániában az orosz gáz befolyása az energetikai téren.
A miniszter szerdán egy Facebook posztban hangsúlyozta, álhír az, hogy Románia eladná az energiaszektorát Magyarországnak. A német E.ON csak az ellátási részét akarja eladni, ami nem minősül kritikus infrastruktúrának, és ismét kijelenti, hogy az üzlet még nincs véglegesítve. “Ha felmerül a gyanúja, hogy egy ilyen üzlet sértheti a nemzeti érdekeket, akkor blokkolhatják azt” – tette hozzá.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!