Az átlagnál jobban nőttek a bérek Székelyföldön az elmúlt években, de még mindig alacsonyak
Az elmúlt 10 évben közel háromszorosára nőttek a fizetések Romániában, az átlagjövedelem vásárlóereje pedig csaknem megkétszereződött ebben az időszakban, de jelentősek a területi egyenlőtlenségek – derül ki a Babeș–Bolyai Tudományegyetem közgazdászainak az elemzéséből, amelyet az Economedia szemlézett.
A közgazdászok a bérek alakulását elemezték az elmúlt tíz évben, és az derült ki, hogy csaknem megháromszorozódottak a fizetések: míg 2013-ban még 1579 lej volt az éves nettó átlagbér, addig 2023-ban már 4584 lej.
A cikk szerint akkor érdemi növekedés tapasztalható, ha az inflációt is figyelembe veszik. Az említett 10 éves időszakban az átlagbérek vásárlóereje közel a duplájára nőtt, 189 százalékos volt a reálérték növekedése. A Romanian Economic Monitor kutatói szerint ugyanakkor jelentősek az eltérések az egyes megyék között.
Az ország 41 megyéje közül mindössze 5-ben, illetve Bukarestben haladja meg az átlagkereset az országos átlagot,
míg a többi 36 megyében az országos átlag alatt marad. Az említett 5 megye közül 3-ban volt tapasztalható az országos átlagnál gyorsabb ütemű bérnövekedés. Ezek nem meglepő módon, Szeben, Temes és Kolozs megyék. Argeș és Ilfov megyék, illetve Bukarest átlag fölötti bérekkel rendelkezik, de a bérnövekedés az elmúlt 10 évben viszonylag lassabb volt, elmaradt az országos átlagtól. Ez „a jövőbeli fejlődési potenciál csökkenésének jele lehet” – idézi az Economedia a kutatók elemzését.
A közgazdászok szerint viszont kevésbé tűnt súlyosnak a helyzet, amikor a bérek növekedésének a dinamikáját vizsgálták, hiszen 25 olyan megye van, ahol az átlagbérek ugyan az országos átlag alatt maradtak, de bérnövekedés üteme az elmúlt 10 évben átlag feletti volt. Ebbe a kategóriába tartozik Hargita, Maros, Kovászna, Bihar, Máramaros, Arad és Szilágy megye is.
A leghátrányosabb helyzetben az a 11 megye van, ahol a fizetések jellemzően alacsonyabbak az országos átlagnál és növekedési ütemük is elmaradt az országos átlagtól. Hunyad, Tulcea, Gorj, Prahova, Teleorman, Vrancea, Suceava, Giurgiu, Dâmbovița, Olt és Brăila megyékben fokozott a gazdasági lemaradás kockázata.
A kutatók szerint összességében egy (lassú) konvergencia figyelhető meg az országban, a megyék túlnyomó többsége ugyanis az átlag alatti bérek, de átlagot meghaladó növekedés kategóriájába esik.
2014-ben a legalacsonyabb és legmagasabb átlagkeresetű megyék között 195 százalékos volt a szakadék, míg Hargita megyében 1251 lej volt az átlagbér, addig Bukarestben 2441 lej. Ezzel szemben 2024 áprilisában már 180 százalékra csökkent a különbség, míg Teleormán megyében 3739 lej volt a nettó átlag, addig Bukarestben 6713 lej.
„A területi egyenlőtlenségek továbbra is jelentősek, és a konvergenciát fokozni kell a hátrányos helyzetű területeken történő beruházások ösztönzésével és megvalósításával” – idézik a Romanian Economic Monitor elemzését.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!