Az Európai Bizottság jóváhagyta a TAROM 95,3 millió eurós állami támogatását

Az Európai Bizottság hétfőn jóváhagyta, hogy Románia 95,3 millió euró (473,69 millió lej) összegű szerkezetátalakítási támogatást nyújtson az állami tulajdonú TAROM légitársaságnak – írja a testület tájékoztatása alapján az Agerpres.

A közlemény szerint a Bizottság megállapította, hogy az intézkedés lehetővé teszi a vállalat hosszú távú életképességének helyreállítását, miközben minimalizálja a verseny torzulását, mert az átszervezéssel a TAROM jelentősen csökkenti járatainak és repülőinek a számát.

Románia 2021. május 28-án értesítette az Európai Bizottságot a TAROM szerkezetátalakítási tervéről, amelynek megfelelően racionalizálják a légitársaság működését, felújítják az elöregedett flottáját és csökkentik a költségeit.

A Bizottság 2021 júliusában alapos vizsgálatot indított annak megállapítására, hogy a TAROM számára tervezett szerkezetátalakítási intézkedések összhangban vannak-e az uniós állami támogatási szabályokkal. A vizsgálat során Románia a brüsszeli testület aggályaira válaszolva módosított a szerkezetátalakítási terven.

Ez utóbbinak megfelelően a TAROM-nak nem kell kamatostul visszafizetnie a 2020 februárjában kapott 49,53 millió eurós (246,19 millió lejes) állami támogatást, és egy körülbelül 45,77 millió eurós (227,50 millió lejes) tőkeinjekcióban részesül.

A Bizottság úgy értékelte, hogy a támogatás hozzájárul a román állampolgárok régiók közötti közlekedésének biztosításához, és lehetővé teszi a TAROM számára, hogy szerkezetátalakítási terv végrehajtásával helyreállítsa az életképességét – olvasható a közleményben.

A Bizottság megállapította azt is, a szerkezetátalakítási intézkedések éppen a TAROM pénzügyi nehézségeit okozó problémákat célozzák, különösen flotta felújítása és a költségek csökkentése révén. Ugyanakkor az uniós testület szerint ezek az intézkedések arányosak, mivel a légitársaság jelentős összeggel, 77,66 millió euróval járult hozzá a szerkezetátalakítási terv megvalósításához. Az összeget a vállalat repülőgépek értékesítéséből és lízingeléséből teremtette elő.

Emellett az állami támogatás csak korlátozottan torzítja a piaci versenyt, mert a járatai és repülőgépei számának csökkentése után alacsony marad a piaci részesedése az átszervezési időszak végéig, 2026. december 31-ig.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!