Romániában nőtt a legnagyobb mértékben a villamosenergia ára az EU-ban

Romániában 112 százalékkal emelkedtek a háztartási villamosenergia-árak 2022 második felében az előző év azonos időszakához képest, ami a legmagasabb arány az EU-tagországok közül, derül ki az Eurostat összesítéséből.
Az áram az EU valamennyi tagországában drágult a jelzett időszakban, kivéve Máltát (-3%, nemzeti valutában) és Hollandiát (-7%). Románia után Csehországban (+97%), Dániában (+70%), Litvániában (+65%) és Lettországban (+59%) regisztrálták a legnagyobb áremelkedést, míg a legalacsonyabbat Luxemburgban (+3%), Ausztriában és Németországban (+4%), valamint Lengyelországban és Bulgáriában (+5%).
Euróban kifejezve az átlagos háztartási villamosenergia-árak 2022 második felében Magyarországon (10,8 euró/100 kWh), Bulgáriában (11,5 euró) és Máltán (12,8 euró) voltak a legalacsonyabbak, míg Dániában (58,7 euró), Belgiumban (44,9 euró) és Írországban (42,0 euró) a legmagasabbak.
A gázárak mind a 27 uniós tagországban emelkedtek, nemzeti valutában a legnagyobb mértékben Csehországban (+231%), Romániában (+165%), Lettországban (+157%), Litvániában (+112%) és Belgiumban (+102%). Mindössze két esetben volt 20% alatti a növekedés: Horvátországban (+14%) és Szlovákiában (18%).
Euróban kifejezve az átlagos háztartási gázárak 2022 második felében Magyarországon (3,5 euró/100 kWh), Horvátországban (4,5 euró) és Szlovákiában (4,9 euró) voltak a legalacsonyabbak, míg Svédországban (27,5 euró), Dániában (20,8 euró) és Hollandiában (19,3 euró) a legmagasabbak. A földgáz háztartási ára Svédországban 157 százalékkal magasabb volt az uniós átlagárnál, itt azonban a földgázfelhasználás nagyon korlátozott.
Az Eurostat szerint a háztartási villamosenergia-árak és a gázárak emelkedése sosem volt még ilyen magas EU-s szinten.
Az uniós statisztikai szolgálat ugyanakkor megjegyzi, hogy az energiaárak az utóbbi időben a stabilizálódás jeleit mutatják, részben az uniós kormányok politikájának és beavatkozásának köszönhetően. Ezek a kormányzati intézkedések, miközben csökkentették a végső fogyasztók energiaárát, megterhelték az államháztartásokat, jegyzi meg a közlemény.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!