Megkötötte az első földgáz-behozatali szerződést a Romgaz az azeri SOCAR-ral

2022. december 17. – 10:12

Másolás

Vágólapra másolva

Megkötötte az első földgáz-behozatali szerződést a Romgaz állami földgáztársaság az azerbajdzsáni SOCAR állami olajvállalattal, amely 2023. január elsejétől kezdődően előre betervezett gázszállításokat tesz lehetővé, írja az MTI a Romgaz pénteki tájékoztatása alapján.

A szállítást a Déli Földgázfolyósón keresztül, a TAP (Adriai-gázvezeték), az IGB (görög-bolgár interkonnektor), valamint Románia és Bulgária nemzeti gázhálózatának igénybevételével bonyolítják le. Az importszerződés a Romgaz és SOCAR között júniusban meghatározatlan időre megkötött keretmegállapodáson alapul.

„A SOCAR-ral kötött importszerződés lehetővé teszi, hogy Románia azeri forrásokból pótolja gázszükségletét, amennyiben importra szorul. A szerződés ily módon mind az ellátásbiztonsággal, mind az energiaforrások diverzifikációjával kapcsolatos stratégiai célkitűzéseknek megfelel” – idézte a Romgaz közleményét az Economedia.ro. A közlemény nem tért ki a vételárra, sem az importálandó gázmennyiségre.

A gázszállítási rendszerüzemeltető Transgaz becslései szerint Románia a téli időszakban is képes hazai forrásból fedezni gázszükségletének mintegy 60 százalékát. A feltöltött gáztározókban 3 milliárd köbméternyi tartalékokkal is rendelkezik, ezért a kormány azt állítja: Románia gázellátása orosz import nélkül is biztosított.

Az azeri importra a fagyos téli időszakokban lehet szüksége az országnak. Ion Sterian, a Transgaz vezérigazgatója korábban rámutatott: ilyenkor Románia több gázt használ el, mint amennyit a gáztározókból és saját termelésből fedezni tud. A tározókból ugyanis naponta legfeljebb 31-31 millió köbméter gázt lehet kiereszteni, a hazai termelés pedig napi 30 millió köbméter, a gázfogyasztás viszont egyes január-februári napokon a 70 millió köbmétert is meghaladhatja.

A sajtó szerint korábban arról írt, hogy az azeri földgázimportról folytatott tárgyalások azért nem vezettek eredményre, mert Törökország túl magas árat kért a tranzitért. Románia és Azerbajdzsán azonban azt tervezi, hogy a jövőben nem a török vezetékeken, hanem Georgián és – cseppfolyósított formában – a Fekete-tengeren keresztül szállítja majd a Kaszpi-térségből a földgázt az Európai Unióba. A SOCAR és a Romgaz októberben megállapodást kötött arról, hogy elkészítik a cseppfolyósított földgáz tartályhajókon történő szállításához szükséges, fekete-tengeri LNG-terminálok megvalósíthatósági tanulmányát.

Románia, Magyarország, Azerbajdzsán és Georgia szombaton megállapodást ír alá

Szombaton megállapodást írnak alá Azerbajdzsán, Georgia, Románia és Magyarország vezetői egy, a világon egyedülálló infrastrukturális beruházásról, írja az MTI Szijjartó Péter Facebook-bejegyzése alapján, amit az elnöki hivatal tájékoztatása is megerősít. A megállapodás aláírásakor az érintett országok miniszterelnökei mellett részt vesz az eseményen Klaus Iohannis államfő és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is.

A Fekete-tenger alatt létrejövő több mint 1000 kilométeres víz alatti vezeték a Kaszpi-térségben, vagyis az Azerbajdzsánban és Georgiában előállított zöld áramot fogja Közép-Európába, így Romániába és Magyarországra szállítani.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!