Elfogadta a parlament a jövő évi költségvetést

Elfogadta a parlament szerdán a 2023-as államháztartási törvény tervezetét. A jogszabálytervezetet 251 törvényhozó támogatta, 115-en ellene voksoltak, hárman tartózkodtak a szavazáskor.

A tervezetet a nap folyamán a parlament már cikkelyenként is elfogadta, a büdzsétervezetet a két ház összevont költségvetési-pénzügyi bizottsága által jóváhagyott formában szavazták meg, egyetlen módosító javaslattal kiegészítve, amelyet előzőleg a szakbizottság elutasított. Gheorghe Pecingină nemzeti liberális párti képviselő módosító indítványa „tekintettel a nemzetközi energiahelyzetre” lehetővé teszi az Olténia Energetikai Komplexum, a Nuclearelectrica és a többi hasonló állami vállalat számára a bérkeret növelését.

A jövő évi költségvetés abból indul ki, hogy a következő évben 2,8%-kal bővül a gazdaság (1552 milliárd lejre), a költségvetési hiány pedig GDP-arányosan 4,4%-ra mérséklődik.

A tervezet szerint a költségvetés kiadási oldala jövőre eléri a GDP 39,17%-át, vagyis 607,924 milliárd lejt. A főbb állami kiadási tételek közül tervezet szerint Románia jövőre beruházásokra a GDP 7,22%-át, 112,1 milliárd lejt irányoz elő. Ez az összeg 2026-ra 154,2 milliárd lejre nőne.

A költségvetés jövő évi bevételeit a GDP 34,77%-ára, 539,6 milliárd lejre becsüli a tervezet. Ez az összeg 2026-ra 655,1 milliárd lejre nő. A költségvetési bevételek fő forrását a társadalombiztosítási járulékok (az összes bevétel 30,1%-a) jelentik 2023-ban, ezt követik az áfából (21,1%), az EU-tól kapott összegek (13,2%), valamint a jövedéki adók (7,1%).

Az elmúlt időszakban tapasztalt pénzromlás függvényében az is érdekes, hogy a tervezet szerint az éves infláció az idei 15,2%-ról jövő év végére 8%-ra csökken, a folyó fizetési mérleg hiánya pedig a GDP 8,5%-áról 8%-ra mérséklődik. Ugyanakkor az idei 2%-os csökkenésük után a reálbérek 2023-ban 1,7 százalékkal növekednek.

Arról, hogy a minisztérikumoknak hogyan változik a jövő évi költségvetése, itt írtunk részletesen.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!