Előzetes megállapodás született az EU-ban az európai minimálbérről
Az Európai Parlament és az Európai Tanács tárgyalói hétfő este megállapodtak az európai minimálbérek megállapítására vonatkozó uniós szabályokról – olvasható az Európai Parlament honlapján. Az új jogszabály minden olyan uniós munkavállalóra vonatkozik majd, aki munkaszerződéssel vagy munkaviszonnyal rendelkezik. Azoknak az uniós országoknak, ahol a minimálbért kizárólag kollektív szerződések védik, nem lesz kötelező bevezetni, sem általánosan alkalmazandóvá tenni ezeket a megállapodásokat.
A megállapodásról Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is posztolt a Twitteren:
A Telex összefoglalója szerint a jogszabályok célja, hogy a minimálbérek minden uniós országban biztosítsák a munkavállalók számára a tisztességes életszínvonalat.
Az előzetes megállapodás szerint a minimálbérnek
- elégnek kell lennie a tisztességes életszínvonal biztosításához
- ha a jogszabályt megsértik, akkor a munkavállalóknak, képviselőinek és a szakszervezeti tagoknak jogorvoslathoz való jogot kell biztosítani
- az uniós szabályok tiszteletben tartják a nemzeti hatóságok és a szociális partnerek bérek meghatározására vonatkozó hatáskörét.
- a kollektív tárgyalásokat meg kell erősíteni azokban az országokban, ahol a jogszabály a munkavállalók kevesebb mint 80%-ára terjed ki.
A szabályozás elfogadása nem jelenti azt, hogy minden uniós országban ugyanannyi lesz a minimálbér, de átláthatóbb lesz a kiszámítása.
Az Európai Unió statisztikai hivatalának idei adatai szerint Luxemburgban a legmagasabb a minimálbér az EU-ban, ott 2250 euró.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!