Kiürülőben az államkassza, kénytelen az adókhoz nyúlni a kormány

2022. május 18. – 13:50

Kiürülőben az államkassza, kénytelen az adókhoz nyúlni a kormány
Fotó: Josh Appel / Unsplash

Másolás

Vágólapra másolva

Rövid távon az adóbehajtás hatékonyságán nem lehet javítani, az állami kiadások csökkentése szóba sem jöhet, az áfa növelése inflációt gerjeszt, a személyi jövedelemadó emelése pedig az alacsony jövedelműeket érintené hátrányosan – Rácz Béla Gergely közgazdász szerint a mostani helyzetben az adótörvénykönyv módosítására készülő kormány számára gyakorlatilag nincs jó megoldás a költségvetés egyensúlyban tartására. Az egyetemi oktató a Transtelexnek elmondta: a PSD által szorgalmazott progresszív adó nem ördögtől való elképzelés, de nem javallott a bevezetése a felzárkózó gazdaságú országokban.

Az adótörvénykönyv módosításával növelné a koalíció a költségvetés bevételeit – erősítette meg szerdán Nicolae Ciucă miniszterelnök és Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke is. A jövő év január elsejétől hatályba lépő módosítások részleteit csak két hét múlva ismerteti majd a pénzügyminiszter, de azt mindkét politikus hangsúlyozta: a változások nem föltétlen jelentik új adók bevezetését vagy a meglévők emelését, a kormány szándéka ugyanis „optimizálni”, „új alapokra helyezni” a jelenlegi adórendszert.

Az ismert már, hogy a PSD továbbra is szorgalmazza a progresszív adó bevezetését. Marcel Ciolacu pártelnök szerdán Spanyolországot, Hollandiát, Németországot és Olaszországot említette Románia számára követendő példaként. Emlékeztetett arra, hogy ezek az államok is a progresszív adó korszerű, az adóalap csökkentésére is lehetőséget adó változatát alkalmazzák. És emlékeztetett arra is, hogy a költségvetési források növelésére mindenképpen szükség van, mert a kiadások meghaladják a GDP 40 százalékát, miközben az adóbevételek mindössze a 26 százalékát teszik ki.

Adrian Vasilescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) elnökének stratégiai tanácsadója szerint Romániában elkerülhetetlen lesz az adóemelés. „A magánvélemény szerint a nagyobb adók irányába tartunk, mivel jelen pillanatban az utolsó helyen állunk az Európai Unióban, ha az adóbevételeket a bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyítjuk. A bevételünk a GDP 26 százaléka, miközben a 40 százalékát akarjuk elkölteni. Nem áll össze. Nehéz adót emelni, mivel a lakosságot így is megtépázta az infláció, csökkent a vásárlóerő, de Románia megkésett ezzel az intézkedéssel. Ezt már régebben meg kellett volna lépni” – fejtette ki korábban a Digi24-nek a jegybanki szakember.

„Sajnos ez a hangya és a tücsök meséje”

Rácz Béla Gergely közgazdász, a BBTE közgazdaságtudományi karának adjunktusa szerint azért égető a koalíció számára a bevételek növelését célzó adótörvénykönyv-módosítás, mert rossz döntéseket hozott a koronavírus-járvány előtti időszakban az akkori kormányzat. Felidézte: abban a periódusban a román gazdaság ragyogóan teljesített, viszont túlfűtött volt, és ennek fizeti most meg az ország az árát. A túlfűtöttséget pedig az okozta, hogy a pozitív gazdasági konjunktúra időszakában a kormány egy konjunktúrát erősítő politikát folytatott: csökkentettek bizonyos adókat, emelték a közalkalmazotti fizetéseket.

„A közgazdasági karon mi mindig azt tanítjuk, hogy a jó gazdaságpolitika az úgynevezett anticiklikus gazdaságpolitika. Ez azt jelenti, hogy a kormányzatnak mindig a ciklus ellenében kell fellépnie: ha gazdasági konjunktúrai ciklus van, akkor azt mérsékelnie kell. Ilyenkor lehet adókat emelni, mert az embereket sem viseli meg olyan nagy mértékben. Ilyenkor nem kell a kiadásokat maximumra pörgetni, mert nagyon jól tudjuk azt, hogy a gazdasági ciklusok változnak, és a pozitív konjunktúra után mindig egy negatív konjunktúra, egy úgynevezett korrekció következik. Az a probléma, hogy ez az anticiklikus gazdaságpolitika gyakorlatilag egy illúzió, nemcsak Romániában nem működik, hanem sehol máshol, noha a közgazdászok nagyon régóta ezt prédikálják” – részletezte az egyetemi oktató.

Kifejtette: ha egy pozitív gazdasági konjunktúra időszakában nincs túlköltekezés, a kormányzat megteremti annak a lehetőségét, hogy amikor egy negatív gazdasági konjunktúra következik be, ne kényszerüljön drasztikus lépésekre, például adóemelésekre és bércsökkentésekre. Romániában most éppen negatív gazdasági konjunktúra van, amikor hatványozottan erőteljes a lakosságra és a gazdaságra gyakorolt hatása az adóemeléseknek és a jövedelemcsökkentéseknek, de a járvány előtti időszak kormányzatának prociklikus politikája miatt a jelenlegi kormány kényszerpályára került.

„Ha pozitív konjunktúra van, akkor emeljük a fizetéseket és a nyugdíjakat, csökkentjük az adókat, mert olyankor ezt persze meg lehet tenni, de ennek a következménye az, hogy a negatív gazdasági konjunktúra időszakában a kormányzat szintén csak a negatív politikát tudja erősíteni. Ilyenkor szokott felmerülni az adóemelés lehetősége is. Sajnos ez a hangya és a tücsök meséje, hogy ha nyáron hegedültünk, akkor télen megfagyunk” – magyarázta Rácz Béla Gergely.

Rácz Béla Gergely – Fotó: Bereczky Sándor / Digitális Székelyföld Facebook-oldala
Rácz Béla Gergely – Fotó: Bereczky Sándor / Digitális Székelyföld Facebook-oldala

A közgazdász szerint az adóbevételek növelésére elsősorban azért van szükség, mert az államháztartás korábban is fennálló strukturális egyensúlytalanságai felerősödtek. Úgy fogalmazott: most köszön vissza, hogy a kiadások egy részének nincs hosszú távú fedezete, és beruházások volumene nem érte el a kívánt szintet. Amikor ugyanis a gazdaság negatív konjunktúrába vált át, akkor értelemszerűen a kormányzati bevételek is csökkennek. Ha kevesebb a termelés, ha csökkennek a reáljövedelmek, akkor az emberek magatartása is megváltozik, kevesebbet költekeznek, éppen azért, mert valami rosszra számítanak. Így az eddig is jelentős mértékű költségvetési hiány tovább növekedik, ami azért probléma, mert a finanszírozása is egyre többe kerül. Pár hónappal ezelőtt 6 százalékos kamattal jutott hozzá a kormány hitelekhez a nemzetközi pénzpiacokon, most ez a kamat 8 százalék körüli – emlékeztetett a közgazdász.

A szakember szerint az lenne a kívánatos, ha a kormány az adóemelés helyett a már most érvényben lévő adók behajtásán próbálna javítani. Csakhogy az adóbehajtás hatékonyságán nem lehet rövid távon változtatni. Ezt szerinte már akkor meg kellett volna tenni, amikor a költségvetés bevételeinek növelése még nem volt ennyire égető probléma. Ugyanakkor a kormány az állami kiadásokat sem tudja rövid távon csökkenteni, tehát rendkívül leszűkült a mozgástere.

A progresszív adó méltányos, de nem elég hatékony

Romániában jelenleg a legfontosabb általános adók a hozzáadottérték-adó (TVA-áfa), a személyi jövedelemadó és a vállalati adók. Rácz Béla Gergely elmondta, a jelenleg 19 százalékos áfa bőven az EU-ban 27 százalékra maximalizált szint alatt van, tehát elvileg lehetne növelni, de ennek egy nagyon erőteljes inflációs hatása lenne. Ezt szerinte nem engedheti meg magának a költségvetés, mert még súlyosabb terheket róna a gazdaságra, mint amilyen haszonnal járna. Ha a kormány a személyi jövedelemadót emelné meg, az a lakosság egészét érintené, tehát az alacsony jövedelműeket is, vagyis azokat a rétegeket, akik amúgy is nagyon kiszolgáltatottakká váltak ebben a helyzetben – magyarázta.

A közgazdász szerint a progresszív adók bevezetése megoldást jelenthet, mert azokra róna nagyobb terhet, akiket a jelenlegi válság kevésbé érint vagy kevésbé tesz sérülékenyekké. Hasonló elv alapján szóba jöhet a vagyonadó bevezetése. „Akinek mondjuk relatíve nagy vagyona van, az fizessen többet most a költségvetésbe, ne a legalacsonyabb jövedelműeket nyomorítsuk. És ez nem csak szociális, hanem gazdasági kérdés is, mert ha lakosság széles rétegeinek ellehetetlenítjük a megélhetését, akkor a gazdaságot is bedöntjük” – jelentette ki az egyetemi oktató.

A közgazdász szerint nem tisztázottak még a PSD elképzelései a progresszív adóról. „Amikor a progresszív adó kifejezést használjuk, akkor az emberek a jelenleg egykulcsos személyi jövedelemadó módosítására gondolnak. De a progresszivitás elvét gyakorlatilag bármelyik adónemre lehet alkalmazni” – jegyezte meg. Leszögezte azt is: nem véletlen, hogy a fejlődő gazdaságokban, mint amilyen Románia is, az adók általában arányosak és nem progresszívek, mert a progresszív adók méltányosabbak ugyan, de az egykulcsos adóknál kevésbé hatékonyak.

„Egyszerűen elmagyarázva: ha progresszívé válik a személyi jövedelemadó, akkor minél többet dolgozik és minél többet keres egy alkalmazott, annál több adót fizet. Ez nem ösztönöz a munkára. Ezért jóval alacsonyabb a hatékonysága a progresszív személyi jövedelemadónak az egykulcsos adónál. És a kérdés az: megengedheti-e magának Románia azt, hogy az adó hatékonyságából bármit is veszítsen” – fogalmazott a közgazdász.

Rácz Béla Gergely szerint a mostani helyzetben a kormány számára gyakorlatilag nincs jó megoldás az adóbevételek növelésére. Ezért a Költségvetési Tanácsot és a Román Nemzeti Bankot is bevonva a rossz megoldások közül azt kell kiválasztania, ami a legkisebb rosszat okozza – szögezte le.

Mit mond a Költségvetési Tanács?

A független gazdasági szakembereket tömörítő Költségvetési Tanács voltaképp már kifejtette az álláspontját ebben az ügyben. Nemrégiben közzétett jelentésében a testület neves közgazdászokból álló munkacsoportja arra hívta fel a figyelmet, hogy a sorozatos kihívásokkal szembesülő román nemzetgazdaságnak a biztonsága kerülhet veszélybe az állami adóbevételek növelése nélkül, hangsúlyozva azt is, hogy nem tartják jó megoldásnak az általános adóemeléseket.

A jelentés szerzői emlékeztetnek arra, hogy Romániának a jelenlegi GDP-arányosan 7,2 százalékos költségvetési hiányt 2024-re 3 százalékosra kell leszorítania, miközben az államháztartást egyre jobban megterhelik az ukrajnai háború következményei: a kormány a szociális kiadások növelésével próbálja megvédeni az energiadrágulásoknak és az inflációnak legkiszolgáltatottabb rétegeket és el kell látnia az ukrajnai menekülteket is. Mindezt olyan körülmények között, hogy a társadalombiztosítási járulékokat is magukba foglaló állami adóbevételek GDP-hez viszonyított aránya a több mint 40 százalékos EU-átlaghoz képest mindössze 26 százalékos Romániában.

Ennek az aránynak a feltornászása nélkül a jelentés szerint a megnövekedett kiadásokra nem lesz fedezet, ezért a költségvetés közép- és hosszú távon jelentős korrekciókra szorul. A korrekciónak pedig a szakemberek szerint az adórendszer méltánytalanságainak a felszámolásával kellene kezdődnie. Emlékeztetnek arra, hogy a jelenleg alkalmazott egységes adókulcs lényege a gazdasági tevékenység jellegétől és szerveződési formájától független, arányos közterherviselés. Romániában azonban széles kategóriák adókedvezményben részesülnek vagy akár adómentességet élveznek.

A jelentés szerint további adócsökkentéseket semmiképp nem bírna meg a költségvetés. Szerzői úgy vélik, hogy az adóbevételeket a méltánytalanságok megszüntetése mellett többek között az adócsalás visszaszorításával, az adóbehajtás hatékonyságának javításával lehetne, a közigazgatási digitalizálásával lehetne növelni. Emellett szerintük megfontolandó a környezeti adók, illetve a vagyonra kivetett adók növelése, ezeknek a szintje ugyanis jóval az EU-s átlag alatt van. Jelentésükben leszögezik: az adóbevételek növelésének egyetlen alternatíváka a költségvetési kiadások drasztikus csökkentése lehet, amit jelenleg kivitelezhetetlennek tartanak.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!