Már mindenki tudja, ez egy nagy utazás, de sajnos, kis lépésekben mérjük Romániában.
Év végéhez közeledve szokásunkhoz híven megpróbáltuk összefoglalni az idei év romániai autópálya-termelékenységét, hogy mi magunk, de olvasóink is tisztább képet kaphassanak a jelenleg zajló infrastrukturális fejlesztésekről, építkezésekről, a megvalósult vagy feledésbe merült kampányígéretekről.
Az éves autópályabörzét egy kimondottan autópályák és gyorsforgalmi utak építését regisztráló weboldal segítségével szoktuk összeállítani, ahol minden fontos részletnek utána lehet járni. Itt lehet látni, hogy a 2021-ben átadott pályák listája sem dönti meg a korábbi években tapasztalható pangást, a három pályarész átadása után mindössze 30,25 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat.
Ahogy a román sajtó is év elején előrebocsátotta, idén sem léptük át az 1000 kilométeres pszichológiai határvonalat: jelenleg mindössze 941,81 kilométer hosszú autópálya áll a romániai sofőrök rendelkezésére.
Az idei legfontosabb fejlemény, hogy teljes hosszában elkészült az A10-es pálya, tehát akadálytalanul, végig autópályán lehet közlekedni Tordáról Szászsebesig, ami igen fontos fejleménynek számít például a Kolozsvár és Nagyszeben közötti táv rövidülését illetően (leellenőriztem: a Monostor negyed végéről 2 óra alatt Nagyszebenbe lehet érni autóval). Ez annak köszönhető, hogy idén elkészült a 24,25 kilométer hosszú kettes rész (Lotul 2), amelyet novemberben adtak át. Ezzel egyidőben nyitották meg az első részhez tartozó, rövid átkötő szakaszt is, ami mindössze 1,5 kilométer.
Most decemberben az erdélyi magyarok figyelmét azonban egy teljesen új pálya átadása vonta el: ekkor jött el az ideje annak, hogy a marosvásárhelyiek nagy örömére egészen a kombinátig benyúlik az A3-as autópálya Marosugra irányából (+4,5 kilométer), így Marosvásárhely szélétől egészen Maroskecéig autópályán lehet közlekedni. Viszont ahhoz, hogy Marosvásárhelyről a Kolozsvár melletti Gyaluig teljesen pályán lehessen közlekedni, még sokáig várnunk kell, hiszen még szeptemberben írtak ki új közbeszerzési licitet, hogy a 15,69 kilométeres hézag is felépülhessen Maroskece és Aranyosgyéres között.
Milyen más fontos fejlemény történt még idén?
1.
Látványosan beindult áprilisban az építkezés az A3-as pálya Kolozsvár mellett elhaladó szakasza utáni résznél, a Magyarnádas és Vaskapu (Szilágy megye) közötti szakasznál. A nyomvonalak kirajzolódása és a munkálatok üteme szokatlanul gyorsan ment, egészen addig, míg nyáron kiderült: Magyarzsombor közelében, több helyen folyamatosan beomlik a domboldal, a pályaépítők pedig valamilyen alternatív nyomvonallal kell előálljanak, hiszen a munkálatokat ilyen kockázattal nem lehet folytatni. Elkezdték ugyanakkor a Szilágynagyfalu és Berettyószéplak közötti résznél is az építkezést, a jelenlegi szerződés szerint ezen a szakaszon is 2022-ben kellene a munkálatoknak véget érniük.
2.
Idén márciusban fogtak neki a Craiova és Pitești közötti gyorsforgalmi út harmadik szakaszának. A korábbi ígéretek szerint a második részt még idén át kellett volna adni a forgalomnak, a jelenlegi állás szerint ez is jövőre tolódik.
3.
Júliusban indították az építkezést a fővárost kikerülő A0-ás autópálya harmadik részénél. A kivitelezők leghamarabb 2023-ra ígérik a munkálatok elvégzését ennél az autópályánál.
4.
Brassói helyi lapok indították el a hírt , hogy sikerült véglegesíteni a Kovászna megyét is átszelő, A13-as pálya (Brassó és Bákó között) nyomvonalát. Utóbb kiderült, hogy erről szó sincs, az Országos Útügyi Igazgatóság (CNAIR) nem tett közzé ezzel kapcsolatban hivatalos közlést.
5.
Történt idén előrelépés az A3-as autópálya Brassóhoz közel eső részénél: augusztusban sikerült szerződést kötni egy kivitelezővel, aki elkészíti majd a Brassó – Fogaras közötti szakasz megvalósíthatósági tanulmányát. A szóban forgó pálya a Codlea melletti csomópontnál kezdődik (ahol összeköttetésben lesz a Ploiești-Brassó autópályával), és Fogaras mellett, szintén egy nagyon forgalmas közlekedési csomópontig tart majd, ahol a Nagyszeben – Fogaras sztrádával lesz összeköttetésben. A volt közlekedésügyi miniszter elmondása szerint ez az útszakasz még a fentebb említett Brassó – Bákó autópályával is érintkezik majd.
6.
A megvalósíthatósági tanulmányok elkészítése azonban sok esetben több évig is elhúzódhat. Ez a helyzet áll fenn most a Marosvásárhelyet Moldvával összekötő, Egyesülés autópályájának keresztelt úttal is. Két és fél éve kezdtek neki először a Marosvásárhely –Németvásár (Târgu Neamţ) közötti szakasz megvalósíthatósági tanulmányának elkészítéséhez, azonban a munkát végző cégnek eddig még nem sikerült olyan dossziét összeállítani, amely megfelelne az előírásoknak, pedig már három tanulmányt is leadtak a hatóságokhoz. A várakozások szerint ennek a szakasznak az építése leghamarabb 2024-ben kezdődik majd.
7.
Visszatérve egy kicsit Brassóhoz. Többen érdeklődtek a Marosvásárhelyt Brassóval összekötő pálya mibenlétéről. A 130km.ro harmadik negyedéves jelentésében külön rákerestem erre a vonalra. Ott úgy fogalmaznak, hogy ez a szakasz egyelőre egyáltalán nem prioritása a bukaresti kormánynak, helyette azt szerették volna elérni, hogy meglegyen a gyors összeköttetés Torda irányából Szeben felé.
Na de lássuk, mit hoz a közeljövő: 2022-ben mégis összejöhet az 1000 kilométer?
A villámgyorsan elfogadott 2022-es költségvetésben az szerepel, hogy a szállítási minisztérium több mint 17 milliárd lejből gazdálkodhat idén, ami több mint 2 milliárddal több ahhoz képest, hogy mekkora költségvetéssel dolgoztak 2021-ben. Itt azt is hozzá kell tennünk, hogy a Hotnews összefoglalója szerint a közlekedésügyi minisztérium a neki szánt 14,8 milliárd lejből 95%-os hatékonysággal használta fel a számára elkülönített forrásokat.
Idén ugyanakkor – a költségvetés tervezete szerint legalábbis –sokkal több pénzt kívánnak lehívni az uniós, vissza nem térítendő támogatásokból, legalább 2 milliárddal többet ahhoz képest, amit tavaly a kormány közlekedési infrastruktúrák fejlesztésére költeni tudott.
A 2022-es költségvetésben betűzött célok ezeket az autópályaszakaszokat érintik:
Az A1-eshez tartozó Nagyszeben – Piteşti autópálya szakaszai – ennek az első szakaszát várhatóan 2023-ban adják át, a többit majd 2025-ben.
- A szintén A1-eshez tartozó Lugos – Déva pálya Dumbrava és Déva közötti része
- Magyarnádas – Berettyószéplak – Bors szakasz is prioritás, beleértve a nagyváradi kerülőutat (Giratie Calea Sintandrei). Reméljük, hogy a Magyarzsombornál fennálló problémákra hamar megoldást találnak a szakemberek. A jelenlegi szerződésekben vállaltak szerint ugyanakkor a Bisztraterebes és Bihar közötti (lényegében a határmenti autópálya folytatása) 28,55 kilométer hosszú szakaszát már 2022-ben át kellene adják a forgalomnak.
- A költségvetésben szerepel a fentebb említett Maroskece – Aranyosgyéres szakasz is, az átadás várható dátumát csak a nyertes kivitelezővel kötött új szerződés alapján lehet majd megtudni.
- A Bukarestet körbevevő A0-ás pálya, beleértve a már meglévő kerülőúttal kapcsolatos fejlesztéseket, továbbá a négysávos átkötő utakat is, mint például az A1 – DN5, DN2 – A2 és A1 – DN7.
- A Craiova és Pitești közötti gyorsforgalmi út, melynek első és második szakaszát már jövőben átadnák a forgalom előtt.
- A Brăilát – Galaccal összekötő gyorsforgalmi út – ennek átadása egyelőre nem prioritás, 2024 után tehető.
- A Dunán átívelő brăila-i híd: mely Románia egyik leglátványosabb hídja lesz, ha elkészül.
- A kormány ugyanakkor prioritásként kezeli a Ploiești – Buzău (A7) autópályával kapcsolatos előrehaladást is: szeptemberben a kivitelezésre kiírt közbeszerzésre rekordszámú, összesen 39 pályázó jelentkezett, a győztes pályázót majd 2022 februárjában hirdetik ki. Egyébként ennek az autópályának a része Moldva első autópályája, amely jelenleg Bákó városának kerülőútjaként szolgál.
Nyitókép: Pro Infrastruktúra Egyesület Facebook-oldala
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!