Keressük Románia Szerethető Munkahelyeit! – Interjú Arros Orsolyával, a DreamJobs Romania vezetőjével

2021. szeptember 17. – 16:29

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Ebben az évben 15 romániai cég nyeri el a Szerethető Munkahely díjat, ezenkívül a KKV, valamint nagyvállalati kategóriákban szakmai különdíjakat is kiosztanak. (X)

Az idén ötödik alkalommal rendezik meg a Magyarországról indult Szerethető Munkahelyek Díj versenyt, amelyen romániai vállalatokat is díjaznak. A DreamJobs állásportál által szervezett eseményen ebben az évben 15 romániai cég nyeri el a Szerethető Munkahely díjat, ezenkívül a KKV, valamint nagyvállalati kategóriákban szakmai különdíjakat is kiosztanak. Az egyre nagyobb sikernek örvendő versenyről, a munkáltatói márkáról és a hazai munkaerőpiacról beszélgettünk Arros Orsolyá val, a DreamJobs Romania vezetőjével.

Egy évvel ezelőtt indult a DreamJo.bs Romania, és már ott tartanak, hogy a Magyarországon indított verseny keretében Románia Szerethető Munkahelyeit is keresik. Az országban Loveable Workplaces Awards néven fut a verseny, hány romániai vállalat részesülhet elismerésben idén?

Arros Orsolya: – Hiszem azt, hogy Romániában is számos szerethető munkahely van, a verseny célja, hogy ezekből minél többet megmutassunk a nagyvilágnak. Loveable Workplaces Awards néven nem az egyetlen „legszerethetőbb” munkahelyet keressük – hiszen ilyen nincs is –, hanem igyekszünk megmutatni Románia szerethető munkahelyeit. Azok a cégek, akik szeptember 30-ig publikálják cégprofiljukat a www.dreamjobs.ro oldalon, automatikusan indulnak a munkáltatói versenyen. Idén Romániában 15 Szerethető Munkahely díjat, illetve 4 szakmai különdíjat is kiosztunk, utóbbiakat Employer Branding és HR témában. A különdíjakat egy komplex pontozási rendszer alapján a szakmai zsűri ítéli oda a díjazottaknak. Büszke vagyok arra, hogy például a Kész Románia arany fokozatú támogatónk ebben a munkáltatói versenyben, és bízom benne, hogy más nagyvállalatok is erősítik majd a szakmai zsűri csapatát. Azt szeretném, hogy a szerethető munkahely kifejezés ne tűnjön paradoxonnak, hanem kerüljön be a köztudatba, minél több olyan vállalat legyen, amely megnyeri, majd büszkén viseli a Szerethető Munkahely – Loveable Workplace címet.

Arra biztatok minden céget, függetlenül attól, hogy startupról vagy nagyvállalatról van szó, hogy szeptember végéig regisztráljanak és publikálják cégprofiljukat a DreamJobs Romania oldalán. Platformunkon a cégprofilok több nyelven is kitölthetők, adott vállalkozás igénye szerint akár magyarul, románul, vagy angolul is elkészíthetők. Ez egy egyszerű folyamat, de igény szerint, a kollégáim szívesen segítenek.

A szeptemberi regisztrálási időszakot követően, októberben kerül sor a szavazásra, amikor az álláskeresők véleménye alapján dől el, ki lesz a 15 legtöbb pontot kapott díjazott. A szavazók azon túl, hogy izgalmas betekintést kapnak a cégek életébe, értékes nyereményekkel is gazdagodhatnak. Az októberi szavazási időszak után, nagy izgalommal készülünk a november 18-ai online Szerethető Munkahelyek Díjátadóra, melyet idén is egy érdekes szakmai konferenciával kötünk össze. Ennek keretében aktuális HR és employer branding, valamint álláskeresőket érintő előadásokat hallgathat meg minden érdeklődő.

Milyen lebonyolítási formát találtak ki a versenynek?

– Tulajdonképpen ez egy minden munkáltató számára nyitott, igazságos verseny, hiszen az összes munkahely ugyanakkora eséllyel indul. Magyarországon tavaly több mint 1100 cég indult a díjakért és 57 ezernél is több szavazat érkezett a cégprofilokra. A szavazás során minden céget ugyanannyiszor mutatunk meg a szavazóknak, akik a cégprofilok elolvasását követően szubjektív véleményük alapján pontoznak. Ha a profilok hangulata egy modern, színes, dinamikus munkahelyet tükröz, ahol a fotókon látszik, hogy például együtt szalad a csapat egy jó ügy érdekében, az bizony már sok mindent elmond a szervezeti kultúráról.

Az álláskeresők 65%-a nyilatkozott úgy, hogy ha lát egy vonzó állásajánlatot, akkor azonnal ellenőrzi a céget az interneten, 37% pedig nem is foglalkozik az állással, ha nem talál a cégről használható információt. Szóval, érdemes törődni az employer brandinggel, és erre nyújt tökéletes megoldást a DreamJobs, ahol az álláshirdetésekhez a cég bemutatkozó profilja is csatlakozik. Ebben a változó munkaerőpiaci környezetben, a munkavállalók elhivatottságát éppen azzal lehet erősíteni, hogy olyan ügyekért és értékekért is kiállnak a cégek, amelyeket magáénak érez és keres is a munkavállaló. A cégprofilokon keresztül ezeket mind meg lehet mutatni, a profilok dinamikusak, bármikor bővíthetők, és nem mellesleg ingyenesek is.

Mennyire vannak felkészülve a romániai, erdélyi vállalatok arra, hogy megmutassák magukat, illetve a vállalatvezetők, hogy visszajelzéseket kapjanak?

– A jó visszajelzésekre igyekszünk koncentrálni. A verseny szempontjából nagyon fontos, hogy nem rangsort szeretnénk felállítani a cégek között, hanem a nyerteseket, a jó példákat szeretnénk bemutatni. Vannak olyan cégvezetők, akik nem szeretnék megmutatni magukat employer branding szempontból, pedig hiszünk benne, hogy minden munkahely szerethető valamilyen szempontból. Pont ezeket a kiemelkedő egyediségeket érdemes bemutatni és kiemelni. Lehet egy kis iroda hangulatos, családias és egy nagyvállalati környezet is modern, vonzó. Mindenkinek más a preferenciája, de ami van, arra igenis büszkék lehetnek a cégvezetők, a kollégák, mindenki, aki az adott munkaközösséget alkotja. A Szerethető Munkahelyek díj valójában egy employer branding kommunikációs eszköz a cégvezetők/menedzserek kezében: ahogy az álláskeresők is elkészítik Self-Branding Profiljukat, ugyanúgy a munkaadóknak is érdemes bemutatkozni, hogy a potenciális álláskeresőknek transzparens legyen, hogy milyen csapat és munkahelyi miliő van egy-egy termék vagy szolgáltatás mögött.

Találkoztam olyan vállalkozóval, aki azt mondta, hogy employer brandinggel legfeljebb az IT-cégek vagy a multik tudnak foglalkozni, mert csak nekik van erre emberük, erőforrásuk. Gyanítom, hogy ezzel nem ért egyet.

– A nemzetközi trendek alapján az Employer Branding térnyerése a recruiting folyamatokban szembetűnően gyors ütemben növekszik. Gyakori helyzet, hogy a vállalatvezetők az újdonságokat fenntartással kezelik, aztán ha mások elkezdik használni, akkor rájönnek, hogy mégsem olyan bonyolult dologgal állnak szemben. Az egyszerűsített employer branding a saját jó gyakorlataink kommunikációja. Ezzel már megtettük az első lépést a tudatos figyelem felé. Ezen felül azt gondolom, hogy ha a vállalatvezetők korrektül kezelik a munkatársaikat, az azonnal tükröződik a cégprofilban, a munkáltatói márkában is. Ennyire egyszerű. Ha korrekt vagy, és ezt meg is tudod mutatni, akkor megtalálnak téged a jó munkavállalók, és nemcsak megtalálnak, de szívesen is maradnak nálad. Igazából az a nagy kihívás, hogyan tartsd meg azokat a munkavállalókat, akik már értéket képviselnek a céged számára.

A Randstad HR szolgáltató cég 2020-as felmérése alapján a különböző generációkhoz tartozó munkavállalóknak a következő szempontok a fontosak egy cégnél:

  • Z (18-24 év): 23%-nak az, hogy egy munkahely legyen sokszínű és befogadó,
  • Y (25-34): 43% a rugalmasságot várja el a munkahelyétől,
  • X (35-54): 53%-nak a munka-magánélet egyensúlya a legfontosabb,
  • Baby boomer (55-64): 65% szerint pedig a biztonság a legfontosabb.

Ebből is látszik, hogy mindenkinek más a prioritás, erre figyelni kell, és nem igaz, hogy csak az IT-cégek engedhetik meg maguknak azt, hogy employer brandinggel foglalkozzanak. Ez a DreamJobs által már nem is pénz kérdés. Azt is fontosnak tartom kiemelni, hogy az employer branding nem egy új teher, nem egy költségtétel, amire plusz erőforrásokat kell fordítani. Ha a vállalatvezető, vagy a menedzsment által vezetett közösség jó, akkor a pozitív munkáltatói márka is erősödik. Itt viszont az a kérdés, hogy ezt mennyire tudod megmutatni a nagyvilágnak. Tulajdonképpen a 2021-es Loveable Workplaces Awards , vagyis a Szerethető Munkahelyek Díj ezeket a jó gyakorlatokat mutatja be egy helyen, amely inspiráció lehet a többi cég számára is, hogy rádöbbenjenek, a saját cégük is lehet szerethető.

Azt is határozottan cáfolom, hogy az employer branding a nagyvállalatok felségterülete. A DreamJobs alapkoncepciója is az volt, hogy kis startupoknak találjon megfelelő munkaerőt. Az alapítók, Balogh-Mázi Mária és Balogh Petya (Balogh Péter, a Nav N Go siker startup alapítója, angyalbefektető, a Cápák Között szereplője – szerk. megj.) startupok tulajdonosaiként szembesültek azzal a problémával, hogy nem találnak megfelelő munkaerőt saját vállalkozásaikhoz. Ezért döntöttek úgy, hogy létrehoznak egy olyan platformot, ahol akár a kis startupok is meg tudják magukat mutatni munkáltatói szempontból. Ahol vonzóvá tudják tenni állásajánlataikat azoknak a fiataloknak, vagy már tapasztalattal rendelkező munkakeresőknek, akiknek például pont a rugalmas munkaidő, a jó hangulat, vagy éppen az együtt elfogyasztott ebéd sokkal többet jelent, mint csupán egy szakmai követelmény és feladatleírás egy álláshirdetésnél. Aztán a DreamJobs rendkívül gyorsan fejlődött, a startupok után egyre több megkeresés érkezett a közép- és nagyvállalatok, valamint multik részéről is. Az elmúlt három-négy év árbevétele és üzleti eredményei alapján a DreamJobs maga is kilépett a startup kategóriából, ennek megfelelően a csapat is folyamatosan bővült, és ma több mint 25 kollégával dolgozunk együtt. Ez a szép eredmény is bizonyítékul szolgál arra, hogy az employer branding nem különcködés, hanem egy eszköz, amelyet használni kell, amellyel érdemes foglalkozni.

Milyennek látja úgy általában a munkaerőpiacot itt Romániában? Mennyire könnyen találnak egymásra az álláskeresők és a munkaadók? Mennyire könnyű megtalálni a szerethető munkahelyeket?

– Különösen Székelyföldön találkozom még azokkal a sztereotípiákkal, hogy „hát nem szeretem a munkahelyem, de legalább van, bemegyek nyolctól négyig dolgozni, és majd csak eltelik”. Ezt ki kell nőnie az egész társadalomnak, munkavállalóknak és munkaadóknak egyaránt. Amikor 2019-ben megalapítottam a cégemet, akkor azt láttam, hogy nincs olyan erdélyi magyar állásportál, ahol úgynevezett skillek, vagyis szaktudás-szakértelem alapján kapcsolnak össze munkaadókat munkakeresőkkel. Erre a problémára válaszként döntöttem úgy, hogy írok egy európai uniós pályázatot, amelyet megnyertem, ennek keretében pedig sikerült összehoznom ezt az együttműködést a DreamJobs Magyarországgal. A DreamJobsban az a különleges, hogy egy kétoldalú piactérként hidat teremtünk az álláskeresők és a szerethető munkahelyek között, akik részletes bemutatkozásuk által, közös értékeik mentén találnak egymásra. Nagyon büszke vagyok arra, hogy jelenleg közel 200 cégprofil van a DreamJobs Romania oldalán, és egyre több munkavállaló készíti el nálunk a saját Self-Branding Profilját.

Kicsit olyan ez, mint a párkeresés. Nem kell ezer másik ember szeressen, elég, ha az az egy szeret engem, akit én is szeretek. A lényeg, hogy megtaláld azt a helyet, ahol az értékek azonosak. Ha nekem például fontos a rugalmas munkabeosztás, akkor teljesen logikus, hogy olyan állásajánlatokat keresek, ahol ez hozzátartozik a cégkultúrához. De elképzelhető, hogy mások a kötött munkaidőt szeretik, és számukra az jelenti az értéket, ha kapnak laptopot, telefont a munkavégzéshez. Ezeket a részleteket mind meg lehet és meg kell mutatni a cégprofilokban, sőt az álláshirdetésekben is, így nagyobb eséllyel lesz sikeres egy recruiting folyamat és talál egymásra az a munkavállaló, illetve munkaadó, akik valóban passzolnak egymáshoz.

A verseny egyik korábbi kiadásának az volt az egyik hívó gondolata, hogy meg kell mutatni: itthon is vannak szerethető munkahelyek, itthon is érdemes munkát vállalni. Úgy látják, hogy sokan azért választják a külföldi munkát, mert nem is ismerik a számukra izgalmas munkaadókat itthon?

– A DreamJobs az úgynevezett fehér galléros, azaz az irodai és IT állásokban erős elsősorban, hiszen gyakran találkozunk azzal, hogy ezeken a területeken dolgozó szakemberek jelentkeznek itthoni, romániai állásokra. A marketing számok is azt mutatják, hogy a www.dreamjobs.ro felhasználóinak 22%-a magyarországi, de például az Amerikai Egyesült Államokból, Svédországból vagy Németországból is követik az oldalt. Szóval igen, a külföldön élők is keresik az itthoni kihívásokat, a munkalehetőségeket, és vannak már jó példáink, olyanok, akik itthon találtak munkát. Az álláshirdetések esetében a cégeknek lehetősége van fizetési sávot is megadni, biztatjuk is őket a transzparenciára. Az oldalunkon távmunkák is találhatók, hiszen olyan magyarországi cégek is vannak, akik a covid-helyzetben kialakult távmunka térnyerésével érdeklődnek a romániai munkavállalók iránt is. Tehát ez mindkét oldalon működik, de a célunk az, hogy megmutassuk az itthoni jó munkalehetőségeket, amelyekkel a megfelelő munkaerőt akár haza is tudjuk vonzani.

Mit üzenne azoknak a vállalatvezetőknek, akik ezek után is idegenkednek attól, hogy részt vegyenek a Szerethető Munkahelyek versenyen?

– Én 2008-ban tanultam meg azt a darwini gondolatot, hogy „Nem a legerősebb marad életben, nem is a legokosabb, hanem az, aki a legfogékonyabb a változásokra”. Ez nemcsak az állatvilágban, hanem a cégek esetében is érvényes. A mai folyamatosan változó környezetben azoknak a cégeknek van hosszú távú jövője, akik tudnak és akarnak is alkalmazkodni ezekhez a változásokhoz. A DreamJobs és a Szerethető Munkahelyek ezeknek a cégeknek a gyűjtőhelye. Célunk az, hogy minél több cég ismerje fel a megváltozott helyzetet és igényeket, legyenek nyitottak a transzparenciára és mutassák meg, hogy mitől szerethető munkahelyek.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!