Az erdélyi magyar fiatalok bizonytalanok az itthoni munkavállalás tekintetében, de csak 1 évre mennének külföldre

2021. április 20. – 18:04

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Sokan a nyelvtudás miatt aggódnak, azonban a külföldi kilátások sokkal kecsegtetőbbek az itthoni lehetőségeknél, ezért legtöbben kipróbálnák magukat a nyugat-európai munkapiacon is.

A BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Kar Magyar Tagozatán működő MarkeTeam Szakkollégium tagjai felmérést végeztek az erdélyi magyar fiatalok munkaerőpiaci kilátásairól, erről egyébként nemrégiben videóinterjú is készült a Hoppipollán, most pedig röviden összefoglaltuk.

A kutatási minta bemutatása:

A kérdőívet 1323 személy töltötte ki, többségük a 20-23 éves korosztályba tartozik. A második legnagyobb csoportot képviselik a 16-19 évesek, míg a 24-26 és a 27-30 évesek összességében 23%-át tették ki a válaszadóknak. A nemi összetételt tekintve 65%-a nő és 35%-a férfi. A kérdőívet kitöltők egyharmada vidéken, míg másik egyharmada megyeszékhelyeken él, a maradék pedig megoszlik más városok és a főváros között.

A munkahelyi lehetőségek tekintetében az alapképzéseken hallgatók pesszimistábbak, mint a mesterisek

Mint kiderült, a romániai munkaerőpiaci kilátásokat a megkérdezett fiatalok 36 százaléka látja kedvezőtlennek, egy 1-től 5-ig terjedő skálán a mintában szereplők válasza 2,8-as átlagértéket mutat.

Ha korosztályokra bontjuk, a 16-19 és a 27-30 évesek inkább elfogadhatónak ítélik meg a munkaerőpiaci kilátásaikat, míg a 20-26 évesek már jóval pesszimistábbak. Egyéb érdekesség, hogy a gimnazisták, a középiskolások és a mesterképzéses hallgatók jobbnak ítélték a romániai lehetőségeket, míg az alapképzésen tanulók, illetve szakiskolások általában borúlátóbbak.

Nem mellékes adat ugyanakkor, hogy a munkaerőpiaci kilátásokról kialakult vélekedést jelentősen befolyásolja a román nyelvtudás, mivel kiderült, a válaszadó fiatalok csupán negyede beszéli kiválóan a nyelvet. Ők azok, akik egyébként kedvezőbben látják a jövőjüket.

Emellett a lakhely típusa is szignifikánsan hozzájárul a munkaerőpiaci kilátásokhoz, hiszen a fővárosban és megyeszékhelyen élők pozitívabban látják munkaerőpiaci kilátásaikat, mint a kisvárosban és községben lakók.

Kivándorlási hajlandóság van, de többségük nem tervez egy évnél több időre

A kutatás egy másik izgalmas eredményeként láthatjuk, hogy a kivándorlási hajlandóság lényegében a házasok és a párkapcsolatban együtt élő fiatalok tekintetében alacsony, a többieknél már lehetséges opcióként szerepel, azonban a kutatásban szereplők 61%-a nem tervez 1 évnél hosszabb időre kiköltözni külföldre. Az 1-től 5-ig terjedő skálán a kivándorlási hajlandóság átlagosan 2,3 lett.

Konklúziók

Elmondható, hogy az erdélyi magyar fiatalok általánosságban bizonytalanok a romániai munkaerőpiaci szereplőkkel, a kormányzattal és az igazságszolgáltatással szemben, míg például az oktatást illetően is a hagyományos iskolarendszeren kívüli szereplők (pl. nyelviskolák, szakképzések) iránt nagyobb a bizalmuk.

Persze, egy sor más tényező is befolyásoló hatással bír: ha megbízható a munkáltató, ha hivatalosan bejegyzett munkát végeznek, ha fejlődhetnek a készségek és kompetenciák, akkor jobbak a kilátások és pozitívabban állnak a munkaerőpiaci helyzetéhez a fiatalok.

Azonban a kutatás értelmében a munkahellyel rendelkezők összességben kisebb bizalmat mutatnak a munkaerőpiaci szereplők fele, a munkahely instabilitása és megbízhatatlansága reménytelenebbé teszi a kilátásokat.

Nyitóképünk illusztráció. Forrás: Ashwini Chaudhary, Unsplash

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!