Mítosz vagy valóság, hogy a főváros után Kolozsvár fejlődik a legnagyobb ütemben?
2020. július 31. – 00:14
frissítve
Kolozsvár és környezetének gazdaságát vizsgálták a BBTE kutatói. Azt is megtudtuk, hogy kiket érintett a legsúlyosabban a járvány.
Kolozsvár és a hozzá tartozó metropoliszövezet gazdasági fejlődését vizsgálták a Babeș–Bolyai Tudományegyetem kutatói. A tanulmányt, amely kitér a világjárvány munkaerőpiaci hatásaira is, sajtótájékoztatón is összegezték.
Daniel David , az egyetem rektora elmondta: nagyon fontos periódus ez a mostani, hiszen az elkövetkezendő hétéves EU-s támogatási periódus előtt nagy jelentősége van annak, milyen módon és mennyire készülünk fel az anyagi forrásokhoz való hozzáférésre. Elmondta, az egyetem az Interdiszciplináris Adattudományi Központ projektjével a közösséget kívánja segíteni, ennek az első része volt a Kolozsvár gazdasági dinamikáját felmérő kutatás, amelyet a helyi önkormányzattal együttműködve készítettek el.
Mint a rektor kifejtette, „nagyon fontos, hogy értelmezni tudjuk a város fejlődésével kapcsolatos adatokat, mivel segíthetnek tisztázni olyan alapvető kérdéseket, amelyekre néha mítoszszerű, nem pedig bizonyítékokon alapuló válaszokat kapunk”:
- Bukarestet leszámítva, valóban Kolozsvár a legfontosabb növekedési pólus az országban?
- A város a gazdasági teljesítményét kiterjeszti a metropolisz övezetre és az Északnyugat-Románia fejlesztési régióra, vagy épp ellenkezőleg, növeli a város és vidék közötti különbségeket?
- Melyek azok a területek, amelyek globális szinten versenyképessé tehetik a várost?
„Attól függően, hogy milyen válaszokat kapunk, megfelelően tervezhetjük a város és a régió jólétét” – fejtette ki a rektor.
Végre!
A Babeş-Bolyai Tudományegyetem tett egy igen fontos lépést: közérdekű témát feszegető, igaz, kissé PR-ízű, de a közösség szempontjából hasznos és izgalmas tudományos munkát mutatott be a sajtó előtt. Az elmúlt időszakban hasonló bemutatókra nem nagyon volt példa az egyetem felsővezetése részéről, csupán mindenki a maga szakterületén, az egyetem alsóbb rétegeiből próbált kommunikálni a nem tudományos körökben mozgó közösséggel. A nemzetközi ranglistákon is jól szereplő egyetem úgy tűnik, az új rektor irányítása alatt igyekszik valamivel közelebb hozni a tudományos munkásságot a nagyközönség irányába.
A kutatás központi témája a munkaerőpiac
Ami az alkalmazottak számát illeti: a tanulmány eredményei alapján Kolozsvár metropoliszövezetében 2019 januárjától 2020 januárjáig a munkaerőpiac 2,3%-kal (azaz 5818 munkahellyel) növekedett. Az emelkedés nagyjából követi az előző évtizedben megszokott növekedési tendenciát.
Ami a különböző területeket illeti, az előző évben a legnagyobb növekedés a bútorkereskedelem (+65%) esetén volt tapasztalható az alkalmazottak számában, de érdekes módon jelentős volt a növekedés mértéke a szemétgazdálkodás területén (+49%), illetve az életmód szolgáltatások területén (+43%) is. A szolgáltatások ágazatában egyébként minden területen növekedés volt tapasztalható az alkalmazottak számában.
A munkaerő számának szempontjából a legnagyobb visszaeséseket a fejlett technológiájú eszközöket gyártó vállalatok (-21%), a készruha- és textilipari cégek (-20%), a helyi gyógyszeripari vállalatok (-18%), a logisztikai szektor (-16%), az üzemanyagokhoz köthető ágazat (-15%), valamint az autóiparban működő vállalatok (-13%) könyvelték el.
Aztán jött a koronavírus
Az elemzés rámutat: Kolozs megyében minden negyedik alkalmazott munkaszerződését felfüggesztették a világjárvány miatt. A leállások csúcspontján, a március és május közötti időszakban összességében 77 450 munkaszerződést függesztettek fel sürgősségi jelleggel, legtöbbet áprilisban. A munkaszerződések nagy részét (67%) Kolozsváron függesztették fel, ami előrelátható volt, mivel a megye munkaerejének 71%-a a megyeszékhelyen dolgozik.
A felfüggesztett munkaszerződések település szerinti megoszlása így néz ki:
Azoknak az alkalmazottaknak a többsége, akiknek felfüggesztették a munkaszerződését, kényszerszabadságra (technikai munkanélküliségre) került. A világjárvány miatt gyerekeikkel otthon maradó szülőknek nyújtott támogatás csak a felfüggesztett munkaszerződések 6%-ára terjedt ki:
A leginkább érintettek: a szakmunkások és a kereskedelemben dolgozók
A munkavállalói kategóriák közül a válság a szakmunkásokat érintette a legsúlyosabban: 33 600 (az összes felfüggesztett munkaszerződés 43%-át) munkaszerződést függesztettek fel a szakképzett, félig képzett és szakképzetlen munkások körében.
Az iparban 3-ból 1 alkalmazott került kényszerszabadságra, az összes felfüggesztett munkaszerződés 24%-át pedig a kereskedelmi szektorban dolgozók körében mérték. Ide számították a HORECA – azaz vendéglátói – szektort is, ahol 4050-en kerültek ebbe a helyzetbe Kolozs megyében, ez jelentős, 62%-os fefüggesztési rátát mutat.
Megsínylették ezt az időszakot a készruha- és textilipari alkalmazottak is. A szektorban dolgozók 51%-ának függesztették fel a munkaszerződését, de a ruhakereskedőknél is hasonló a helyzet, a mutató az ő esetükben 58%. A különböző életmód szolgáltatások (fodrászat, smink, fitnesz) területén a munkavállalók 42%-ánál függesztették fel a munkaszerződését.
Érdemes arra is kitérni, hogy a koronavírus-járvány ilyen szempontból nagyon minimálisan érintette az IT-szektort, valamint a pénzügyi tanácsadás és biztosítások ágazatát. További részletek az alábbi ábrán:
Kolozsvár elkezdett regenerálódni:
Mint a kutatók is rámutattak, a gazdaság kezd regenerálódni, hiszen pillanatnyilag Kolozs megyében 7728, Kolozsváron 5756 munkaszerződés maradt felfüggesztve, ami a megye összes alkalmazottjának mindössze 2,7%-át jelenti. Mi több, a munkavállalók száma alapján az IT-szektor Kolozsváron ebben a periódusban is nőtt (igaz, csekély 2%-kal), így most már 25 843 alkalmazottal valóban ez lett a város legjelentősebb ágazata.
Kolozsvár dinamikája 2008 és 2018 között
A BBTE kutatói kiemelik: a 2008-ban induló gazdasági válságot követő 10 évben úgy Kolozsvár, mint a Kolozsvár Metropoliszövezet bruttó hazai termékének (GDP) lejben kifejezett értéke megduplázódott. Az egy főre jutó GDP Kolozsvár esetében meghaladta a 47 ezer lejt, míg a hozzá tartozó metropoliszövezet esetében az 55 ezer lejt.
Ha a munkaerő száma szempontjából jobban megvizsgáljuk a gazdasági szereplők 2008 és 2018 közötti tevékenységét, látható, hogy az országban Kolozsváron és a metropoliszövezetében nőtt a legnagyobb mértékben az információ- és kommunikációtechnológia (IT), az üzleti támogató szolgáltatások, valamint az egészségügy és szociális segélyszolgáltatások területén dolgozók száma.
Érdekesség, hogy a vendéglátó szektor, a szállítás, valamint az autóipar a munkaerő szempontjából konstans értékeket mutat a 2008-as periódushoz képest (országos szinten is). Kolozsváron enyhe emelkedő tendenciát mutat az oktatásban, a pénzügyi szolgáltatások és biztosítás területén, valamint a kreatív ágazatokban dolgozók száma, de ezek a területek az országos szintet tekintve nagyon visszaestek a foglalkoztatás szempontjából. Munkaadóként abszolút mínuszos zónában találhatjuk a készruhaipart, valamint a civilszférát.
Az új cégek egyre több ideig maradnak aktívak
2018-ban Romániában a főváros mellett Kolozsvár regisztrálta a magánszektorból származó bevételek legnagyobb értékét. A magánkézben levő vállalatok bevételei a 2008–2018 közötti időszakban 171%-kal növekedtek. Mint a kutatók írják, a vizsgált évtizedben a magánszektor alkalmazottainak száma megnégyszereződött az olyan globális kiszervezésekhez tartozó alágazatokban, mint az IT, az üzleti támogató szolgáltatások, a mérnöki munka/kutatás/fejlesztés, valamint a kreatív iparágak.
Ami a helyi, új vállalkozásokat illeti: az elmúlt évtizedben évente átlagosan 4500 új vállalatot hoztak létre a metropoliszövezetben, ennek 77%-a a város területén lett bejegyezve. Jó jel, hogy a városban működő vállalkozások „átlagos életkora” jelentősen, 3,4 évvel nőtt 2008 és 2018 között. Tehát nem csak nőtt a cégek száma, hanem egyre hosszabb ideig működnek aktívan.
A kutatás a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Interdiszciplináris Adattudományi Központ projektjének részeként jött létre, dr. Norbert Petrovici egyetemi docens vezetésével.
Nyitókép: Kolozsvár Polgármesteri Hivatal Facebook oldala.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!