Mennyire rohamozták meg a bankautomatákat márciusban a válság hatására?

2020. május 13. – 15:07

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Mennyivel nőtt a forgalomban levő készpénzállomány, amikor márciusban szükségállapotot hirdettek? Ábrákon mutatjuk.

Amikor március első felében mindenkiben realizálódni kezdett a koronavírus-járvány okozta egészségügyi és gazdasági válság komolysága, a lakosság nemcsak az üzleteket „rohamozta” meg hosszan tartó élelmiszerekért, hanem némiképp a bankautomatákat is, készpénzért. A szakértők és a jegybank képviselői igyekeztek ugyan érvekkel alátámasztani, hogy szinte kizárt annak a lehetősége, hogy a bankok és bankautomaták készpénz nélkül maradjanak, a központi bank adatai alapján jól látszik, hogy a lakosság és a vállalatok mégis úgy döntöttek, hogy a legbiztosabb, ha valamekkora készpénz-tartalékkal vágnak neki ennek a bonyolult időszaknak. De mekkora lehetett ez a készpénzfelhalmozás? A jegybank statisztikái alapján ennek jártunk utána.

A gazdaságban elérhető készpénzállományról egyébként viszonylag gyakran publikálnak elemzéseket a gazdasági lapok. Legtöbbször azt vizsgálják, hogy a gazdaság méretéhez (GDP) viszonyítva mekkora a forgalomban levő készpénzállomány aránya: 2008 decemberében például a bruttó hazai össztermék (GDP) 4,5%-át (25,3 milliárd lej) tette ki, jelenleg pedig körülbelül a 7,3%-át (77,6 milliárd lej). A koronavírus miatti történések kontextusában most viszont inkább az számít érdekesebb témának, hogy mennyi készpénzt vehetett ki a lakosság és a vállalatok bankautomatákból a szükségállapot kihirdetésének idején.

Még karácsonykor sem nőtt meg így a bankok készpénz iránti igénye

Azon persze lehet vitázni, hogy a számok alapján beszélhetünk-e pánikról, az viszont tény, hogy Mugur Isărescu , a Román Nemzeti Bank kormányzója azt nyilatkozta március végén, a bankok a március 11. és 20. közötti periódusban rekordnak számító, 4,4 milliárd lejnyi készpénzt vettek fel a jegybanktól annak érdekében, hogy kielégítsék a lakosság és a vállalatok megnövekedett készpénzigényét. Ez az összeg a jegybanki kormányzó elmondása szerint kétszerese volt annak, amire 2019 decemberében, az ünnepeket megelőző vásárlási őrületben szüksége volt a bankoknak.

Hogy mennyivel növekedett a gazdaságban levő készpénzállomány az elmúlt időszakban, azt az alábbi ábra mutatja, az adatokkal kapcsolatban már az elején érdemes megjegyezni, hogy a forgalomban levő készpénzmennyiség növekedésének üteme már jó ideje magasnak mondható, jócskán meghaladja az infláció mértékét is.

Készpénzmennyiség Infogram

Mennyivel nőtt a forgalomban levő készpénz mennyisége?

A Román Nemzeti Bank adatai szerint március végén 77,6 milliárd lejt tett ki a hazai forgalomban levő készpénzállomány, ami azt is jelenti, hogy 2019 első negyedévéhez viszonyítva nominális értelemben több mint 8 milliárd lejjel, 11,6%-kal nőtt a forgalomban levő készpénzmennyiség. A növekedés korántsem elhanyagolható része márciusra vezethető vissza, amikor egy hónap alatt 2,8%-os, 2,14 milliárd lejes növekedés következett be.

Ezek a jegybanki statisztikák azért is érdekesek, mert rámutatnak, hogy a koronavírus-járvány miatti bizonytalanságok hatására a lakosság és vállalatok valóban arra törekedhettek, hogy növeljék a készpénz-tartalékaikat. A jegybank által közölt információk alapján megállapítható ugyanakkor, hogy a készpénzhiánnyal kapcsolatos félelmek nem tartottak sokáig, míg március közepén enyhén megrohamozták a bankautomatákat a készpénzért, addig az ezt követő időszakban normalizálódott a helyzet: a készpénz iránti igény jelentősen visszaesett, sőt, a jegybank kormányzója már március végén fontos bejelentést tett azzal, hogy kijelentette, „a monetáris, banki és pénzügyi területek túl vannak már a COVID-19 járvány okozta feszültségek csúcsán”.

A készpénzállomány változásának a Ziarul Financiar is bővebb elemzést szentelt. A neves gazdasági lap által idézett pénzügyi elemzők is arra mutattak rá, hogy a március közepén tapasztalható növekedés elsősorban a koronavírus miatt kialakuló pánikszerű helyzettel magyarázható. Az idézett elemzők szerint főként a kisebb jövedelemmel rendelkező személyek helyezhettek nagy hangsúlyt arra, hogy pénzt vegyenek ki a bankból a szükségállapot idejére.

Nagynak számít a mostani emelkedés?

Erre a kérdésre az alábbi ábra ad valamelyest választ, amely azt mutatja, hogy 2012 után hogyan változott, nőtt vagy csökkent havi lebontásban a készpénzállomány a román gazdaságban. Az adatok alapján két érdekes következtetést is le lehet vonni. Egyrészt, az elmúlt években már nem feltétlen van jelen az a bankok által korábban sokat hangoztatott jelenség, amely szerint a téli ünnepek és téli vakáció közeledtével jelentősen megnövekszik a készpénzfelvétel (ez 2014-ben és 2015-ben még jól kitűnik az adatokban). Másrészt, és ez a cikkben feltett kérdés szempontjából lényegesebb, az elmúlt nyolc évet vizsgálva a márciusban tapasztalható növekedés nem tűnik kiugró adatnak, viszont az is igaz, egészen 2017 közepéig kell visszamennünk ahhoz, hogy hasonló mértékű növekedést figyelhessünk meg a statisztikákban. A kérdésre adható válasz tehát összetettebb: a márciusi növekedés mindenképpen kiugrónak számít, ám hosszabb időtávon vizsgálva korántsem példátlan a növekedés üteme.

Az elmúlt 12 évben a forgalomban levő készpénzállomány megháromszorozódott, sok esetben kétszámjegyű éves növekedés is megfigyelhető a statisztikákban. A nagyon sok szempontból sajátos 2004-2008-as időszakban – a hatalmas növekedésben levő gazdaság és a hitelezés miatt is – a 30-50%-os éves készpénzállomány-növekedés volt jellemző.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!