Hogyan készüljenek a vállalatok a koronavírus gazdasági hatásaira?

2020. március 13. – 16:48

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

A pénzügyi felkészültség is fontos, de van a vállalatvezetőknek egy még sürgősebb tennivalója.

A koronavírus gazdaságra gyakorolt hatásait egyelőre lehetetlen megbecsülni, a vállalatoknak ezért érdemes felkészülniük egy komplikáltabb időszakra – javasolja a hazai piac egyik legnagyobb tanácsadó vállalata, a Sierra Quadrant.

A tanácsadócég ajánlásai azért is megfontolandók, mert a napokban egyre több koronavírus gazdasági hatásait ecsetelő elemzés hívta fel a figyelmet arra, hogy a leginkább veszélyeztetett cégek a nem olyan erős pénzügyi háttérrel rendelkező kis- és közepes vállalkozások. Romániában, számos más országhoz hasonlóan, a KKV-k felelnek a munkahelyek döntő többségéért, ezért nem mindegy, hogy az európai gazdaságokat ért korlátozások és a hazai piacra is tovagyűrűző negatív hatások milyen szintű pénzügyi nehézségeket okoznak a kisebb cégek számára, illetve ezek a cégek mennyire lesznek felkészülve az esetleges nehézségekre. A Serra Quadrant elemzői szerint valós félelem, hogy a következő időszakban több tízezer hazai vállalatnak támadnak pénzügyi gondjai, különösen a fuvarozás, a rendezvényszervezés, a vendéglátás és a turisztikai szolgáltatások területén.

Bár pánikra semmi ok, a tanácsadócég elemzői szerint a kivárás most nem kifizetődő taktika, inkább a vállalati pénzügyek szigorúbb felügyeletére van szükség. Azt javasolják, hogy minden vállalat, amely ezt megteheti, már most hozzon létre pénzügyi tartalékokat annak érdekében, hogy a kifizetési kötelezettségeikkel kapcsolatos kihívásoknak a jövőben is eleget tudjanak tenni.

Felhívják a figyelmet, hogy a hazai piac egyik sajátossága, hogy a vállalatoknak rendkívül nagy a kitettségük a kereskedelmi láncolatokban végbemenő folyamatokkal szemben: ha egy vállalat fizetésképtelenné válik, az több másik partnerét is magával ránthatja. Ezért a Serra Quadrant elemzői szerint minden vállalkozásnak lépéseket kell tennie annak érdekében, hogy a pénzügyi és működési zavarok elkerüléséhez hozzák meg a szükséges átszervezési döntéseket, amelyek iparágtól függően nyilván eltérőek lehetnek.

A tanácsadócég bátorítja azokat a lépéseket is, amelyekkel egy vállalat csökkenti a változó költségeit (bérleti díjak stb.), illetve „pénzzé teszi” a nem alaptevékenységéhez szükséges, másodlagos jelleggel bíró eszközeit, amelyek lehetnek berendezések, gépek, személyautók, ingatlanok stb. Megjegyzik, hogy a Kínában és Olaszországban tapasztalható termelési kiesések egyre több vállalat számára okoznak ellátási problémákat az alapanyagok terén. Az ilyen jellegű problémák kiküszöbölésére érdemes alapanyag-tartalékokat képezni, illetve, ha van lehetőség rá, érdemes diverzifikálni a beszállítókat, hogy egyetlen beszállító esetleges problémái miatt ne kelljen teljesen leállnia a vállalat tevékenységének – javasolják, majd azt is hozzáteszik, hogy a következő időszakban elengedhetetlen tevékenység lesz minden vállalat számára az ellátási láncának aktív monitorizálása.

A Sierra Quadrant elemzői szerint a következő időszak nem kedvez az esetleges tőkeemeléseknek, az elért profit újrabefektetésének, és érdemes kétszer is megfontolni az olyan vállalat működése szempontjából nem lényeges beruházásokat, amelyek személyautók vásárlására vagy például a székhely vagy egyéb épületek felújítására vonatkoznak.

Azt is javasolják, hogy a szilárd fedezetekkel, jó pénzügyi helyzettel rendelkező vállalatok forduljanak a bankokhoz, és állapodjanak meg velük olyan nehezebb időkben elérhető hitelkeretek létesítéséről, amelyek megoldást jelenthetnek a később felmerülő esetleges cash-flow problémákra.

A tanácsadócég elemzőinek a lízingszerződésekkel kapcsolatban is vannak tanácsai, szerintük azokban az esetekben, ahol erre szerződéses lehetőség nyílik, érdemes megfontolni a pénzügyi lízing lecserélését operatív lízingre. Az operatív lízing előnye, hogy a lízingelt eszközök ilyenkor nem hosszú távú kötelezettségként jelennek meg a mérlegben, így pedig javul a vállalat hitelképessége, finanszírozhatósága.

Mi a vállalatvezetők legsürgősebb tennivalója?

A pénzügyi felkészültségnél is fontosabb most a tanácsadócég szerint, hogy a vállalatok vigyázzanak az alkalmazottaikra. A vállalatok pénzügyi biztonsága ugyanis hiábavaló, ha a cégvezetők nem biztosítják az egészséges, biztonságos munkahelyi környezetet, a rugalmasságot a munkaprogramban, vagy akár az otthoni munka lehetőségét. Azt az elsőre talán felháborítónak tűnő tanácsot is megfogalmazzák, hogy a vállalatoknak, különösen a nagy tapasztalattal bíró alkalmazottaikra kell vigyázniuk, hiszen nagyon sok olyan kisebb vállalat van, ahol az ő megbetegedésük nemcsak egy nagyon jó munkaerő kiesését, hanem sok esetben az egész vállalat megbénulását eredményezheti, és nagy hatással van mindenki munkájára.

Milyen változásokat hozhat a mostani járvány?

A vállalat szakértői szerint fel kell készülni arra is, hogy a jövőben a befektetési döntések, illetve azok finanszírozása várhatóan sokkal nagyobb korrelációt fog mutatni a piaci környezettel, illetve azzal a képességgel, hogy egy vállalat mennyire tudja elkerülni a mostanihoz hasonló kockázatokat. Arra is számítanak, hogy nagyon sok ország és vállalat újra fogja értelmezni a Kínával, valamint az olyan egyéb országokkal való kereskedelmi kapcsolatát, amelyek a mostanihoz hasonló különleges helyzetekben nehezebben elérhető partnerként jelennek meg. Ennek a változásnak Románia is a nyertesei között lehet – hívják fel a figyelmet –, ehhez viszont reformokra és infrastruktúrára van szükség.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!