Az Imobiliare.ro tanulmánya szerint a romániai ingatlanpiacon az árak növekedése stabilnak mondható, még akkor is, ha a tranzakciók száma visszaesett.
A kevesebb néha több – így jellemzik az Imobiliare.ro szakértői a jelenlegi román ingatlanpiac helyzetét, utalva arra, hogy bár az elmúlt időszakban kevesebb ingatlantranzakció történt a hazai piacon, az árak növekedése továbbra is viszonylag stabilnak volt mondható. A tranzakciók számának visszaesése a szakértők szerint nem egyfajta ingatlanpiaci visszaesést jeleznek, sokkal inkább a hazai lakáspiac érettségére mutatnak rá.
A szakértők szerint 2019 harmadik negyedévében a piacon jelentkező lakáskínálat 5%-kal volt alacsonyabb, mint 2018-ban, így a régi lakások vásárlása körül intenzív versenyhelyzet alakult ki, így az árak is magasabbak lettek. A szakértők továbbá az új lakások szerepét is kiemelték az árak növekedését illetően, Bukarestben például az ebbe a kategóriába tartozó lakások 9,1%-kal drágultak 2018 hasonló időszakához képest, míg a régi lakások esetében egy év alatt átlag 4%-os emelkedés volt tapasztalható. Az új lakások árának emelkedését a szakértők egyszerűen azzal magyarázzák, hogy jobb környékeken épülnek és jó minőségűek – amely automatikusan hozza magával a magasabb árakat.
Az Imobiliare.ro által publikált tanulmány elsősorban 2019 harmadik negyedévében történt (július – szeptember) árváltozásokat tárgyalja, de külön kitérnek az azt megelőző időszakra is. Az adatok szerint 2019 harmadik negyedévében a romániai ingatlanok ára átlagosan 3,2%–kal emelkedett az előző negyedévhez képest. Ez a növekedés jóval meghaladja az év első két negyedévében, sőt 2018 negyedéveiben regisztrált növekedési átlagokat.
Miután 2019 első negyedévében az árak növekedése 0,8%-ot, a második negyedévben pedig 0,4%-ot tett ki a megelőző negyedévhez képest, a harmadik negyedévben ez a ritmus elérte a 3,2%-ot. Éves összevetésben a lakásárak 6,1%-ot drágultak. Fontos azonban megjegyezni, hogy az áremelkedés üteme nem azonos az ország minden részén.
A nagyvárosok helyzete
Lakásvásárlás esetén október első napjáig a több mint 200 000 lakosú városokban az átlagos négyzetméterár mindenhol meghaladta az 1000 eurót. A rangsorban továbbra is az első helyen Kolozsvár áll (átlagosan 1 610 euró/négyzetméter), ezt követi Bukarest (1 380 euró/négyzetméter), Temesvár (1 230 euró/négyzetméter), Konstanca (1 160 euró/négyzetméter), Brassó (1 130 euró/négyzetméter), Craiova (1 090 euró/négyzetméter) és Jászvásár (1 010 euró négyzetméterenként).
A rangsorban szereplő nagyvárosok mellett még érdemes megemlíteni Nagyváradot, Bihar megye székhelye nagyon közel van az 1000 euró/négyzetméterenkénti küszöbhöz, az eladók ebben a periódusban 990 eurót kértek egy négyzetméterért. Ploiești-en egy lakás átlagosan 910 euró/négyzetméterbe, Galac esetében 900 euró/négyzetméterbe, Brăilán pedig 790 euró/négyzetméterbe kerül.
Ami a nagyvárosokban az árak negyedéves alakulását illeti, többségében növekvő tendencia volt jellemző, de a növekedés többnyire kevesebb, mint 3%-ra volt tehető. Kivétel ebben az esetben csak Bukarest, ahol a negyedéves emelkedés 5,5%-os. Második helyen áll Kolozsvár 2,7%-os negyedéves növekedéssel, majd Konstanca (+2,2%) és Nagyvárad (+1,7%). A nagyvárosok közül csak Craiován volt visszaesés az árakban (-1,4%).
Ha az árak éves változását vesszük figyelembe, a legnagyobb éves növekedés (7,2%) Bukarestben figyelhető meg, majd Galac (+6,8%), Brassó (+6,7%), Brăilă (+6,4%) és Kolozsvár (+6,2%) következik a sorrendben.
Az elmúlt öt évben elért 68,7%-os átlagos drágulással viszont Kolozsvár messze lekörözi az ország többi nagyvárosát.
A megyeszékhelyek közül a tavalyi harmadik negyedévben Csíkszeredában volt a legnagyobb drágulás
Hargita megye megyeközpontjában 2019 harmadik negyedévében 6,3%-kal drágult egy négyzetméter ingatlan a második negyedévhez viszonyítva, elérve az átlag 950 euró/négyzetméteres árat. 5,5%-os negyedéves drágulással Bukarest a második, harmadik helyen pedig Nagyszeben áll 4,1%-os áremelkedéssel. A dobogósokat Slatina (+3,7%), illetve Târgoviște (+3,5%) követi. Slatina helyzete külön említésre méltó, hiszen egy négyzetméter ára itt is eléri az 1000 eurós küszöböt, pedig a városnak nincs 100 ezer lakosa sem.
A legjelentősebb negyedéves visszaesés Alexandriában történt, ahol az eladó lakások ára 2,7%-kal csökkent. Szatmárnémetiben is (-1%-kal) csökkenés volt tapasztalható, de Sloboziában (-0,9%), Gyulafehérváron (-0,5%) illetve Brăilában is (-0,3%) a harmadik negyedévben az előző negyedévhez képest.
A bérleti díjak a szokásosnál dinamikusabban növekedtek
Az imobiliare.ro tanulmánya a lakásbérléseket illetően kimondottan az 1980 és 2000 között épült, 2 szobás tömbház-lakásokra vonatkozik.
A tanulmány szerint 2019 harmadik negyedévében a lakásbérlési piac a szokásosnál dinamikusabb volt: a tulajdonosok által kért bérleti díjak ugyanúgy emelkedtek a regionális központokban, mint a megyeszékhelyeken. A csúcstartó itt is Kolozsvár, 420 euró/hó átlaggal.
Érdekesség, hogy Marosvásárhely és Tulcea átlagos bérleti díja azonos, havi 320 euró, de például a tengerpart mellett húzódó Konstancán ezzel szemben egy kétszobás lakás átlagos bére 300 euró/hónap.
Kolozsvár legdrágább és legolcsóbb negyedei között 1050 euró az árkülönbség
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!