Mennyit költünk arra, hogy a karácsonyunk a hagyományokhoz illő legyen?
2019. december 26. – 14:23
frissítve
A romániai városi lakosok például átlagosan 788,13 lejt költenek az ünnepi étkekre, nem élelmiszerekre pedig átlag 492,07 lejt.
Mondhatnánk, hogy a karácsony nem a költekezésről szól. Bármennyire is szívből megéljük, vagy kerüljük az ünnep kapitalista nyomását, a családi összejövetel, az ünnepi étkezés és ajándékozás igen erős hagyománnyal bír Erdélyben.
Nehéz meghatározni, hogy mennyi pénzt költünk a karácsony megünneplésére, mert minden háztartásban mások a szokások. De pontosan a szokásokból indulunk ki, amikor a karácsonyi hagyományokról és költekezésről beszélünk. Ennek alapján a mainstream karácsonyi étkeket vesszük sorba a teljesség igénye nélkül. Az ajándékozást most teljesen figyelmen kívül hagyjuk, hiszen a nem élelmiszer alapú vásárlás túlságosan sokszínű.
Az élelmiszerárak meghatározásánál több szolgáltató árait mustráltuk, hogy némileg helytálló átlagot tudjunk feltüntetni a változatos felhozatalból.
Szenteste: töltött káposzta és bejgli
A töltött káposzta alapvető hozzávalója a savanyú káposzta. Ennek piaci átlag ára 7 lej/kg.
Az előre darált őrölt hús ára nem sokban különbözik, bármilyen típusú hús adja az alapját. A disznóhúsos átlaga 19 lej/kg, a marhából készült csak kicsivel drágább, 23 lej/kg. A vegyes készítésű massza átlagosan 20 lej/kg-ba kerül. De ne felejtsük ki a tejfölt sem, 300 g 15%-os átlagosan 6 lej.
A fél kilós bejgli átlag 18 lejbe kerül, egy kalács pedig 10 lejbe.
Tehát szenteste, egy egyszerű és hagyományos 4 fős vacsora ára megközelítőleg 60 és 70 lej közé tehető.
A disznótoros étkek továbbra is a toppon
Egy kolozsvári hús- és hentesáru boltban érdeklődtük afelől, hogy a karácsonyi készülődés alkalmából melyek azok a termékek, amelyek a legjobban fogynak. Nem nagy meglepetés, a disznótoros étkek, mint például a kolbász vagy tepertő, nagyon népszerűek, de az üzletvezető szerint egyre többen vásárolnak kacsacombot is. A kacsacomb népszerűségét némileg emelheti az a tény, hogy nem mindenhol lehet hozzáférni.
Ez évben kirobbanó disznópestis eléggé felfordította a disznóhús piacát, rádaásul november elején olyan intézkedésekkel is próbálkozott az állam, hogy korlátozzák a háztáji gazdaságban történő sertések tartását, megtiltva, hogy több mint 5 példányt lehessen tartani. Az Agrointel mezőgazdasági szaklap megjegyezte, hogy míg a minisztérium által közvitára bocsátott tervezet a 30 kilogrammot meghaladó súlyú állatokról beszélt, a végleges verzióból ez kikerült, így ez a korlátozás a malacokra is vonatkozott.
Az üzletvezető szerint, a karácsonyi időszakra mintegy 30 százalékkal drágultak a disznóhúsból készült termékek.
A sertéssonkát akarattal hagytuk ki a táblázatból, hiszen magát a disznó combot sokféleképpen készítik el és értékesítik. A füstölt, egész sonkát (lábszárral együtt) körülbelül 30 és 40 lej/kg között értékesítik a piacon.
A pulyka, mint az ünnepi vacsora díszétke, nagyrészt a nyugatról érkező tradíció. Egy egész pulykát már átlag 20-30 lej/kg-ben árulják, a felső comb átlagosan 26 lej/kb-ba, a pulyka mellét átlag 34 lejben értékesítik.
Élelmiszerre egyébként jóval többet költünk az ünnepek alatt
Egy bukaresti kutatóközpont a romániai városi közegben élők átlagos ünnepi költekezését mérte fel. A kutatásban szerepelnek a nagy városok (100 ezer + lakos), közepes városok (30 ezer – 100 ezer közötti lakos) és a kisvárosok (30 ezer alatti lakos) egyaránt. Magát a karácsonyi költekezést élelmiszerek és nem élelmiszerek kategóriák szerint határozták meg, ennek alapján az élelmiszerekre (hús, káposzta, gyümölcs, stb.) átlagosan 788,13 lejt költenek a városi lakosok, nem élelmiszerekre pedig átlag (ruházat, lábbeli, kozmetikumok, dísztárgyak stb.) 492,07 lejt.
Azoknak is nőtt a kiadása 2019-ben, akik az ünnepek alatt elutaznak, vagy éppen kirándulnak: 872,80 lejt költenek átlagosan, szemben a 2018-as 835,52 lejes költségvetéssel. A 2015-ös csúcsponthoz nem fűztek magyarázatot a kutatás összefoglalójában.
Külön kiszámították az átlagköltekezését azoknak is, akik az ünnepeket étteremben vagy kint a városban töltik. Itt is némi emelkedés tapasztalható az előző évhez képest:
Az ajándékvásárlás átlagköltségét is összefoglalták. A megkérdezettek legnagyobb arányban ruhaneműt, édességet, játékokat és kozmetikumokat vásárolnak.
Érdekesség továbbá, hogy a válaszadók 26%-a azt nyilatkozta, hogy olyan ajándékot szeretne, amelyet nem tud megengedni magának. A válaszadók 21,7%-a említette a különböző elektronikai termékeket (laptop, telefon, táblagép, háztartási gépek stb.). A válaszadók 4,3%-a pedig nem engedheti meg magának azt a bőséges ünnepi étkezést, amelyet kívánna.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!