Doing Business: 322 nap és rengeteg pénz kell egy építkezési engedélyhez Romániában
2019. december 17. – 12:08
frissítve
Vállalkozást alapítani tényleg könnyű Romániában, csak építkezési engedélyre ne legyen szükségünk, vagy elektromos áramot ne akarjunk bevezetni.
Ugyan valamelyest javult a vállalkozói környezet az országban, a Világbank elemzése szerint Románia mégis visszaesett a friss Doing Business 2020 ranglistán. A szakértők szerint az igaz, hogy nálunk viszonylag hamar le lehet zavarni egy vállalat bejegyzését, az igazán nagy problémák akkor kezdődnek, ha be szeretnénk vezetni az áramot, vagy szükségünk volna egy építkezési engedélyre.
A 190 országot vizsgáló tanulmányban Románia még a 36. helyen szerepelt 2016-ban, innen viszont komoly zuhanás következett, a 2019-es évre vonatkozó elemzésben már csak az 52. helyen voltunk, idén pedig az 55. helyre estünk vissza. Ami a pontszámokat illeti, Romániának 2020-ra 73,3 pontja van (minél magasabb, annál jobb), ami ugyan több mint a 2019-re számított 72,3 pont, viszont egy év alatt három ország is nagyobbat lépett előre nálunk. Magyarország (52.), Marokkó (53.) és Ciprus (54.) is átugrott rajtunk az innen elérhető ranglistán.
Miért fontos ez az elemzés?
A Doing Business mára a világ egyik legnagyobb presztízsű versenyképességi összehasonlító elemzése, kis túlzással a befektetők egyik bibliájának is szokták nevezni. Korábban azért is kaptak kritikákat a készítői, mert egyes kormányok legfontosabb nemzeti céljává vált, hogy javítsák az országuk helyezését a listán, ami kissé torz képet eredményezett. Sokak szerint a Világbank módszerének az egyik hibája, hogy az üzleti környezet feltérképezésénél nem a vállalatok tapasztalataira hagyatkoznak, hanem a kormányok politikájára. Sőt, mivel a rangsor inkább a meghozott kormányzati intézkedéseket pontozza, sokkal inkább a kormányzati szándék jelenik meg benne, és nem a valós eredmények.
A hibái ellenére az egyik legkomplexebb elemzés, ami egy sor rendkívül fontos területet értékel: a cégalapítást, az építkezések engedélyezését, a villamos hálózatra való csatlakozást, a tulajdoni bejegyzést, a hitelhez jutást, a befektető-védelmet, az adófizetést, a külkereskedelmet, a jogérvényesítést, és a fizetésképtelenség rendezését.
Ami a 10 különböző kategóriában elfoglalt helyezéseket illeti, a pontszámok viszonylag vegyes képet mutatnak. Vannak területek, amelyekben borzasztóan állunk, például a vizsgált 190 ország közül a 154. helyen vagyunk, ami az elektromos energiához való hozzáférést (gyakorlatilag az áram bekötését) illeti. De van olyan terület is, a külkereskedelem, amelyben sok más EU-s tagállamhoz hasonlóan maximális 100 pontot kaptunk, így megosztottan ugyan, de első helyezést értünk el.
Az elemzés szerint Romániában az elmúlt évhez viszonyítva még inkább egyszerűsödött a vállalkozásindítás, lehetővé vált az úgynevezett önkéntes áfafizetés, és az ezzel kapcsolatos regisztráció is kevesebb időt vesz már igénybe. Azt is pozitívumként jegyzik meg, hogy Románia 5 olyan adót és járulékot törölt az elmúlt időszakban, amelyek a munkaadót terhelték, az ezzel kapcsolatos reform pedig költségmegtakarítást jelentett a vállalatoknak. Az egyik kritika egyébként pont ennél a megállapításnál fogalmazható meg a jelentéssel kapcsolatban, hiszen ennek az adózási reformnak a bevezetését a vállalatok inkább ellenezték annak idején, még ha valóban egyszerűsödött és olcsóbbá is vált a folyamat.
Vállalkozást alapítani tényleg könnyen megy, csak építkezési engedélyre ne legyen szükségünk
Az elemzés már évek óta rámutat arra a problémára is, hogy Romániában rendkívül nehézkes bevezettetni az elektromos áramot (53,7 pont a 100-ból) és megszerezni az építkezésekhez szükséges engedélyeket (58,4 pont). Utóbbi megszerzéséhez egyébként az elemzés szerint legkevesebb 24 „lépést” kell teljesíteni, de ami igazán megdöbbentő, hogy a Világbank szerint átlagosan 322 nap és 46 500 lej elköltése után számíthatunk eredményre. A részletes elemzés egyébként mind a 24 lépést leírja, és a költségeket is részletezi, aki tovább szeretne szörnyűlködni ezen, annak az innen könnyen elérhető , részletes Romániáról szóló elemzést ajánljuk.
Problémáink vannak emellett a fizetésképtelenséggel kapcsolatos helyzetek megoldásában is, a 100-ból mindössze 59,1 pontot kaptunk ezen a területen. Nem állunk jól emellett a kisebbségi befektetők védelmét illetően sem (62 pont), ami azért is rossz hír, mert amint már említettük, a külföldi befektetők gyakran igen sokat adnak arra, ami a Doing Business elemzésekben szerepel.
Viszonylag jól állunk a vállalkozásindítás kategóriára kapott pontszámunkat illetően, igaz ezen a területen más országok is viszonylag jól szerepelnek, így a 87,7 pontunkkal csak a középmezőnyre vagyunk jók. A Világbank elemzése alapján az adók befizetésének könnyűsége (85,2 pont) is pozitívumként jelenik meg, elég nagy meglepetés, de a 190 ország közül 32. helyen állunk ezen a téren.
Az elemzésből még az is kiderül, hogy más országokhoz viszonyítva nálunk könnyű hitelhez hozzájutni (25. hely), igaz, ebben a versenyképes bankszektor és az ezen a területen jellemző jó szabályozói környezet szerepét is érdemes kiemelni.
Ami a többi régiós országot illeti, Szerbia a 44. helyen áll, Moldova pedig a 48. A szomszédos országok közül Bulgáriát (61.) és Ukrajnát (64.) is megelőzzük, utóbbi ország meglepően jól áll, de kifejezetten előkelő Litvánia (11.), Észak-Macedónia (17.), Észtország (18.) és Lettország teljesítménye is. A világranglistát egyébként Új-Zéland, Szingapúr és Hongkong vezeti. Az összesített listát alább böngészhetitek:
Hat lépésben lehet Romániában vállalatot indítani
A végére egy kis ráadás, a Világbank szakértői 6 pontban foglalták össze, hogy Romániában melyek a vállalatindítás főbb lépései, és ezekre hány napot kell szánni:
1.
Egy napot a vállalat megnevezésének Cégbíróságon való lefoglalására kell szánni, ez az idő viszont elhúzódhat abban az esetben, ha valamilyen különleges jóváhagyásra van szükség. Például abban a ritkábban előforduló esetben, ha a vállalat neve tartalmaz helyi vagy központi intézményekre utaló megnevezéseket (például országos, intézet stb.), akár 10 nappal többet is tarthat annak a jóváhagyásnak a megszerzése, amelyeket a kormányfőtitkárságtól vagy a prefektúrától kell beszerezni. A bejegyzésre vonatkozó kérelmeket ugyan lehet intézni online, a jóváhagyásról szóló dokumentumokat fizikai formában is fel kell venni a Cégbíróságtól, de lehet kérni a postán való elküldést is – írja a jelentés.
2.
A Cégbíróságon való bejegyzést követően bankszámlát kell nyitni a kötelező alaptőke elhelyezéséhez. Ez az összeg Romániában legalább 200 lej kell legyen. A jelentés itt megjegyzi, hogy a bankok eltérő díjszabási politika mellett nyújtják ezt a szolgáltatást, de az itt keletkező költségek (banki jutalék formájában) általában nem haladják meg a befizetett alaptőke 0,5%-át. Ez a folyamat is legfennebb 1 napot vesz igénybe.
3.
Az alapító tőke elhelyezését követi a vállalat bejegyzése. A jogszabályok szerint az alapító okirat létrehozását követő 15 napon belül az alapítóknak vagy a képviselőjüknek kötelességük bejegyeztetni a vállalatot a székhelyének megfelelő Cégbíróságon. A bejegyzés véglegesítése 122 lejbe és 3 napba kerül.
4.
Amennyiben a vállalat üzleti forgalma meghaladja a 300 ezer lejt, a jogszabályok szerint kötelezően igényelni kell, hogy a vállalatot áfafizetőként regisztrálják. Az ezzel kapcsolatos kérelmet már a vállalat alapításánál is be lehet nyújtani. Az előzetes jóváhagyást a hatóságok már egy nap alatt kibocsátják, a végleges döntésre azonban a kérelemmel kapcsolatban 15 napot kell várni, amíg ellenőrzik, hogy teljesülnek-e azok a releváns feltételek, amelyek indokolttá teszik a vállalat kérelmét.
5.
A jogszabályok értelmében minden jogi személynek rendelkeznie kell egy Regiszterrel, amelynek a beszerzésére 30 nap áll rendelkezésre a Cégbíróságon való bejegyzést követően. Ez a lépés legfennebb 1 nap alatt teljesíthető, és párhuzamosan történhet az előző lépésekkel is.
6.
Az utolsó lépés szintén legfennebb 1 napba kerülhet és végrehajtható más lépésekkel is párhuzamosan: a vállalat egy képviselőjének ki kell kérnie a Területi Munkaerő Felügyelőségtől a hozzáférési adatokat, amelyekkel a jövőbeni alkalmazottak munkaszerződéseit regisztrálhatja az ITM rendszerében.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!