A költségvetési hiányról, a nyugdíjrendszerről és a 114-es kormányrendelet módosításának lehetőségeiről is beszélt Székely Imre szakértő.
November 4-én, hétfőn dönt a parlament arról, támogatja-e a kormányzásra felkért Ludovic Orbant és kabinetjét. A liberálisok nemrég közzétették kormányzati programjukat, amelyben számos helyen utalást tesznek az előző kormányzásra, természetesen kritikával illetve ezt az időszakot. Ebben felvázolják, hogy elsődleges céljuk a költségvetés kiigazítása, mindez persze fokozatosan és kiszámítható módon. Azt is ígérik, hogy figyelnek a jövedelmek növekedésére, anélkül, hogy az inflációval csökkentenék a vásárlóerőt, valamint ösztönöznék a magánberuházásokat, úgy az infrastruktúrába történő beruházások bevonásával, mint az EU-s források hatékonyabb felhasználásával.
Mi lesz a költségvetési hiánnyal?
Fontos kiemelnünk azt a pontot, amelyben azt írják, hogy megszavazásuk esetén olyan költségvetési kiigazítást fognak elfogadni, amely korlátozni fogja, hogy 2019-ben Románia költségvetési hiánya meghaladja a GDP 3%-át. Talán ez az egyik legérdekesebb pont, hiszen a harmadik negyedév végén a GDP 2,6 százalékának megfelelő hiányt jegyzett a pénzügyminisztérium. Mi több, nemrég az ügyvivő Dăncilă-kormány 400 millió lejt különített el az Országos Helyi Fejlesztési Programra, ami lényegében alig elég a programon belüli visszatérítések 40%-ra, és ezt már a tartalékalapból állják.
A 3%-os hiánycél átlépésének korlátozása nem jó hír – mondta el megkeresésünkre Székely Imre , a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Kar Magyar Intézetének oktatója, távoktatás igazgatója.
“Egyrészt azért, mert a 3%-os célérték átlépését adottnak tekinti (ez maga után fogja vonni a túlzott hiány-eljárás elindítását 2020-ban), másrészt a korlátozás mértéke nincs pontosítva. Az eddigi hiány 2,6%, de elképzelhető, hogy az októberi hónappal együttvéve sem lépi át a 3%-os határt, erre vagy novemberben vagy decemberben kerül(het) sor, amit a PSD kommunikációja megpróbálhat úgy eladni , hogy ez már nem a kormányzásának idején történik. A PSD nemcsak azáltal teremtett nehéz helyzetet az új kormány számára, hogy a kiadások egy bizonyos pályáját megszabta, hanem a válsághelyzet kommunikációja során azzal is, hogy a bérek és más kiadások csökkentésével riogatta a választópolgárokat. Erre válaszként, politikailag logikus lépésnek tűnt a PNL részéről az említett lehetőségek visszautasítása, de ezzel a gazdasági mozgásterét szűkítette be.
Mindezek ellenére kevés a konkrét és számszerű elképzelés arra vonatkozóan, hogy ezt hogyan akarják megvalósítani – emelte ki a szakértő.
“A leendő pénzügyminiszter előző években megfogalmazott nyilatkozatai alapján elképzelhető, hogy szándékában áll megfékezni az egyensúlytalanság fokozódását esetleg némileg visszaterelni az államháztartást az egyensúlyi állapot irányába, de látványos javulás egyik évről a másikra nem várható, annál is inkább mivel 2020-ban két alkalommal is választások várhatóak.”
Nem biztos, hogy jövőben több pénzt kapnak a nyugdíjasok
Székely külön kitért a 2020 szeptemberétől esedékes 40%-os további nyugdíjpont emelésre is, amely az államháztartás egyensúlyi állapotának helyreállítását igencsak nehéz helyzetbe hozza.
“Az eddigi nyilatkozatok szintjén a PNL ehhez nem szeretne hozzányúlni, azaz amennyiben szűk egy év múlva is kormányzópárt lesz, ennek megvalósításában gondolkodik. Ami nem derül ki a kormányprogramból, az a kérdés, hogy a nominálisan esedékes 40%-os bruttó emelés egyben nettó értéket is fog-e jelenteni. Ezen a téren létezik már egy illúziókeltési precedens a PSD részéről, amikor az államháztartási forrásokból fizetett alkalmazottak bérének emelése volt terítéken. Akkor a munkaügyi miniszterasszony nyilvánosan jelentős (akár 50%-os vagy annál nagyobb) béremeléseket vetített előre, aminek (utólag kiderült) java részét az adórendszer változtatása elvitte azzal, hogy a társadalombiztosítási járulékok befizetési rendszerét megváltoztatta a kormányzat és a járulékot szinte teljesen az alkalmazott bruttó béréből kell leszámolni. Hasonlóan elképzelhető, hogy a jelentős nyugdíjpont-emelést olyan adórendszer-változtatás kíséri (a nyugdíjasok jövedelemadó-kedvezmény küszöbének a csökkentése, vagy az egészségbiztosítási járulék visszavezetése alacsonyabb nyugdíjak esetén is stb.), amely nettó értelemben nem fog érdemi nyugdíj emeléshez vezetni, vagyis végül a nyugdíjasok nem fognak 40%-kal több pénzt kapni".
Nem marad ki a 114-es rendelet sem
A PNL–program különös hangsúlyt fektet arra is, hogy a vitatott 114-es sürgősségi kormányrendelet módosítsák, érintve az energiaellátást, a telekommunikációt, és a bankokat érintő pontokat.
A szakértő szerint ezen a téren is kevés a számszerűen azonosítható elképzelés, mindez inkább szándéknyilatkozatnak látszik.
“Az energiagazdálkodás terén olyan döntéseket kíván a kormány hozni, amelyek lehetővé teszik a Fekete-tengeri energiaberuházások újrakezdését. Az energia-biztonság fokozása érdekében a diverzifikáltabb energia-hálózati kapcsolódások irányába szeretne lépni a program. Ami a bankok pénzügyi eszközeik után fizetett különadót illeti szintén nincs konkrét javaslat, azonban a programban benne van annak a lehetősége, hogy ez a különadó részben csökkenjen vagy teljesen megszűnjön".
A szállítási infrastruktúra terén konkrétabb információkat találunk – mondta Székely.
“Ennek értelmében a kormány be szeretné fejezni (nem világos, hogy a mandátuma végéig-e) a Bors-Bihar, Bisztraterebes-Berettyószéplak, Radnót-Maroskece, Barcarozsnyó-Keresztényfalva szakaszait az A3-as autópályának, valamint a bákói elkerülőutat és az A10-es autópályából a Szászsebes-Gyulafehérvár szakaszt.”
Hogyan reagáltak a programra a PSD-s gazdasági elemzők?
Az Adevărul.ro megszólította Cristian Socol PSD-közeli gazdasági elemzőt, aki szerint a PNL programja összességében gyengíti az ország gazdasági hatalmát.
A program a nagy cégeknek kedvez, a romániai vállalatok, a kis- és középvállalkozások veszítenek – emelte ki Socol. Állítása szerint a programban nincs olyan intézkedés, amely ösztönözné a romániai hazai tőkét vagy bármely gazdasági ágazatot, kivéve a bank-, energia-, távközlési és magánnyugdíj-ágazatot – ahol nagyvállalatok vannak. Az energiapiac liberalizációját külön kiemelte, szerinte ezzel csak az energiaszolgáltató cégek járnak jól, mert jóval többet kell majd fizetni a gázszolgáltatásért.
Ezen kívül kitért a 114-es kormányrendelet módosítására is, ahol elsősorban a bankok különadójának megszüntetését kritizálta, miszerint ekkor ezek nem fognak hozzájárulni a reálgazdaság hitelezéséhez, illetve azok a román állampolgárok fognak veszíteni, akiknek tartozásuk van a bankok fele, mert a felvett kölcsönök után 10-15 százalékkal nagyobb törlesztőrészletet kell majd fizetniük. A lej leértékelődése nehezebb helyzetbe fogja hozni a lakosságnak ezt a csoportját.
Ezzel kapcsolatosan egyébként Székely megjegyezte: a pénzügyi eszközök után fizetett különadó a bankok költségei között jelenik meg. A különadó mértékének csökkenése (megszűnése) lehetőséget teremt arra, hogy a bankok csökkentsék azt a különbséget, ami a betétek után fizetett kamatok és a hitelek után felszámolt kamatok között létezik, a kamatmarzsot. Vagy a betéti kamatláb emelkedik, vagy a hitelkamatláb csökken, vagy kisebb mértékben mindkettő.
"Számszerűsíteni egyelőre nem tudjuk, ezért is meglepő számomra a Socol úr becslése, mert nem tudjuk, hogy a különadó milyen mértékben változik. A lej leértékelődése valóban megemelheti a törlesztőrészleteket, de nem lehet ennyire általánosítani, mert a közvetlen hatás a devizában felvett hiteleknél jelentkezik, az pedig tudvalevő, hogy a lej alapú hitelek az elmúlt években egyre nagyobb súlyt értek el a teljes hitelállományon belül."
"Románia elveszíti versenyképességét, elveszíti a konvergencia sebességét, és lelassul az euróövezethez való csatlakozás" – zárta sorait Socol.
A jelenlegi gazdasági helyzet kiindulópontjai
Székely Imre szerint makrogazdasági szempontból a romániai aranykorszak igazából a 2013 és 2015 közötti periódus volt.
“Ezekre az évekre, átlagosan évi 4%-os gazdasági növekedés volt jellemző Romániában, ami 2,5 százalékponttal több, mint az EU-28 átlagos éves növekedése, tehát az EU-hoz nem elhanyagolhatóan kis mértékben közeledtünk. Ami a mérték mellett még fontos, hogy a felzárkózás fenntartható volt. Ebben az időszakban az éves infláció 1,5% körüli értéket mutatott (az adókulcsok csökkentésének kedvező hatását kiszűrve), ami nem volt számottevően magasabb, mint az EU-28 inflációja és a Román Nemzeti Bank középtávú inflációs célsávjának az alsó értékét jelenti. Az államháztartás hiánya mindvégig a 3%-os célértéken belül volt és csökkenő tendenciát mutatott anélkül, hogy a GDP-arányos kiadások csökkentek volna. 2015-ben a GDP arányos hiány 0,7% volt, az egyenlegjavulás a GDP-arányos bevételek növekedésének volt köszönhető (33,3 %-ról 35,4%-ra). A külgazdasági egyensúlyt jellemző főmútató, a folyó fizetési mérleg hiánya is kedvező szintű volt, a hároméves átlag, GDP-arányosan 1% volt, miközben a lej/euró árfolyam is viszonylagos stabilitást mutatott (jobban teljesítve, mint a lengyel zloty vagy a magyar forint), a hároméves átlaghoz viszonyítva a maximális kilengés +2,4% illetve -3,1%-os volt.
A kedvező helyzet 2016-ban kezdett el változni, amikor január 1-én életbe lépett a 2015-ben megszavazott hozzáadottérték-adó kulcs csökkentés (24%-ról 20%-ra). Az államháztartás hiánya 2016-ban 2,7%-ra ugrott. A makrogazdasági egyensúly megbomlásának kezdetét a 2016-os adatok tükrében 2017 februárjában az Európai Bizottság is jelezte, amikor előbb figyelmeztetett, hogy Románia letért a középtávon fenntartható költségvetési politikájának pályájáról, majd felszólította a kormányt, hogy olyan intézkedéseket léptessen életbe, amelyek az államháztartás strukturális egyenlegét (az államháztartási egyenlegből a gazdasági ciklusnak a hatását és az átmeneti, egyszeri hatásokat kiszűrve) visszatérítik a középtávú cél felé. A folyamatnak az a célja, hogy megelőzze a súlyosabb államháztartási helyzet kialakulását, illetve azt, hogy Románia túlzottdeficit eljárás alá kerüljön. A megelőzési folyamat nincs lezárva, most is aktuális.”
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!