A héten elindult a regisztráció a Környezetvédelmi Minisztérium eddigi talán legnépszerűbb zöld programjára, amely lehetőséget kínál fotovoltaikus panelek telepítésére. Szakértőt kérdeztünk a részletekről.
2019. szeptember 9-től hivatalosan is berobbant a Zöld Ház projekten belüli, idei fotovoltaikus panelek programja , amelyen keresztül 20.000 lejt lehet igényelni az elektromos áram előállítására szolgáló fotovoltaikus napelem-rendszerek telepítéséhez. A programot a Környezetvédelmi Minisztérium 1.287 / 2018 –as rendelete szabályozza, amely a panelek rendszerének villamosenergia-termeléshez történő telepítésére vonatkozó finanszírozást úgy hagyta jóvá, hogy az így termelt energia kielégítse a fogyasztási igényeket, sőt, a többletet az országos hálózatba szállíthassák.
Ennek értelmében az összesen 636 millió lejes költségvetésű programban egy magánszemély 20 ezer lejes finanszírozást igényelhet, azt azonban fontos megjegyezni, hogy a program által biztosított finanszírozás a költségek teljes keretének legfeljebb 90%-áig terjednek ki.
Graţiela Gavrilescu volt környezetvédelmi miniszter augusztus végén arról nyilatkozott, hogy ebben a programban kifejezetten azok vehetnek részt, akik olyan kivitelezőkkel végzik a panelek telepítését, akik sikeresen mentek át az engedélyezési folyamaton, és szerepelnek a Környezetvédelmi Minisztérium honlapján közzétett listán. A kivitelezők csak úgy tudnak regisztrálni, ha a fotovoltaikus elemek telepítéséhez szükséges műszaki engedélyt beszerezték. A volt miniszter azt is megemlítette, hogy terveik szerint a program keretében közel 33 000 háztartásnál telepítenek fotovoltaikus elemeket.
A témával kapcsolatosan megkerestünk egy olyan székelyföldi vállalkozót, aki engedélyes kivitelezőként vesz részt a programban, hogy feltegyük kérdéseinket. Székelyföldön egyébként már a tavalyi évben is nagy volt az érdeklődés a program iránt.
K.Gy.: Talán ez az első alkalom, amikor egy program nem a hatóságok közvetlen ügyintézése alatt fut, hanem egy megbízott entitáson keresztül. Jelen esetben a regisztrált cégek által történik maga a technikai megvalósítás és az igénylők – program közti közvetítés is. Kedden indították el azt a felületet, amire mi minden igénylést fel kellett töltenünk. Véleményem szerint nem rossz a koncepció, hatékonynak bizonyulhat, fokozva a zöld programok népszerűségét.
Természetesen van egy de is: a lebonyolítás folyamata nem lineáris, időben nem egyenlő ritmusban történik a program működése. Az egészet múlt év végén harangozták be, és az első lépés az volt, hogy a cégek, amelyek részt akartak venni a programban, be kellett szerezzék az engedélyeket. Miután véget ért az engedélyezési folyamat, a program szinte fél évig szünetelt. Ekkor nem lehetett tudni, hogy mi történik, a hatóság sem kommunikált megfelelően, egyszerűen nem bocsátották előre, hogy milyen ütemben fog történni a program lebonyolítása. Az is homályos volt, hogy végül melyek azok a cégek, akik biztosan részt vehetnek a projektben.
A Zöld Ház programnak volt már 3 régebbi kiadása, akkor meleg vizes napkollektorok beépítésére lehetett pályázni. A lakosság már ismerte a Zöld Ház programot, és a várakozás miatt a bizonytalanság járta át a program iránti érdeklődést.
A hivatalos bejelentés augusztus végén történt, és konkrétan csak akkor tudtuk a jelentkezési folyamatot elindítani. (Egyébként ez volt a miniszter asszony legutolsó határozata, a bejelentés után le is mondott – szerk. megj.) Ezután nagyon gyorsan felpörögtek az események. Végre közzétették a hivatalos céges listát, amelyet március óta vártunk. Igen ám, de múlt szerdán, tehát alig egy héttel az igénylések regisztrálásának kezdete előtt hagyták jóvá a végleges formanyomtatványt. Ráadásul igen komoly módosításokat is bevezettek, ezek közül talán a legjelentősebb, hogy cégszékhelyként nyilván tartott háztartások nem részesülhetnek támogatásban. Effektíve az érdeklődőknek alig volt idejük felkeresni a regisztrált cégeket.
Mi a program procedúrája? Az igénylők bejelentése után hogyan működik a program lebonyolítása?
– Az igény benyújtása után történik a pályázat elbírálása. Az eredményhirdetést követően a sikeresen pályázó 90 nap alatt be kell szerezze a hálózati csatlakozási engedélyt, utána történik a szerződések megkötése.
A szabályzat úgy írja elő, hogy a cég feladata konkrétan a munka elvégzése, azaz a fotovoltaikus rendszerek beszerzése és felszerelése, amelynek lebonyolítása után az igénylő kifizeti az önrészét. A beruházás különbségét számlázzuk le a hatóságnak, ez alapján fizetik ki a támogatást, amelyet tehát mi, cégek kapunk meg.
Mi az, amit az érdeklődők mindenképp szem előtt kell tartaniuk? Milyen visszásságai lehetnek az egész kezdeményezésnek?
– Nagyon fontos, hogy az afm.ro honlapon található információkat tüzetesen át kell olvasni, a szabályzat nem olyan bonyolult, de mindenképp körültekintőnek kell lenni. Arra is felhívnám a figyelmet, hogy aki igénylést adna le, mindenképp csak az engedéllyel rendelkező cégekhez forduljon és ne olyan közvetítőkhöz, akik azt állítják, hogy ők majd „intézkednek”.
Mekkora az érdeklődés Székelyföldön?
– Pontos adataim még nincsenek, de azt lehet tudni, hogy hogyan oszlanak el az akkreditált cégek a különböző megyékben. Kovászna megyében 4 vállalkozás van feltüntetve, Hargita megyében 8, Maros megyében csupán 5.
Nagyon érdekes, hogy régiónként hatalmas különbség van a programba feltöltött igénylések és a tartalékok szintjén. A nyolc fejlesztési régió és Bukarest közül a Dél-Nyugati régióban regisztrálták a legtöbb igénylést, olyan módon, hogy amire lezárták a regisztrációs online platformot , arra már a régióra kiszabott összeg el volt fogyva. Ezzel szemben, nagyon érdekes, hogy Bukarestben alig van érdeklődés. A Központi régió második helyen áll az igénylések szempontjából, de nem volt ennyire túlzott és intenzív a jelentkezés, vagyis nem tért el olyan látványosan az átlagtól.
Tehát elég sokan érdeklődnek. Akik hozzám fordultak, azoknak nagy része a „Zöld Ház közösség” tagjai, akik tudatosak, informáltak és nagyon elégedettek az előző, meleg vizes rendszerekkel. Van egy olyan réteg is, amely kevésbé tájékozódott, de követni szeretnék a zöld trendeket, ezért ragaszkodnak ahhoz, hogy ők is részt vegyenek a programban. Meg kell említenem az „álmodozókat” is, akiknek az a célja, hogy ne függjenek a szolgáltatóktól, akik teljesen önállóan szeretnék az energiát megtermelni. Nyilván, ez utópikus, hiszen ez a program nem erre való, ez csak bepótol.
A Zöld Ház idei kiadása szerintem jövőbe tekintő és a lényege, hogy csökkentsük a hálózatból vételezett energiát, azt mi magunk termeljük meg hatékony módon és ne pazaroljuk erőforrásainkat. Amit fogyasztunk, részben termeljük meg és ha van egy kis túltermelésünk, akkor azt nyomjuk be a hálózatba. Én is azt szeretném, ha a program kiszámítható, előrelátható programmal és paraméterekkel működne.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!