Románia még mindig jól teljesít EU-s szinten, de a német gazdaság recessziója ránk is kihathat

Negyedéves alapon Romániát csak Magyarország előzte le, de nálunk is lassul a gazdaság.

Mindössze 0,2 százalékkal nőtt április-június során a GDP az Európai Unióban, illetve az euróövezetben is az unió statisztikai hivatalának (Eurostat) augusztus közepén közzétett második becslése szerint. Az első negyedévben erősebb ütemben – az euróövezet 19 tagállamában még 0,4 százalékkal, az unió 28 tagállamában pedig 0,5 százalékkal – bővült a gazdaság az előző három hónaphoz viszonyítva. Éves bázison szezonális kiigazítással az euróövezetben 1,1 százalékkal, az EU egészében pedig 1,3 százalékkal nőtt a GDP az idei második negyedévben. Ez ugyancsak gyengébb ütem az első negyedévben mért 1,2, illetve 1,6 százalékhoz képest. A német, 0,1%-os visszaesés mellett az unió több erős gazdaságában is gyenge eredmények voltak, Svédország 0,1 százalékos és Nagy-Britannia 0,2 százalékos csökkenése lényegében megfelel az olasz gazdaság stagnálásával.Negyedéves alapon a magyar gazdaság 1,1%-kal tudott bővülni, ez szintén az első helyet jelentette Románia, Litvánia és Finnország előtt, úgy, hogy Románia 1%-ot ért el.A lista alján a brit és a német gazdaság állt, melyek zsugorodtak az első negyedévhez képest, vagyis egy lépésre kerültek a technikai recessziótól, ami akár a harmadik negyedévben bekövetkezhet – írta ennek kapcsán a Portfolio.

Viorica Dăncilă miniszterelnök a múlt heti kormányülésen arról nyilatkozott, hogy a román gazdaság a vártnál nagyobb mértékben bővült, a szezonálisan kiigazított bruttó hazai termék (GDP) 4,9%-kal nőtt az elmúlt esztendő hasonló időszakához képest. Az Eurostat adataira hivatkozva ugyanakkor a miniszterelnök azt is kijelentette, hogy 2019. első félévében Románia a második legnagyobb növekedést produkálta az EU-n belül, és csak Magyarország tudta leelőzni.A romániai adatok a miniszterelnök optimizmusa ellenére mégis a gazdaság lassulásáról tanúskodnak. Az év első trimeszterében ugyanis 1,2%-os volt a gazdasági növekedés, ehhez képest a következőben negyedévben már csak 1%-kal bővült a román gazdaság – hívja fel a figyelmet az RFI is.

Ami pedig még nagyobb aggodalomra ad okot, hogy Románia gazdasága nagymértékben függ az európai, és részben éppen a német gazdaságtól. Az ország külkereskedelmének 75%-a európai tagállamokkal zajlik, és a teljes export egyharmada pedig éppen Németországba kerül. Ez a helyzet annak a következménye, hogy Romániába érkező külföldi befektetők nagyrészt európaiak, ami azt is jelenti, hogy a román gazdasági szereplők elsősorban az európai kereskedelmi hálózatokba vannak beágyazódva.

Németország központi bankja, a Bundesbank nemrég közölte, hogy várhatóan a következő negyedévben is csökkenni fog a gazdaság, ami annak hivatalos elismerését jelenti, hogy technikai recesszió következik. Ennek eredményeképpen pedig könnyen kialakulhat egy, az egész kontinensre kiterjedő gazdasági lassulás, és erről már egy ideje cikkezik a nemzetközi sajtó .

A román gazdaságnak az európai gazdaságtól való függése miatt természetesen itthon is lesznek következményei annak, hogy a nagyobb európai gazdaságok csökkennek. Talán nem véletlen az sem, hogy a romániai ipari termelés júniusban meglehetősen hirtelen, 6,6%-kal csökkent az előző év azonos hónapjához képest. Németország és Franciaország az európai gazdaság motorjai, a német technikai recesszió pedig komoly problémákat vet fel az egész európai gazdasági zóna számára.

Ami viszont Németországot illeti, a recesszió problémája nagyon könnyen megoldható lenne a megfelelő gazdaságélénkítő programokkal: ha a közpénzeket pl. közlekedési infrastruktúra vagy a digitális innovációra fordítanák – állapítja még meg az RFI.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!