A PSD-től kapott ígéretek teljesülésén múlik, hogy az RMDSZ támogatja-e a költségvetést

2019. február 12. – 01:05

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Erdei-Dolóczki István képviselő megkeresésünkre elmondta, hogy több fontos beruházás finanszírozására is ígéretet kaptak.

Az RMDSZ és a PSD több olyan intézkedésről is megállapodásra jutott, amelyeknek az elfogadása megoldhatja az önkormányzatok helyzetét a 2019-es állami költségvetés tervezetéről zajló vitában.Az „alku” részeként emellett arra is ígéreteket kaptak, hogy több, az erdélyi magyarság számára fontos beruházásra is nagyobb összegeket fordítanak – erősítette meg a Transindex nek Erdei-Dolóczki István , az RMDSZ Szatmár megyei képviselője.

„Ez az egyezség valóban megvan. Most lássuk, hogy megszavazzák-e ezeket az ígéreteket. Ennek alapján fogunk dönteni arról, hogy miként szavazunk a költségvetésről. Amennyiben ezek az úgynevezett egyezségek végül nem találnak támogatásra, akkor természetesen mi is ennek megfelelően hozunk döntést” – mondta el megkeresésünkre Erdei-Dolóczki István, a képviselőház Költségvetési, pénz- és bankügyi bizottságának a tagja.

A képviselő elmondta, amikor készen lesz a jelentés a költségvetési törvénytervezetről, akkor a szövetségi elnök összehív egy együttes frakcióülést, amelyen elemezni fogják, hogy a költségvetési tervezet módosító indítványairól szóló döntések után milyen szempontok szólnak a költségvetés támogatása mellett, és milyen érveket tudnak felhozni ellene.

„Hogyha bekerülnek azok a módosító indítványok, amelyek a közösségünknek a javát szolgálják, akkor nyilván pozitívan állunk mi is hozzá (a költségvetéshez – szerk. megj.). De ez akkor fog kiderülni, amikor a fennhatóságokat is kielemezzük, mert ott is vannak módosító indítványaink, és megnyugtatóan rendezni tudjuk azt a két nagy önkormányzatokat érintő problémát, amit mi felvetettünk már akkor, amikor megjelent a törvénytervezet” – mondta a képviselő.

Az RMDSZ már a költségvetés tervezetének közvitára bocsátását követően arra hívta fel a figyelmet, hogy nem tartják elfogadhatónak a helyi önkormányzatoknál a források szétosztását. Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor is megszólalt korábban a témában, úgy nyilatkozott, hogy a megyei tanácsok 17 és 70 millió lej közötti összegeket veszítenek a költségvetésükból amiatt, mert a gyermekvédelmi intézményekkel, a fogyatékkal élők szociális hálójával, valamint az egyházak nem klerikális személyzetének bérével kapcsolatos költségeket teljes mértékben az önkormányzatok terhére ruházták volna át a büdzsé közvítára bocsátott tervezete szerint.

Erdei-Dolóczki István szerint most az a nagy kérdés, hogy ezeket a plusz terheket sikerül-e úgy áthárítani az önkormányzatokra, hogy az önkormányzatok ne veszítsenek. „A költségvetési alaptörvény is azt írja elő, hogy a kormány adhat plusz feladatot az önkormányzatoknak, de ezekhez hozzá kell csatolnia a megfelelő forrásokat is. Ígéret van rá, hogy biztosítani fogják ezeket az összegeket, de az ígéretből akkor lesz törvény, ha meg is szavazzuk” – mondta a képviselő, aki hozzátette, ha a kormány a megfelelő összeget az önkormányzatok rendelkezésére bocsátja, akkor az előző évekkel szemben felmerült plusz költségek is maradhatnak az önkormányzatok finanszírozásában.

Arra a felvetésünkre, hogy a nagyobbik kormánypárttal való tárgyalások során még milyen kérdésekben sikerült megállapodni, a képviselő elmondta, hogy igazak azok a sajtóban megjelent információk, amelyek szerint többek között a csíkszeredai, a sepsiszentgyörgyi és a zilahi kórhaz esetében is a beruházásokra szánt összegek növelésére, valamint a nagyszalontai körgyűrű építésének finanszírozására kaptak ígéretet.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!