Temesvár alpolgármestere a Nyugati Szövetségről: reméljük komolyabban vesznek majd minket
2018. december 17. – 18:36
frissítve
Farkas Imre szerint szó sincs arról, hogy a négy város függetlenedni akarna. Inkább tanulni szeretnének egymástól, mert van mit.
Az elmúlt hét egyik legérdekesebb híre volt, hogy Arad, Kolozsvár, Nagyvárad és Temesvár polgármesterei aláírták a már korábban belengetett, a Nyugati Szövetségnek (Alianţa Vestului – AVE) nevezett társulás alapító okiratát. A négy város a szövetséggel nem kis célokat tűzött ki:
- Mobilitási lehetőségeket szeretnének fejleszteni, gyorsítani akarják az erdélyi autópályák építését, Temesvár-Belgrád sztrádát építenének, valamint egy, a négy várost összekötő gyorsvasúthálózatot is.
- Regionális kórházakat megépítését fogalmazták meg célként Temesváron és Kolozsváron.
- Ugyanakkor, a jövő év első negyedében megalakítanák az Interregionális Fejlesztési Egyesületet, amelynek az lesz a célja, hogy európai uniós alapok lehívásával "valós jólétet teremtsen a régióban.
A kormányoldalról érkező feltételezések ellenére, amelyek szerint a szövetség Románia területi integritását veszélyezteti, több város polgármestere is nyilatkozott már arról, hogy szívesen csatlakoznának az alapítókhoz. Elsőként talán Resicabánya polgármestere szólalt meg, aki szerint követendő példának tartja a négy városban zajló munkát, ezért részese is lenne városával a szövetségnek. Majd Nagyszeben és Déva polgármestere is hasonlóan vélekedett, ráadásul a Máramaros, Szatmár, Szilágy és Beszterce megyei önkormányzatok is lépésre szánták el magukat a bejelentés után, ők már januárban megalapítanák az Északi Provinciát.
Vannak ugyan olyan vélekedések, hogy ez a szövetség bizonyos tekintetben területi függetlenséggel kapcsolatos célokat tűzött ki magának, de ha jobban megnézzük az okokat, amiért a négy város között létrejött ez a megállapodás, akkor nem nehéz belátni, hogy ilyen megfontolásról szó sincs – mondta megkeresésünkre Temesvár alpolgármestere, Farkas Imre. Őt azért is kerestük, mert Temesvár polgármestere, Nicolae Robu volt az, aki kezdeményezte a nagy nyugati városok szövetségét.
"Ez nem egy példátlan együttműködés. Európában számos olyan város van, amely hasonló módon szövetségre lépett és együtt dolgozik. Ráadásul gyakran nem is ugyanazokban az országokban lévő városokról van szó" – mondta Farkas, aki szerint ez az egyezség mindenkinek az előnyére fog válni. "Kifelé kellene néznünk, nem pedig befele. Szerintem az egy nagyon pozitív hozzáállás a négy város részéről, hogy nem arra törekszenek, hogy az elmaradottabb területek, kisebb városok kárára jussanak hozzá állami támogatásokhoz, hanem arra, hogy jelentős Európai Uniós támogatásokat tudjanak lehívni" – mondta még az alpolgármester.
Merthogy Farkas Imre szerint az elképzelés lényege elsősorban az, hogy ezek a városok eltanulják egymástól a jó praktikákat, koncentrálódjon náluk egy erős tudásbázis, és tudjanak olyan közös projekteket, fejlesztéseket felmutatni, amelyekre lehet nagy EU-s pályázatokat lehívni. "Természetes, hogy az infrastruktúra fejlesztése az, ami minket elsősorban foglalkoztat. Temesvár már össze van kötve Araddal autópályán, de Nagyvárraddal nem. Ahogy Nagyvárad sincs összekötve Kolozsvárral. És akkor ott van a vasút vagy a repterek kérdése is" – mondta Farkas, aki azt is megemlítette, hogy Temesvár 2021-ben Európa Kultúrális Fővárosa, és várják, hogy más városok is csatlakozzanak az eseménysorozathoz.
2021 egyébként azért is fontos évszám lehet, mert Corina Creţu európai biztos már többször is beszélt arról, hogy jelentősen változhat az EU-s források lehívásának módja. Míg a 2014-2020-as pénzügyi időszakban a városok közvetlen módon nem férnek hozzá fejlesztési pénzekhez, az EU-biztos szerint viszont az ő személyes véleménye, és elmondása szerint nagyon sok EU-s szakpolitikus is így gondolja, hogy a következő ciklustól a városok nagyobb szerepet kellene kapjanak a fejlesztési pénzek lehívásában.
Temesvár alpolgármestere szerin már nagyon régi téma, hogy Bukarestből nem igazán érkezik támogatás a nyugati nagyvárosoknak. “Itt nem elsősorban arról van szó, hogy milyen párt képviselője van a polgármesteri székben. Temesvár az elmúlt 25 évben nagyon kevés forrást kapott vissza abból a pénzből, amit a város adó formájában beszedett, és továbbított Bukarestbe" – mondta Farkas, aki szerint ugyan a nagyvárosok is belátják, hogy a kormánynak a kisebb, elmaradottabb területekre van mit költenie, de azért abban is reménykednek, hogy erősödik a Bukaresttel szembeni alkúpozíciójuk,
a kormány is komolyabban veszi majd őket.
Az ezzel kapcsolatos kérdésünkre Farkas elmondta, hogy mind a négy város esetében lehet kiemelni olyan erősségeket, amelyek alapján elmondható, hogy van mit tanulniuk egymástól is. "Temesvár gazdaságilag rendkívül fejlett, nemhogy munkanélküliséggel nem küzdünk, hanem egyenesen a munkaerőhiány okoz kifejezetten nagy gondokat. És ebben a témában azt gondolom, hogy van miről tárgyalni a közeli Araddal. Nálunk az autógyártás, az ipar fejlett, Kolozsváron az IT és az egészségügy kiemelkedő. Nagyváradról pedig tudjuk, hogy ők nagyon sok EU-s projekt lehívására lehetnek nagyon büszkék, szépen felújították a várost. Ezeket az erősségeket közös nevezőre hozva sokat tanulhatnánk egymástól" – mondta Temesvár alpolgármestere.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!