Rendesen lábon lőtték magukat a britek: heti 350 millió fontot veszítenek a Brexiten
2018. október 25. – 13:10
frissítve
A kilépést pártolók azzal kampányoltak, hogy pont ennyit tudnak megtakarítani a kiválással. Egy új kutatás szerint viszont Nagy-Britannia nagyon ráfázik.
Emlékeztek, amikor még a Brexit-népszavazást megelőző kampányban a brit kilépés pártiak azzal kampányoltak, hogy a szigetország számára azért sem éri meg az Európai Unió tagjának lenni, mert az ország heti szintre visszaszámolva 350 millió fontot utal a közös EU-s költségvetésbe? Egy friss kutatás szerint egyelőre úgy áll a dolog, hogy a britek rendesen mellélőttek. Na nem a számmal, mert az stimmel, hanem azzal, hogy a brit gazdaság pontosan ennyit, heti 350 millió fontot veszíthet a kilépés miatti bizonytalanság és romló üzleti környezet miatt.
A Brexit brit gazdaságra gyakorolt hatásáról viszonylag kevés mélyreható tanulmány születik. Ennek az egyik oka, hogy egyszerűen nehéz megbecsülni azt, hogy amennyiben nem következett volna be a Nagy-Britannia mindennapjait felfordító népszavazás, akkor most hol tartana a szigetország gazdasága a jelenlegi szinthez viszonyítva. Négy közgazdász, Benjamin Born , Gernot Müller , Moritz Schularick és Petr Sedlacek most mégis egy egészen innovatív módszert talált arra, hogy az összehasonlítást elvégezzék. A Voxeu-n közzétett ismertetőjükben nem kevesebbet állítanak, minthogy a brit gazdaság 350 millió fontot veszít hetente ahhoz képest, mintha 2016. június 23-án nem történt volna semmi.
Ez a heti 350 millió font tetemes összeg, és ráadásul nem is a kilépés igazi gazdasági költségeihez, hanem egyelőre csak a bizonytalansághoz és a felforduláshoz köthető. A négy közgazdász 2018 közepi OECD-adatokkal frissített kutatása alapján arra a következtetésre jutott, hogy a Brexit miatt a brit gazdaság 35 milliárd fontot veszített eddig, ami megfelel az ország GDP-jének 2%-ának. Az előrejelzések szerint 2019 végére tovább súlyosbodik a helyzet, akkor a Brexit által okozott kár eléri az ország GDP-jének a 3,4%-át.
Hogy mennyire kemény a helyzet, azt az alábbi ábra is jól szemlélteti. Az ábrán a kék vonal jelzi a brit gazdaság valós teljesítményét, a kék vonal szaggatott folytatása pedig már az előrejelzéseket mutatja. A fekete vonal ugyanennek az elemzőcsapatnak egy korábbi, más módszerekkel végzett kutatásának eredményeit és előrejelzéseit mutatja. A piros vonal pedig a lényeget, vagyis a korábban említett innovatív módszerrel számolva rajzolja fel, hogy hol tartana a brit gazdaság akkor, ha nem nyert volna a népszavazáson a kilépést pártolók tábora.
Hogy miből adódik a két vonal közötti különbség és mit eredményez a bizonytalanság? Röviden összefoglalva:
- A kilépés miatt visszaesett a Nagy-Britanniába érkező FDI, vagyis a külföldi közvetlen befektetés. Mert ki fekteti be egy olyan országba az erőforrásait, amely legrosszabb esetben akár teljesen el is szigetelődhet kereskedelmileg?
- A bizonytalanságok miatt csökkent a kereskedelem is.
- A brit cégek ráadásul szintén elhalasztják a beruházásaikat: mert ki tudja, mi lesz akár egy év múlva, és a külföldi konkurencia amúgy sem döngeti az ajtót a beruházásokat igénylő újításokkal.
- S bár korántsem annyira látványosan, mint azzal még a népszavazás előtt rémisztgettek, de azért egyre több vállalatcsoport dönt amellett is, hogy átköltözteti részlegeit, vagy akár egész vállalatokat a kontinensre.
A következmények persze nem meglepőek. A brit pénzügyminisztérium (amit a szigetországban stílusosan Őfelsége kincstárának neveznek) már a népszavazás előtt közzétett olyan szcenárió elemzéseket, amelyek szerint a Brexit esetén a brit gazdaság GDP-jének 6%-át fogja elveszíteni, pontosabban, azt vetítették előre, hogy ennyivel lesz kisebb a brit gazdaság a kilépés után annál, mintha bent maradt volna az EU-ban.
A mostani elemzés ugyanakkor talán ennél is súlyosabb képet fest a helyzetről, hiszen eddig tulajdonképpen a Brexittel kapcsolatos egyetlen konkrétum, hogy nem történik semmi, így pedig könnyen előfordulhat, hogy az igazán lényeges veszteségek csak akkor fogják érni Nagy-Britanniát, ha tényleg megtörténik a kilépés.
Milyen újszerű módszerrel számoltak?
Az ilyen összehasonlításoknál általában a kutatók abból indulnak ki, hogy keresnek pár olyan országot, amelyeknek a gazdasága és gazdasági teljesítménye legjobban hasonlított Nagy-Britanniáéhoz. Ha Németországhoz, az Egyesült Államokhoz vagy éppen Kanadához mérjük a briteket, az viszont nem biztos, hogy valós eredményeket fog szolgáltatni. Ezért a kutatók egy olyan módszer mellett döntöttek, amely szép előrelépés az eddigi megközelítésekhez képest.
Nem tettek mást, csak segítségül hívtak egy algoritmust, amely nem pár országhoz viszonyítva méri a brit gazdasági veszteségeket, hanem egy olyan országkombinációt hoz létre 30 OECD ország adataiból, amely legjobban hasonlít a brit gazdaságra. A módszerrel tulajdonképpen azt érték el, hogy nem kutatók választják ki azokat az országokat, amelyek a legjobban hasonlítanak gazdasági értelemben véve Nagy-Britanniára, hanem egy algoritmus. És hogy mennyire sikerült leképezni a brit gazdaság mását, azt a Brexit előtti gazdasági adatok is mutatják 1995-től számolva az alábbi ábrán. Kékkel a brit gazdaság valós teljesítménye, pirossal pedig a kutatók által az algoritmus segítségével képezett képzeletbeli hasonmás-gazdaság, amelyben egyébként érdekességképp az USA és Kanada mellett Japán és Magyarország is viszonylag magas súllyal szerepel.
A kutatók a módszernek köszönhetően az eddigieknél megbízhatóbb előrejelzéseket tudnak készíteni a jövőre nézve is. És nem kell nagyon messze menni ahhoz, hogy súlyos számokkal dobálózzunk: az elemzés egyik következtetése, hogy 2018 végéig a Brexit által okozott kár el fogja érni a 60 milliárd fontot. Ez az összeg pontosan annyi, mint amennyit Nagy-Britannia az EU közös költségvetésébe befizetett az elmúlt hét évben. És hol van még a vége ennek a történetnek?
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!