A férfiak többet stresszelnek a pénz és a nyugdíjas éveik miatt, mint a nők
2018. október 23. – 23:12
frissítve
A nőket viszont jobban foglalkoztatja a megtakarítás lehetősége, mégis kevesebbet tesznek félre, mint a férfiak – derül ki az OTP Bank Románia felméréséből.
A nőket jobban foglalkoztatja a megtakarítás lehetősége, mint a férfiakat, mégis arányaiban kevesebb pénzt tudnak félretenni – derül ki abból a tanulmányból, amelyet az OTP Bank Románia és az Oktatáshoz való jog Alapítvány készített. A tanulmány több érdekes különbségre is rávilágít a nők és férfiak pénzügyi viselkedése tekintetében. Ilyen az is, hogy a férfiak inkább aggódnak a nyugdíjas éveik miatt, mint a nők.
A kutatással kapcsolatban már az elején fontos kiemelni, hogy az OTP Bank Románia a kutatást a FinZoom.ro bevonásával készítette 2018. augusztus 22. és szeptember 24. között. Ezer 18. életévét betöltött személyt kérdeztek meg, akiknek közel fele (48%-a) felsőoktatási diplomával rendelkezik, 16%-ának pedig magasszintű gazdasági ismeretei voltak. A kutatás kizárólag online zajlott.
A férfiak 66%-a vallotta azt, hogy szisztematikusan tud megtakarítani, a nőknek viszont csak az 54%-a jelentette ki ugyanezt. A hosszú távú befektetési és megtakarítási lehetőségek viszont ennek ellenére egyenlő arányban érdeklik a megkérdezett nőket és férfiakat is (egyaránt 16%). Arra a kérdésre viszont, hogy az elmúlt 6 hónapban sikerült-e pénzt férletenniük, a férfiaknak mindössze 26%-a válaszolt nemmel, a nőknél ugyanez az arány jóval kedvezőtlenebb, 44%.
A megkérdezettek válaszai alapján a férfiak többet stresszelnek a pénz miatt, mint a nők (65%-a a férfiaknak, 56%-a a nőknek stresszel az anyagiak miatt), mégis a nőket foglalkoztatja jobban, hogy miként jönnek majd ki a fizetésükből a hónap végén (15% a nőknél, 11% a férfiaknál).
Mi lenne, ha munka nélkül maradnának?
Azt a kérdést is feltették a kutatásban, hogy amennyiben munka, vagy a fő jövedelmi forrásuk nélkül maradnának, mennyi ideig lenne elég a megkérdezettek pénzügyi tartaléka. Erre a kérdésre is a férfiak válaszoltak pozitívabban, hiszen 25%-uk azt állította, hogy több mint 9 hónapig elég lenne a pénze, 23% pedig 3 és 5 hónap közötti időszakot adott meg válaszként erre a kérdésre. A válaszaik alapján a nők sokkal nehezebb helyzetbe kerülnének, ha munka nélkül maradnának: a megkérdezett nők 39%-a mondta, hogy egy hónapig sem lenne elég a pénzügyi tartaléka, 29%-a pedig, hogy 1-2 hónapig tudná kihúzni a tartalékokból.
A felmérésre érkezett válaszok alapján azt a kövekeztetést is le lehet vonni, hogy a férfiak felelőségteljesebbek, ami a hitelkártya-tartozások törlesztését illeti. A megkérdezett nőknek mindössze a 19%-a mondta azt, hogy a hitelkártya tartozását rögtön a következő hónapban rendezi, a férfiaknál ez az arány 32%. Jelentős az eltérés ugyanakkor a férfiak és nők között abban is, hogy van-e hitelkártyájuk. A felmérés szerint a megkérdezett nők 51%-a, a férfiak 38%-a mondta, hogy nincs hitelkártyája.
Mi lenne, ha elromolna a mosógép?
Arra a kérdésre, ha le kellene cserélniük egy viszonylag sokba kerülő háztartási eszközt, vagy jelentősebb javítási munkálatokat kellene elvégezni rajta, a férfiak 53%-a, míg a nők 41%-a mondta, hogy meg tudnák oldani saját forrásból. Ha mégsem, akkor a családtól vagy barátoktól a nők 25%-a, a férfiaknak pedig a 13%-a kérne kölcsön. A felmerülő nem várt kiadást a férfiak 25%-a, a nőknek pedig csak a 13%-a fizetné hitelkártya segítségével, egy esetleges bankkölcsönre is a férfiak (13%) vallották nyitottabbnak magukat, mint a nők (6%).
Arra a kérdésre, hogy az elmúlt 12 hónapban készítettek-e írásban személyes költségvetést a felmerülő kiadásokról és bevételekről, a megkérdezett nőknek az 52%-a, a férfiaknak a 47%-a válaszolt nemmel. A megkérdezettek 41%-a viszont rábólintott arra a kérdésre, hogy gondoltak-e ez idő alatt egy személyes költségvetés elkészítésének lehetőségére.
Arra a kérdésre, hogy milyen befolyásoló tényezők mellett döntenek egy termék vagy szolgáltatás megvásárlása mellett, a nők:
- 60%-a mondta, hogy döntő szempont, ha másnak is van olyan terméke (férfiaknál 54%);
- 59%-ánál döntő szempont, ha valóban szüksége van az adott termékre (férfiaknál 57%);
- 48%-ánál pedig kulcsfontosságú, hogy divatos-e a termék (férfiaknál 41%).
Abban az esetben, ha komolyabb pénzügyi döntés meghozatalára készülnek, a nők és a férfiak is a családjukat és a barátaikat nevezték meg, mint akiknek első körben kikérik a véleményét (nők 35%-a, férfiak 29%-a válaszolt így). A családot leszámítva viszont a nők 30%-a vallotta azt, hogy nem tudnak máshoz fordulni a kérdésben, míg a férfiak 26%-a azt mondta, hogy a média által szolgáltatott és a nyilvánosan elérhető információk alapján hoznák meg a fontos pénzügyi döntést, ha a család és a barátok véleményére nem számíthatnak.
Az autó- és lakásbiztosításokat leszámítva a megkérdezettek negyede válaszolta azt, hogy nem igazán ismeri a különböző biztosítási termékeket. A megkérdezett nők 68%-ának, a férfiak 55%-ának nincs életbiztosítása. Az egészség- és balesetbiztosítás tekintetében sem sokkal jobb a helyzet: a nők 68%-a, a férfiak 54%-a nem rendelkezik ilyen szolgáltatással.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!