A magyar-román viszony is terítékre kerül a második Fiatalon, Válaszúton! közösségi találkozón

A szervezők parázsló vitákat és a tavalyinál kétszer nagyobb rendezvényt ígérnek, amelynek a szervezésébe 14 szakmai közösséget vonnak be.

Tizennégy szakmai szervezet bevonásával idén is megszervezi a Thinkonomy csapata a Fiatalon, Válaszúton! című háromnapos szakmai és közösségi találkozóját október 12. és 14. között a Kolozs megyei Válaszúton – jelentették be sajtótájékoztatón hétfőn reggel. A Thinkonomy közösség vezetői, Kovács Bálint , Simon Levente és Szőcs Endre elmondták, idén a román-magyar viszony, az adatvizualizáció, a gazdaság, a műemlékvédelem, az oktatás és a környezetvédelem témaköreit is érinteni fogják.

A Thinkonomy 2014-ben jött létre, azzal a céllal, hogy összekapcsolja a fiatalokat, és egy olyan tudásbázist hozzon létre, amely által konstruktív szerepet vállalhatnak az erdélyi közösség társadalmi életének alakításában – mondták el. A Thinkonomy gyakorlatilag két nagy projektből áll: egy közösségi blogból, illetve a Fiatalon, Válaszúton! rendezvényből, amelyet tavaly szerveztek meg először, idén pedig a második kiadásra készülnek.

„A rendezvényt rendbontó formában, kicsit más megközelítésben szervezzük. Elsősorban a kolozsvári fiatalokat, pályakezdőket, szakembereket szólítanánk meg. Az a cél, hogy ezen a rendezvényen ne előadásokat vagy kurzusokat szervezzünk, hanem inkább – ha lehet így fogalmazni – olyan értelmiségi beszélgetéseket, amelyek foglalkoztatják a mi korosztályunkat. Olyan kérdéseket boncolgatunk majd, amelyek válaszút elé helyeznek minket, legyen az társadalmi, gazdasági, kulturális, oktatási vagy mezőgazdasági kérdés” – mondta Szőcs Endre.

Az esemény szervezése abban rendhagyó, hogy a panelbeszélgetések legtöbbjét partnerszervezetekkel és/vagy közösségekkel fogják megszervezni. Összesen 14 partnerszervezet bevonásával hozzák tető alá a rendezvényt. „A 21. században nem érthet valaki mindenhez. A műemlékvédelemről szóló panelt az Erdélyi Krónika, illetve a Kolozsváron ismert Korzó Egyesület tagjaival együttműködve szervezzük meg. A természetismeret és oktatás viszonyáról szóló panel a BBTE biológusainak bevonásával, a vallás és fiatalság viszonyáról szóló beszélgetés pedig az IKE közreműködésével jön létre” – mondta Simon Levente, aki azt is elmondta, hogy a rendezvény szeretne kapocs lenni a szakmai közösségek között.

Tavaly közel 100-an voltak a rendezvényen, és mivel az esemény költségvetése és a szervezők száma is megengedi, idén kétszer ennyi emberrel számolnak. A regisztráció már hétfőn indul és október elejéig tart. A rendezvényen való részvétel regisztrációhoz kötött, viszont ingyenes. A résztvevőknek esetleg a szállásukat és az étkezést kell állniuk, ha ezt igénylik.

„Azt szeretnénk, ha egész hétvégén parázsló beszélgetések, parázsló viták alakulnának ki. A hangsúly pedig a fiatal gondolkodókon lenne” – mondta Szőcs, aki arról is beszélt, hogy a hétvégét zenei programokkal is fogják színesíteni, de ezeket is úgy próbálják kitalálni, hogy legyen tér a beszélgetésekre és az ismerkedésre.

„Ahhoz, hogy komolyabb beszélgetések és akár viták alakuljanak ki, úgy gondoltuk, hogy a kerekasztal-beszélgetés a legjobb formátum. Ezeket szekcióként fogjuk megszervezni, párhuzamosan legalább két kerekasztal-beszélgetés fog zajlani. Este pedig moderátorok által vezetett panalek lesznek, ahová mindenki összegyűlhet” – részletezte Kovács Bálint.

Kovács elmondta még, legalább két olyan panelbeszélgetést fognak szervezni, amelyben a román-magyar közösségek viszonya lesz a fő téma, és ezeket a kérdéseket politikai, kulturális vagy oktatási szempontból is meg fogják közelíteni. „Reméljük, hogy majd merészebb kérdésekre is válaszokat tudunk keresni.”

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!