A gyermekvédelemnél egyre jobban kifutnak a pénzből, a kormány és a szaktárca viszont tovább hallgat.
- Újra itt az augusztus, és újra nincs pénz a legkiszolgáltatottabbak ellátására.
- Több megyében nem fogják tudni megoldani a szociális és gyermekvédelmi igazgatóságok finanszírozását.
- Ami nem csak azt jelenti, hogy késni fognak a fizetések, hanem lesz, ahol kenyérre sem futja majd.
- A legnagyobb baj az úgynevezett ellátási standardokkal van, amelyet 2015-ben aktualizáltak utoljára.
- Az ország 40 megyéjében összesen 1 milliárd lejre lenne szükség.
- Csép Éva Andrea szerint a parlamenti ülésszak hétfői kezdésével kemény kérdéseket kell feltenni a munkaügyi és szociális ügyekért felelő miniszternek.
- Például, hogy miért éppen a legkiszolgáltatottabb személyektől veszünk el forrásokat?
Még mindig nem oldotta meg a kormány a Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóságok pénzügyi helyzetét. Pedig az ország több megyei önkormányzata már augusztus első felében jelezte, hogy baj lesz. A kormány költségvetés-kiigazításáról szóló tervezet ugyanis nem nyújtott megoldást a jellemzően megyei tanácsokhoz tartozó szociális intézmények pénzügyi szükségleteire. A minden megyében az egyik legnagyobb alkalmazónak számító szociális ésgyermekvédelmi igazgatóságok pénze elfogyott, és
már nem csak az alkalmazottak fizetésére nincs elegendő forrásuk, hanem a számlákra és élelmiszerre sem futja.
A Maros Megye Tanácsa tegnap közleményben jelentette be, hogy 4,8 millió lejjel egészítette ki a Maros Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság költségvetését. Az igencsak magas összeg ugyanakkor csak a szeptemberi működési költségekre és az intézménynél dolgozók fizetésére elég. A közlemény kitér arra, hogy ugyan a költségek jelentős részét az állami költségvetésből kellene fedezni, az igazgatóság fenntartási költségeit teljes mértékben a megyei tanács fedezi jelenleg.
A Maros megyei önkormányzatnál abban bíznak, hogy hamarosan lesz állami költségvetés-kiegészítés, amely orvosolja a jelenlegi helyzetet, hiszen „ha az év hátralevő részében sem utal pénzt a kormány a szociális intézményeknek, akkor a megye beruházásokra szánt alapjaiból kell pénzt elvenni ahhoz, hogy biztosítani lehessen a Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság működését” – áll a Maros Megyei Tanács közleményében.
A helyzet a Hargita és Kovászna megyében talán még rosszabb,
hiszen a két székely megye költségvetéséből nem tudja teljesen megoldani a gyermekvédelemmel foglalkozó intézmények működését. A Digi24 hírcsatornának Vass Mária , a Kovászna Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság vezetője példaként hozta fel, hogy míg egy nevelő fizetése korábban átlagosan 1 200 és 1 300 lej között alakult, de az 1 500 lejt biztosan nem haladta meg, addig most 2 200 és 2 300 lej körül van a fizetés, ami számottevő többletterhet jelent.
Az intézmény költségvetését a jogszabályok szerint 90%-ig állhatja a kormány, a fennmaradó terhet a megyei önkormányzatok, esetenként a települések kell finanszírozzák. Míg 2016-ban 14 millió lejt tett ki személyi jellegű költségek érték a Kovászna megyei intézménynél, addig az elmúlt évben a bérnövelések miatt a 20 millió lejt kellett a személyzetre fordítaniuk. A problémát viszont nem csak a 2017-es bérnövelések okozzák, hanem az áremelkedések is, például az ilyen intézményeket érzékenyen érintő energiaköltségek növekedése is.
A kritikus helyzetre Kovászna Megye Tanácsának elnöke, Tamás Sándor is felhívta a figyelmet, aki közleményben rámutatott: Kovászna megye önerőből legfennebb októberig tudja biztosítani a gyermekvédelemmel és szociális ellátással foglalkozó intézmény működését.
„Már év elején sejtettük, hogy gond lesz, de azt senki nem látta előre, hogy a bukaresti hatalmat csak a saját politikai ügyei foglalják le és egyáltalán nem foglalkozik azzal, amivel kellene. Országszerte tarthatatlan helyzet alakult ki, mindenhol kínlódnak a pénzhiány miatt. Itt, Kovászna megyében októberig fedve vagyunk, de év végéig saját erőnkből nem tudjuk fizetni azokat a költségeket is, amelyeket a kormánynak kellene biztosítani” – idézi Tamás Sándort a közlemény.
A helyzet Hargita megyében is kritikus, Elekes Zoltán , a helyi gyermekvédelmi hatóság igazgatója azt nyilatkozta a Digi24-nek, hogy amennyiben szeptember 10-én kifizetik az intézménynél dolgozók fizetését, akkor nem marad pénz a további fizetésekre, illetve a munkavállalók társadalmi hozzájárulásainak befizetésére.
A probléma minden megyét érint
A pénzhiány abból is fakad, hogy a munkaügyi minisztérium még mindig a 2015-ben megállapított standardok alapján fizet a szociális szolgáltatások után, azóta viszont az árak emelkedésének és a fizetések növelésének köszönhetően jelentősen nőtt az úgynevezett standard költségek és a valós költségek közötti különbség. Csép Éva Andrea , az RMDSZ parlamenti képviselője megkeresésünkre arra mutatott rá, hogy a munkaügyi tárca évek óta nem a valós költségekkel számol akkor, amikor az intézmények működéséhez szükséges forrásokat osztja szét.
„Évek óta mindig ez az az időszak, amikor a költségvetés-kiegészítést várja minden egyes megyei és helyi önkormányzat. És mindig az történik, hogy a gyermekvédelem az 'árva gyermek'. A tavaly is ugyanebben a periódusban rendkívüli helyzetek voltak, több megyében nem tudtak már fizetést sem adni az alkalmazottak számára. Az idén viszont még összetettebb a helyzet, hiszen a költségvetés megszavazásakor is, és a biztosításakor is, a kormány megvágta a megyei és helyi önkormányzatok költségvetését” – mondta a képviselőház munkaügyi- és szociális bizottságának titkára.
Már a költségvetés tervezésénél figyelembe kellett venni a megemelt béreket, ellenben márciustól emelkedtek az orvosok és egészségügyi asszisztensek fizetései is – mutatott rá Csép Andrea. Azt is hozzátette, hogy a gyermekotthonokat, idősotthonokat és pszichiátriai központokat is magukba foglaló megyei igazgatóságoknál nagyon sok egészségügyben diplomázott alkalmazott dolgozik, az ő béremelésük ugyanakkor nem volt bekalkulálva.
A parlamenti képviselő szerint, bár ezek a béremelések is nagy gondot okoznak, a probléma fő okozója mégis az, hogy a már említett standardokat nem számították újra 2015 óta. A standardok azért fontosak, mert a költségvetés tervezésénél ezek alapján számolják ki, hogy az intézmény az ellátott személytől függően (idős, árva, fogyatékos személy) mennyi pénzt fog kapni. „Ezekbe a standardokba bele vannak számítva az egy ellátottra jutó fizetésekkel, élelmiszerrel, közköltséggel és minden egyéb költséggel kapcsolatos tételek. Ezek 2015 óta nem voltak újraszámolva, és ha csak a minimálbér emelkedését vesszük figyelembe, hogy másról inkább ne is beszéljünk, akkor el lehet képzelni, hogy mekkora hiány alakul ki a költségvetésben a valós igényekhez viszonyítva. Tudni kell, hogy a költségvetési törvény alapján egyszerűen nem lehet a standardok alapján megállapított összegnél nagyobb költségvetést jóváhagyni” – magyarázta a képviselő, aki arról is beszélt, hogy már többször is kérte a szaktárca vezetőjétől a választ arra, hogy miként lehet ebből a helyzetből kimozdulni. „Eljutottunk oda, hogy a minisztérium elkezdett ezeknek a standardoknak az aktualizásán dolgozni” – tette hozzá.
Az ország 40 megyéjében összesen 1 milliárd lejre lenne szükség
egy júniusban közölt jelentés szerint ahhoz, hogy ezek az intézmények akadálymentesen tudjanak működni az év végéig. „Azt is látni kell, amellett, hogy gondok vannak a fizetésekkel, nagyon sok helyen odajutottak, hogy az ellátottaknak kenyeret nem fognak tudni venni” – mondta Csép Andrea, aki szerint azok az önkormányzatok, amelyek tavalyi adózási módosítások miatt mínuszban indították az évet, sok esetben nem fogják tudni kiegészíteni ezt az összeget.
A képviselő arra a kérdésünkre, hogy konkrétan milyen lépésekkel lesz megoldható a kialakult helyzet, elmondta, egyértelmű, hogy nyomást kell gyakorolniuk a szaktárcára és annak vezetőjére. „Minden megyében tudjuk, hogy mi a helyzet. Vannak erről szóló összesítéseink. Meg kell keresni a többi kollégát más megyékből is, hogy közösen ténylegesen egyértelműsítsük a kormány számára, hogy mekkora a baj, hogy ez mennyire fontos. Gazdasági növekedés van, és még sincs pénz az államkasszában. Fel kell tennünk a kérdést, hogy miért éppen a legkiszolgáltatottabb személyektől veszünk el forrásokat. A mi eszköztárunk, hogy jelezzük az aktuális helyzetet a miniszter felé, és kérjünk azonnali megoldást” – mondta.
„Nem hiszem, hogy értelmes párbeszéddel ezt a helyzetet nem lehetne rendezni. Viszont borzasztóan kényelmetlen az, hogy folyamatosan ezzel a kérdéssel van probléma. Ha egy olyan minisztériumról és miniszterről beszélünk, aki tervez, és tudja, hogy mit akar, és nem csak a kormányprogramot nézi szemellenzővel, akkor tudja, hogy a rendszerben mivel vannak gondok, amikor költségvetésről beszélünk. És tudja azt is, hogy mit kell megfigyelés alatt tartani olyan értelemben, hogy ne legyenek újabb gondok” – mondta Csép Éva Andrea.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!