A fekete-tengeri földgáz kitermelése a közép-európai térség számra is kiemelten fontos.
Július 9-én fogadta el a parlament az offshore törvényt, amely a Fekete-tenger területén található energiahordozók kitermelésére vonatkozik. Liviu Dragnea PSD-elnök a törvénymódosítást azzal indokolta, hogy ennek következtében csökkenteni lehet Románia Oroszországtól való energiafüggőségét.
A PSD-ALDE koalíció több módosítást is bevezetett a Fekete-tengerben lévő földgáz kitermelése kapcsán, az offshore törvény mellett 175 honatya szavazott, 30 tartózkodott és 30-an ellene voksoltak. Dragnea a tegnap bejelentette, nem zárja ki annak a lehetőségét sem, hogy a parlamenti szünidő alatt sürgősségi kormányrendelet formájában újabb módosításokat fogad el a kormány a parlament által jóváhagyott törvényhez. A földgáz kitermelésére vonatkozó törvény módosítja az energiahordozókra vonatkozó adózási rendszert, továbbá arra kötelezi a kitermelő vállalatokat, hogy a fekete-tengeri földgáz 50%-át a romániai piacon értékesítsék. Dragnea szerint ezzel Románia függetlenítheti magát az orosz import gáztól.
Az offshore törvény a Fekete-tengerben lévő földgáz és kőolaj kitermelése és értékesítésére is vonatkozik, a változások elsősorban a Romániában lévő energiakitermelő vállalatokat érintik. Az energiahordozók, pontosabban a földgáz kitermeléséből Románia az múlt évben 200 millió dolláros bevételt könyvelhetett el, amely során 10 milliárd köbméter gázt termelt ki és értékesített belföldi és külföldi piacokon. Annak ellenére, hogy a földgáz és kőolaj mélytengeri kitermelése sokkal költségesebb, a becslések szerint ennek nyeresége eléri az évi 1 milliárd dollárt. A Deloitte által készített tanulmány szerint a Fekete-tengerben végzett kőolajipari befektetések eredményeként a szénhidrogének kitermeléséből 2040-ig Románia 26 milliárd dollár nyereséget könyvelhet el, a GDP pedig 40 milliárd dollárral emelkedhet. Továbbá ennek köszönhetően 30 ezer munkahely jön létre, a kőolajtársaságok nyeresége pedig eléri a 15,7 milliárd dollárt.
Az Országos Ásványkincshatóság adatai szerint (Agenţiei Naţionale de Resurse Minerale) a Fekete-tenger romániai kontinentális talapzata 200 milliárd köbméter földgázt rejt, a kitermelésnek köszönhetően pedig az ország megduplázhatja a jelenlegi fekete-tengeri gázhozamot, ami az optimista becslések szerint Romániát a harmadik legnagyobb földgázkitermelővé teheti Európában.
A Romániához tartozó fekete-tengeri kontinentális talapzat koncesszióba adott részein jelenleg is folyik a kitermelés, az ExxonMobil – Petrom, Black Sea Oil&Gas és a Lukoil – Romgaz mellett pedig a jelenlegi törvénykezés azokat az olajvállalatokat is érinti, amelyek a következő években kiírt versenytárgyalások során újabb lelőhelyeken kezdhetik meg a földgáz és kőolaj kitermelését.
Az offshore törvény változást jelent a kitermelés során értékesített energiahordozókra vonatkozó adórendszer megváltoztatása, progresszív adózási rendszert vezet be a mélytengeri kitermelés során eladott földgáz mennyisége után, amelynek mértéke a megawattóránként megszabott értékétől függően 15%-tól 50%-ig is terjedhet. A módosítás része, hogy a kitermelt földgáz felét az energiatőzsdén, a másik felét pedig kétoldalú szerződésekben kell értékesíteni.
Románia nem növelheti közvetlenül a kőolaj és földgázkitermelésből származó jövedelmét annak okán, hogy 2004-ben az addig állami tulajdonban lévő Petrom vállalatot privatizálták, amelynek többségi tulajdonosa az osztrák OMV olajipari vállalat lett. A privatizálás egyik kitétele az volt, hogy a román állam nem növelheti a kitermelt és értékesített energiahordozókra vonatkozóan a többletadót a privatizálástól számított 10 évben. Ez a határidő 2014-ben járt le, ezt követően pedig több törvénykezdeményezés is született, amely megpróbált nagyobb profitot bevonni a magántulajdonban lévő energiaipari cégektől.
Az egyik ilyen intézkedést a Ponta-kormány hozta a 60%-os gázárpiaci-liberalizációjához köthető illetékként, a kitermelésre és a monopol helyzetre vonatkozó 1,5%-os illeték, a kitermelő állomások tartóoszlopaira vonatkozó 1,5%-os illeték formájában, amelyet 2014-ben vezetett be a kormány, 2017-ben pedig eltörölte.
Múlt évben a Tudose-kormány is megpróbált hasonló többletilletékeket kiróni az energiahordozót kitermelő vállalatokra, amely a kitermelt földgáz és kőolajmennyiség nyereségi részesedésének 20%-át jelentette volna, de az akkori kormány intézkedései végül nem léptek hatályba. Ennek következtében dolgozta ki a parlament a jelenlegi offshore törvényt, amely elsősorban a földgázkitermelésre vonatkozik.
A román piacon, a Fekete-tenger térségében jelenleg két nagy konkurens földgázkitermelő vállalat működik, a Romgaz és az AMV-Petrom. Ezek termelik ki az ország szükségleteinek elegendő gázmennyiséget fele-fele arányban. A földgáz lelőhelyek kapcsán végzett kutatásokat ebben a térségben a Petrom az amerikai Exxon-nal közösen végzi, a Romgaz pedig az orosz tulajdonban lévő Lukoilal.
A gáz árának szabályozása hátrányosan érintené a fekete-tengeri energiakitermelőket
Eugen Teodorovici pénzügyminiszter szerint a hazai kitermelésű földgáz árának szabályozására azért lenne szükség, mert a 2017-es gázár-liberalizáció óta a kitermelők folyamatosan növelik a földgáz árát. Az erre vonatkozó kormányhatározat szerint múlt év áprilisától a lakossági földgáz ára 29,5%-al emelkedett, a kormány számításai szerint pedig a drágulás mértéke 2019-re elérheti a 33,75%-ot. Tavaly áprilisban a belföldi kitermelésű gáz megawattóránkénti ára 70,93 lej volt, jelenleg ez 77,72 lejre emelkedett, jövőre pedig elérheti a 80,25 lejt, az import gáz ára pedig a 94,58 lejes szintet. A pénzügyminiszter korábbi bejelentése szerint 2021 júniusáig a hazai kitermelésű földgáz árát megawattóránként 55 lejben határoznák meg. Teodorovoci hozzátette, jelenleg a romániai piacon nincs valós konkurencia, a két nagy kitermelő vállalat, a Romgaz és az AMV-Petrom felváltva emeli a gáz árát. Ennek ellenére pénteken a pénzügyminiszter azt nyilatkozta, hogy meggondolták magukat, és a gázár csökkentésére vonatkozó tervezetet visszavonták és törölték a minisztérium honlapjáról. Azt is hozzátette, hogy majd akkor tárgyalnak erről a témáról, „ha már mindenki készen áll rá.” Hogy az mikor lesz, azt viszont nem tudta megmondani.
Korábban a román kőolajipari kitermelő és feldolgozó vállalatok szövetsége (ROPEPCA) aggasztónak nevezte az erre vonatkozó kormányhatározatot. A ROPEPCA közleménye szerint a hazai kitermelésű gáz árának szabályozása közép és hosszútávon növeli a külföldről származó gázimportot, ugyanis az államilag meghatározott ár kedvezőtlen piaci feltételeket jelent a kitermelőknek.
A közlemény arra is kitér, hogy a gázár szabályozás kapcsán nem történt érdemi konzultáció a kitermelő vállalatok és a kormány között, másrészt pedig ez a lépés előnytelen versenyhelyzetet teremtene a hazai kitermelők számára a külföldi gázipari vállalatokkal szemben. Harald Kraft, a ROPEPCA elnöke azt is hangsúlyozta, a román kormánynak a hazai kitermelők érdekeit kellene előtérbe helyezni, ugyanakkor arra is kitér, hogy az árliberalizációt követően az értékesített gáz árából származó bevétel 60%-a többletadó formájában a román állam nyeresége. Kraft szerint a gáz megawattóránkénti 55 lejben meghatározott ára miatt sok esetben a mélytengeri kitermelés veszteségessé válna, ami a tevékenység beszüntetését és a munkahelyek megszűnését vonhatja maga után.
A román földgázból Magyarország is vásárol
A Fekete-tenger talapzatában lévő nyersanyagok kitermelése nemzetközi szinten is fontos kérdés, amely kapcsán Szijjártó Péter Magyarország külgazdasági és külügyminisztere korábban azt nyilatkozta, Közép-Európában az energiaellátás kérdése biztonsági kérdés, és szükségesnek látja fokozni a nemzetközi nyomást az olyan országokon, mint Horvátország és Románia, amelyek megszegik a kétoldali európai kötelezettségeket a gázvezeték-interkonnektorok alkalmazása kapcsán. Azt is hangsúlyozta, hogy fontos a nemzetközi nyomás fenntartása annak érdekében, hogy Románia 2022-től elkezdje kitermelni a fekete-tengeri földgázt. A külügyminiszter a februári bukaresti látogatása során azt is bejelentette, hogy 2022 után lehetőség lesz nagy mennyiségű fekete-tengeri gázt Magyarországra szállítani, miután a magyar vállalatok lekötötték a teljes gázszállítási útvonal évi 4,4 milliárd köbméteres szállítási kapacitását.
Az ehhez szükséges gázvezeték megépítését múlt hónapban kezdte el a romániai Transgaz vállalat. A bolgár-román-magyar-osztrák (BRUA) gázfolyosó építésének első szakaszában 479 kilométer vezetéket fektetnek le 2020-ig, a dél-romániai Podişortol a bánsági Temesrékásig, ekkora pedig elkészül a román-bolgár gázelosztó pont a kétirányú gázszállítás műszaki feltételeként. A BRUA folyosó második szakasza 2022-ig készül el, Temesrékástól az Arad megyei Újpanádig. Ekkora tervezik a román-magyar gázvezeték kapacitásának kibővítését is 4,4 milliárd köbméterre.
(Libertatea.ro/Hotnews.ro/MTI/szerk.)
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!