Egy friss tanulmány szerint a növekedés nálunk kétszer volt magasabb, mint az EU-ban. Az emelkedés idén tovább folytatódik.
Romániában országos szinten továbbra is növekednek az egészségügyi szolgáltatások árai, ezáltal pedig a betegellátás költségei is. Az ütem mértéke is aggasztó, az egészségügyi szolgáltatások árának „inflációja” kétszer nagyobb, mint az európai átlag, ami uniós szinten a harmadik helyre sorolja Romániát – mutat rá a Medical Trends Around The World kimutatása.
A 2017-ben mért 15%-os árnövekedést az egészségügyi biztosítótársaságok adatai alapján számolták ki. Az egészségügyi ellátás költségei ugyanakkor globális szinten is jelentősen emelkedtek, ennek átlagértéke 9,5% volt múlt évben. A tanulmány szerint Romániában az egészségügyi szolgáltatások költségeinek növekedése 2018-ban is a legmagasabbnak számít az EU-ban, hasonlóan Szerbiához és Magyarországhoz.
Az országos egészségügyi ellátást illetően pozitívnak tekinthető, hogy az elmúlt időszakban emelkedett a betegellátásban dolgozó alkalmazottak, orvosok és ápolók száma. A múlt évi adatok szerint 58 600 orvost tartottak nyilván, ami az eddigi időszakhoz képest enyhe növekedést jelent. Ennek eredményeként 335 lakosra egy orvos jut, a romániai egészségügyben működő kórházak, rendelők és egészségügyi központok száma eléri a 60 ezret. Az egészségügyben dolgozó személyzet közül 15 700 fogorvos, 17 800 gyógyszerész. Az orvosok egyötöde családorvos, akiknek kétharmada városon működtet rendelőt.
Az egészségügyi ellátásban továbbra is jelentős különbség van a város és a vidék között. Vidéken egy családorvosra 8-szor több beteg jut, mint városon, ez az eloszlás hasonló a gyógyszerészek és a fogorvosok esetében is. Az Országos Statisztikai Hivatal adatai szerint az egészségügyben dolgozó alkalmazottak többsége nő, az orvosok és fogorvosok esetében ez az arány kétharmad, a gyógyszerész szakterületen elhelyezkedő alkalmazottak több mint 90%-a nő.
A Mediafax az Országos Statisztikai Hivatal adataira hivatkozva az írja, hogy az országban működő egészségügyi ellátást biztosító intézmények 75%-a magánkézben van, a klinikák és az egészségügyi analíziseket végző orvosi és fogorvosi rendelők csupán 10%-a állami. Így nem meglepő, hogy országos szinten a magánrendelőkben orvosi ellátást igénylő páciensek száma eléri az 5 milliót.
A szakemberek szerint az egészségügyet érintő fontos újítás lehet, hogy leegyszerűsödik annak a módja, hogy a romániai betegek hozzáférjenek a külföldi egészségügyi intézmények ellátásaihoz. A múlt hónap végén elfogadott törvénykezés értelmében az egészségügyi ellátásra szoruló páciensek könnyebben hozzájuthatnak a külföldi kórházak szolgáltatásaihoz. A Hivatalos Közlönyben megjelent 81/2018-as rendelet szerint egyszerűbbé válik az ilyen esetben szükséges bürokratikus eljárás, valamint a költségek megtérítése. Ez az intézkedés elsősorban az olyan súlyos betegségben szenvedőket érinti, akiknek szervátültetésre van szükségük, de ennek köszönhetően kedvezőbben bírálhatók el elsősorban a 0-18 év közötti páciensek kérései. Sorina Pintea egészségügyi miniszter az intézkedés kapcsán elmondta, erre elsősorban azért volt szükség, mert az ilyen súlyos esetekben le kellett rövidíteni a várakozási időt, így az esetek súlyosságától függően felgyorsíthatóak ezek a procedúrák.
Az idén 4,59%-al nagyobb összeget fordított a kormány a költségvetés által az egészségügyi rendszer finanszírozására, mint 2017-ben, így ennek összege eléri a 8,76 milliárd lejt.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!