Mutatjuk Románia fizetési térképét

2018. április 9. – 21:07

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Szépen nőttek a munkabérek tavaly, de azért az elmaradottabb megyéknek még van mit behozniuk.

Bár ez valószínűleg senkit nem lep már meg, a 2017-ről szóló statisztikák is azt mutatják, hogy Bukarestben élnek a legmagasabb fizetést, átlagosan havi nettó 3 116 lejt kereső romániaiak. Az átlagos munkabérek alapján állított lista másik végén Teleorman megye található, ahol mindössze átlagosan 1 780 lejt kapott kézbe egy munkavállaló. Az országos átlag azt mutatja, hogy tavaly az országos nettó havi átlagbér megközelítette a 2 400 lejt, viszont a megyék legalább felében a nettó havi átlagbér így sem érte el a 2 ezer lejt.

Az Országos Statisztikai Intézet adatai alapján a Ziarul Financiar gazdasági lap is készített elemzést az országos nettó átlagbér megyékre lebontott változásáról 2017-ben. Az elmúlt évben Bukarest után Kolozs (2 670 lej), Temes (2 501 lej), Szeben (2 468 lej) és Brassó megyében (2 383 lej) mérték a legmagasabb nettó átlagbért 2017-ben.

Ami a 2016-hoz viszonyított növekedést illeti, ebben a tekintetben gyakorlatilag minden megye jól teljesített, vélhetően ehhez egyébként hozzájárult a minimálbér elmúlt évben való emelése is. A jelentős magyar lakossággal rendelkező erdélyi megyék közül Bihar megyében 22%-kal, Máramaros megyében 20%-kal, Szilágy megyében 19%-kal, Beszterce-Naszód megyében 18%-kal, Szatmár megyében 17%-kal, Maros megyében 15%-kal, Kolozs megyében 14%-kal növekedett a nettó átlagos havi fizetés.

Ami a két székely megyét illeti, Hargita 18%-os növekedéssel 1 791 lejes, Kovászna 19%-os növekedéssel 1 837 lejes nettó átlagbért tud felmutatni az Országos Statisztikai Intézet adatai szerint. Bár a két megye esetében a közel 20%-os növekedés elsőre talán jónak tűnhet az előző évhez viszonyítva, azért itt továbbra is eléggé kijózanító, ha összeállítjuk azt a listát, amely a nettó átlagbérek alapján a legrosszabb helyen levő romániai megyéket rangsorolja.

És itt a legmagasabb nettó átlagbért felmutató megyék toplistája 2017-ben:

A bérek az elmúlt évben közel két számjeggyel növekedtek az ország majdnem minden megyéjében. A növekedésnek több magyarázata is van, azt már említettük, hogy emelkedett az elmúlt évben a minimálbér, ez pedig elsősorban az alacsonyabb átlagbérrel rendelkező megyék számára jelentett előrelépést, hiszen ott nagyobb az aránya azoknak a munkavállalóknak, akik a legalacsonyabb fizetést vihetik haza.

A munkabérek növekedésében ugyanakkor az is szerepet játszott, hogy már egyre nehezebb megtalálni a megfelelő alkalmazottakat is a munkaerőpiacon: az elmúlt évben az országos munkanélküliségi ráta 5% alá esett, a szabad munkaerő egyre nagyobb hiánya pedig számos területen a bérek emelkedéséhez vezetett. Ahogy kétségtelenül az elmúlt évben a közszférában dolgozók béremelkedése is jelentős nyomást helyezhetett a magánszféra munkaadóinak vállára.

A magas fizetésnövekedéseket támasztják alá az Eurostat legfrissebb statisztikái is , amelyek szerint a fizetések mellett az adókat és járulékokat is tartalmazó munkaerőköltségek 2017-ben az előző évhez viszonyítva Romániában emelkedtek a legnagyobb ütemben az egész Európai Unióban. A mezőgazdasági és közszférában adott fizetésekkel nem számoló európai statisztikák szerint a 10 alkalmazottnál több személyt foglalkoztató romániai cégeknek átlagosan 17,1%-kal nőtt az egy alkalmazottra eső munkaerőköltsége. Romániát Bulgária (12%) követi, harmadik Csehország (11,3%), negyedik pedig Magyarország (10%). Az itt böngészhető statisztikák alapján egy erőteljes regionális trend is egyértelműen látszik, ami a munkabérek emelkedését illeti.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!