Miben más Románia idei költségvetése, mint az 1929-es?

2018. március 29. – 17:15

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Nagyon sokba kerül, ha nincs NATO, de még annál is többe, ha a társadalom éppen elöregedőben van.

A NATO nélkül mérhetetlenül többet kellene költenie a román államnak, de egy elöregedő társadalom még egy saját hadsereg fenntartásánál is költségesebb – erről ír Barbu Mateescu szociológus saját blogjában . A szociológus azt próbálta összehasonlítani az elérhető adatok alapján, hogy miben más Románia költségvetése 2018-ban az 1929-es állami költségvetéshez viszonyítva. Úgy találta, hogy akárcsak 1929-ben, úgy 2018-ban is a román állam minden 8 lej bevételre nagyságrendileg 9 lejt költött, a költségvetés hiánya így akkoriban is közel azonos volt, mint napjainkban.Az viszont jelentősen változott, hogy melyek a legfontosabb költségvetési tételek, vagyis, hogy az állami költségvetésből mire megy el a legtöbb pénz.

  • Míg 1929-ben a költségvetés 21%-a ment el a hadsereg fenntartására, Románia kiadásainak 17%-át a külső adósság rendezésére fordította, míg az oktatás volt a harmadik legjelentősebb költségvetési tétel, a maga 13%-ával.
  • Addig 2018-ban a nyugdíjak az állam költségvetésének 22%-át viszik, az egészségügyre 12,6%-nyi, a szociális jellegű kiadásokra 12%-nyi állami forrás jut.

Védelem 21,3% akkor, 4,2% most

Ha a legnagyobb tételeket hasonlítjuk, akkor az egyik legnagyobb tanulság, hogy elképesztően sok pénzbe kerül a NATO-n kívül maradni. Még ha ebbe kétségtelenül az első világháború, valamint az azt követő geopolitikai helyzet is nagy szerepet játszott, 1929-ben egészen magas összeget, a költségvetés 21,3%-át költötte az ország védelemre. Ez az arány ma nagyságrendileg 4,2%. A védelmi költségvetésről szóló adatok másik kiemelhető tanulsága Mateescu szerint, hogy egy sorozás alapú hadsereg fenntartása nagyságrendekkel kerülhet többé, mint a fizetéses katonai szolgálat.

Ráadásul Mateescu szerint azt is érdemes kiemelni, hogy mivel a második világháború idejére az országnak rendkívül gyenge volt a védelmi színvonala, így feltételezhetően jó sok pénzt tudtak elszivattyúzni is a hadseregtől.

Oktatás 13% akkor, 8% most

Arányaiban oktatásra is jóval kevesebbet költünk majd idén, mint 1929-ben. Ennek viszont a demográfiai változások az egyik fő oka, 1929-ben ugyanis a romániai társadalom átlagéletkora jóval alacsonyabb volt, mint napjainkban, így jóval több gyerek is járt iskolába. Mateescu szerint nagyjából háromszor annyi 6 éves volt akkor, mint napjainkban. Ez a statisztika viszont akkor igazán lesújtó, ha abba gondolunk bele, hogy az oktatásra ma fordított költségvetés az intézmények épületének korszerűsítésére, esetleg építésére is vonatkozik, míg az 1929-es adatok már nem.

Rendfenntartó erők (rendőrség, csendőrség) 5,15% akkor, 4,5% most

Arányaiban közel ugyanakkora összeg megy el a rendfenntartó intézmények működtetésére, mint a két világháború között. Érdekes viszont, hogy akkor a belügyminisztérium legnagyobb költségtétele, ahogy az az alábbi korabeli infografikából is kiderül, a csendőrség volt.

Mezőgazdaság 4,1% akkor, 7,8% most

Románia arányaiban több pénzt költ a mezőgazdaságra, mint a két világháború közötti időszakban. Mateescu nem kommentálja ezeket a számokat, de hogy ez mennyiben pozitív azt is figyelembe véve, hogy akkoriban a mezőgazdaság súlya az összgazdaságon belül sokkal jelentősebb volt, talán megérne egy külön elemzést. (Amelynek valószínűleg az lenne a végkövetkeztetése, hogy a mezőgazdaságra úgy költünk jelenleg a költségvetésből sokat, hogy igazából az kevés, és a probléma inkább az, hogy a mezőgazdaság szerepe még mindig túlságosan is jelentős az összgazdaságon belül.)

Egyházakra és kultúrára 3,6% akkor, 1,1% most

A papok fizetésére elköltött összeg arányaiban megfelel a mai szintnek, de Mateescu megjegyzi, hogy kultúrára akkor sem igazán költöttek sokat. A költségvetési tétel (a 3,6%) mindössze 10%-a ment oda.

Igazságszolgáltatás 3,1% akkor, 1,65% most

A költségvetési keretből jóval kevesebb megy az igazságszolgáltatás fenntartására.

Egészségügy 3,1% akkor, 12,6% most

Mateescu szerint a demográfia alakulásának, a társadalom elöregedésének is megvan a maga szerepe abban, hogy egészségügyre jelentősen többet kell költeni most, mint 1929-ben. S bár mindenkinek megvan a véleménye arról, hogy milyen is a romániai egészségügy, a költségvetés 12,6%-a megy erre a célra, ami azért nem kevés.

Nyugdíjak 8% akkor, 22% most

Az viszont, hogy a nyugdíjak aránya milyen jelentős mértékben növekedett, egyértelműen a demográfiai változások számlájára írható.

Infrastruktúra és építkezések 2,95% akkor, 4% most

1929-ben az erre a költségtételre elköltött összegek jelentős része ment a tengeri és a folyami hajós közlekedés támogatására, míg utakra és hidakra az infrastruktúrára szánt költségvetés (a 2,95%) mindössze 8%-a ment.

Szociális védőháló 0% akkor, 12,2% most

Tulajdonképpen 1929-ben semennyit nem költött Románia gyerekeknek szánt juttatásokra, gyermeknevelési hozzájárulásokra, munkanélküli segélyre, hátrányos helyzetű személyek megsegítésére és olyasmikről szó sem lehetett, mint például a fűtéstámogatás. Arról, hogy a román állam 2017-ben mennyit költött szociális támogatásokra, arról a Ziarul Financiar csinált jól átlátható ábrát.

Milyen volt 1929-ben Románia gazdasága?

Az 1929-es nagy gazdasági világválság jelentős késéssel, valamikor az év vége fele, az 1930-as év elején kezdett begyűrűzni Romániába. Szóval a fentebb szemlézett állami költségvetés még nem egy válságban járó ország éves büdzséje, viszont egy jelentős adóssághegyet görgető állam rajzolódik ki belőle. A gazdasági kilátások azonban nem voltak rosszak, Románia bár az első világháború alatt jelentősen gyengült gazdaságilag, a nagy válságot megelőző években viszont nagyon jó ütemben fejlődött.

Barbu Mateescu bejegyzését itt , a 2018-as költségvetést itt , az 1929-es költségvetésről még több érdekességet itt találtok.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!