Az Industry X.0 kihívásaira válaszolva programoznak robotokat

2018. január 18. – 14:42

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

A Baxter, a TurtleBot2 és a PhantomX Hexapod nevű robotok programozásán dolgoznak a kolozsvári Műszaki Egyetem hallgatói az Accenture-rel együttműködve.

A kolozsvári Műszaki Egyetem hallgatói a kolozsvári Accenture Industrial Software Center of Excellence – az Accenture Industry X.0 Innovation Network szerves tagja – három robotjának (Baxter, TurtleBot2 és PhantomX Hexapod) programozásán dolgoznak, az Accenture Industrial Software Solutions csapatával együttműködve. A robotokat arra programozzák, hogy tárgyakat ismerjenek fel és kezeljenek, emberekkel működjenek együtt, valamint térben tájékozódjanak és mozogjanak.

A kutatás 2017 januárja és 2018 decembere között zajlik a Teamfit projekt keretén belül, a két intézmény partnerségének köszönhetően. A projektben a kolozsvári Műszaki Egyetem öt diákja és nyolc alkalmazottja vesz részt. A tevékenység első évében a csapat kiterjesztette az észlelési és 3D tervezési modulokat, valamint olyan személyre szabott modulokat fejlesztett és integrált, amelyek rugalmasabbá teszik a robotokat. A projekt 2018-ban zajló második fázisában a csapat bemutató alkalmazásokat fog lefejleszteni, amelyek ügyfelekkel való kapcsolatokban lesznek felhasználva. A kutatás eredményeit a helyi közösségnek szervezett IT konferenciákon is be fogják mutatni.

Mit jelent az Industry X.0?

A fogalom az ipar digitális formába való átalakítását takarja. Összekapcsolt, intelligens termékek, amelyek kommunikálnak a felhasználókkal; új digitális üzleti modellek, amelyek összevetik a begyűjtött adatokat, aminek alapján új szolgáltatásokat és szolgátatott termékeket nyújtsanak ügyfeleknek; termékek, amelyek a szerelővonalról tudatják a gépekkel, hogy miként gyártsák le őket. Az Industry X.0 alapját az összekapcsolt intelligens rendszerek képezik, amelyek teljes egészében digitális értékláncot alkotnak.

Az Industry X.0 stratégiai szerepet játszik az Accenture tevékenységében. A vállalat az ügyfelek vállalkozásainak digitális átalakítása terén vezető helyet foglal el, ezáltal hozzásegítve őket, hogy teljesen újratervezzék iparágaikat annak érdekében, hogy növeljék hatékonyságukat, új növekedési erőforrásokat mozgósítsanak, új élményeket nyújtsanak ügyfeleiknek, hogy cégük vezető pozicióját biztosíthatják a jövőre nézve.

Tényleges felkészülés a munkaerőpiacra

„A Teamfit és hasonló projektekkel, amelyeket az egyetemekkel együtt bonyolítunk le, az a célunk, hogy gyakorlati tapasztalatokkal járuljunk hozzá a tanintézményekben végzett oktatási tevékenységekhez és betekintést biztosítsunk a hallgatók számára a cég munkakörnyezetébe. Az egyetemekkel kötött partnerségek nagyon fontosak számunkra és az egész IT-közösség számára, mivel a diákok az egyik legjobb munkaerőpiacot képviselik” – nyilatkozta Égly János , az Accenture Industrial Software Solutions cég ügyvezető igazgatója.

Tófalvi László szerint, aki az Accenture részéről koordinálja a projektet, az egyetemi hallgatók rendkívül versenyképeseknek bizonyultak, így több eredmény már szabadalmazásra is készen áll. „A projektben részt vevő csapat igényes és ötletes megoldásokat talált. Szeretünk jól felkészült fiatalokkal dolgozni, akik érdekeltek abban, hogy ötvözzék a komoly elméleti ismereteket a gyakorlati kísérletekkel.”

„Az egyetemi hallgatóknak lehetőségük nyílik, hogy közvetlenül dolgozzanak ipari robotokkal, ami hozzásegíti őket, hogy jobban megértsék a programozási fogalmakat és technikákat, mint a számítógép előtt” – véli Tamás Levente , a Műszaki Egyetem Robotika és nemlineáris kontroll kutatási csoportjának tagja és a projektben az egyetem képviselője.

„Az ilyen típusú projektek, melyek során a hallgatók közvetlenül lépnek kapcsolatba a robotokkal és tesztelni tudják a kidolgozott algoritmusokat, nagyon hasznos gyakorlati tapasztalatot jelent számukra, ami növeli esélyüket, hogy sikeresek legyenek a munkaerőpiacon. Az IT-közösséggel kötött partnerségek révén az egyetem hatékonyabban tesz eleget annak a szerepének, hogy új kompetenciákat és szakosodásokat alakítson ki, a munkaadók pedig rendkívül értékelik a végzős hallgatókat” – magyarázza Tamás Levente.

A Műszaki Egyetemmel közösen lebonyolított projekt mellett az Accenture további egyetemekkel is együttműködik, így a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetemmel, a marosvásárhelyi Petru Maior Egyetemmel és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemmel, valamint a temesvári Műszaki Egyetemmel, hozzájárulva a technológiai fejlődéshez az egyetemeken.

Az Accenture Industrial Software Solutions cégnek Kolozsváron, Marosvásárhelyen és Temesváron vannak irodái, és folyamatosan növekszik. Az Accenture a világ egyik vezető szakmai szolgáltatásokat nyújtó nemzetközi vállalata, amely az üzleti stratégia és tanácsadás, a digitális- és technológiai megoldások, valamint a vállalti működés funkcionális területein kínál szakértő megoldásokat és szolgáltatásokat.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!