A legkisebb vállalkozások szenvedhetik meg leginkább az új áfafizetési rendszert

2017. szeptember 5. – 16:49

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

A hatóságoknak nem a füst, inkább a tűz ellen kellene küzdenie – mondják a vállalkozók a mindent felforgató új áfafizetési rendszerről.

A becsületes vállalkozások ellen irányuló, a hatóságok tehetetlenségét bizonyító, egyértelműen megszorító intézkedésként értékelik az erdélyi magyar vállalkozói szervezetek a kormány múlt héten elfogadott intézkedését, amely az úgynevezett megosztott áfafizetés bevezetéséről rendelkezik.Az áfabegyűjtés új modellje 2018 januárjától kötelező módon lép érvénybe, de különböző kedvezményekért cserébe október 1-től is áttérhetnek rá az áfafizetők. A rendelet szerint jövő év első napjától az áfaköteles tevékenységet végző cégeknek és személyeknek külön áfa-folyószámlát kell fenntartaniuk, ahová adásvételkor vagy a szolgáltatások értékének kiegyenlítésénél az áfa összegét kötelező módon át kell utalniuk. Ellenkező esetben komoly büntetéseket is kilátásba helyeztek a hatóságok.

Hogyan fog működni a gyakorlatban a megosztott áfafizetés?

A rendszer a gyakorlatban várhatóan úgy fog működni, hogy minden adófizetőnek, beleértve a közintézményeket is, egy külön áfaszámlát kell nyitniuk valamely bankban vagy az állami kincstárban. A rendelet szerint abban az esetben, hogyha egy áfafizető cégnek készpénzzel, vagy bankkártyával fizetnek, akkor hét munkanap áll a rendelkezésére, hogy a befizetésből származó áfát saját áfaszámlájára átutalja.

A kisebb vállalkozásokat érinti legérzékenyebben a megosztott áfafizetés

„Teljes mértékben a becsületes vállalkozók ellen irányuló, rajtuk csattanó törvény – azok ellen, akik az adót befizetik, akik az államot eltartják és munkahelyeket teremtenek. Lényegében próbálják kiszűrni azokat, akik áfáznak, viszont ahogy ezt teszik, az a pénzügyi hatóságok, intézmények és az igazságügyi rendszer tehetetlensége és felelősségének áthárítása a probléma valódi megoldása helyett” – közölte megkeresésünkre a Székelyudvarhelyi Mikrovállalkozások Szövetségének álláspontját a tagok között végzett gyors felmérést követően Jakab Áron Csaba , az SZMVSZ elnöke.Az SZMVSZ álláspontja szerint a legnagyobb mértékben a mikrovállalkozások fogják „megszenvedni” az új rendszert, hiszen akár pénzügyi, akár az emberi erőforrások terén a legkisebb vállalkozások a leginkább kiszolgáltatottak a változások tekintetében. Arra a kérdésünkre válaszolva, hogy mennyire nehezíti meg a vállalkozások életét az úgynevezett megosztott áfafizetés, az SZMVSZ képviselője úgy válaszolt, hogy elég csak:

  • a költségtényezőkre gondolni, arra, hogy milyen mértékben növekedhetnek meg a vállalkozások számára a számlafenntartási, utalási, valamint képzett személyekkel kapcsolatos költségek,
  • illetve elég csak az időtényezőket is figyelembe venni, és azt látni, hogy ezentúl napi szinten foglalkozni kell az utalásokkal a kis határidők és a magas büntetések miatt, legyen szó akár online banking utalásról vagy egyes esetekben elkerülhetetlen napi banki megjelenésről, illetve az áfa utalásának engedélyezési folyamatairól.

Aki csalni akar, ezután is megoldja

„Nem a füst, inkább a tűz ellen kellene küzdeni – aki csalni akar, ezután is megoldja. A kormány nem ezzel kellene próbálkozzon, ha nagyobb adóbevételeket akar, hanem azzal, hogy elérje: a vállalkozó vállalkozhasson, csinálhasson pénzt – mert akkor lesz miből fizetni –, ő pedig a kapott pénzből tartsa fenn a rendszert, a rendet. Előfordulhat, hogy az áfából származó bevétele az államnak így növekedni fog, de a járulékos veszteségek miatt nem valószínű, hogy közép- vagy hosszútávon hasznos eljárásról beszélünk, hiszen megnövekedik a bürokrácia, a pénzügyi bizonytalanság, a vállalkozóellenes magatartás és még sorolhatnánk” – válaszolta az SZMVSZ képviselője arra a kérdésünkre, hogy az intézkedéssel a kormány és a pénzügyminisztérium elérheti-e a célját, vagyis, hogy növekedjenek az áfából származó állami bevételek.A szervezet ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy a megosztott áfafizetési rendszerre való átállás nehézsége rövidtávon elsősorban annak lesz a függvénye, hogy a bankok és a pénzügyi hatóságok milyen mértékben tudnak majd felkészülni az új rendszerre, és milyen lesz az átmenethez való hozzáállásuk. Arra számítanak ugyanakkor, hogy „a jellemzően mikrovállalkozások számára jelentős teher”, a költségek és a bürokrácia növekedése miatt várhatóan megnő a fekete és a „láthatatlan” gazdaság volumene.

Már októbertől is át lehet(ne) állni az új rendszerre

A kötelező, január elsejei terminust megelőzően, október 1-től a cégek már bevezethetik az új áfa fizetési módszert, cserébe különböző kedvezményekben részesülnek, például eltekintenek a szeptember 30-ig összegyűlt, esetleg be nem fizetett áfa utáni büntetőkamattól, és bizonyos körülmények között 5%-os profitadó, illetve mikrovállalkozói adó kedvezményt kaphatnak. Kérdés viszont, hogy ilyen rövid idő alatt egyáltalán fel tudnánake-e keszülni az új áfafizetési rendszerre a vállalatok. Bagoly Miklós Levente , a Kis- és Középvállalkozók Kovászna Megyei Szövetségének (ASIMCOV) elnöke megkeresésünkre elmondta, hogy a cégek számára az új rendszer még nagyon friss, és az alkalmazási normák hiányában még igencsak felületes ismeretekkel rendelkeznek a jogszabállyal kapcsolatban. „Az ASIMCOV-nál jövő hétre egy szakember meghívásával konzultációt szervezünk, hiszen úgy néz ki, hogy a cégek szempontjából rendkívül előnytelen lesz ez az elképzelés” – mondta az ASIMCOV elnöke, aki úgy értékelte, hogy a megosztott áfafizetés egyértelműen megszorító intézkedésnek számít, amely teljes mértékben az állam érdekeit szolgálja.„Mindenféle ilyen megszorító intézkedés a szürke és fekete gazdaságot fogja erősíteni. Az emberek igyekeznek kibújni mindenféle ilyen intézkedés alól. Az okosabb kormányok és politikai vezetés lazítási intézkedésekkel igyekszik tenni azért, hogy sikerüljön a fekete gazdaságot felszínre hozni. Nem a megszorító, hanem a lazítási intézkedéseknek lennének pozitív következményei” – válaszolta Bagoly Miklós Levente arra a kérdésünkre, hogy a megosztott áfafizetés bevezetésével a hatóságok elérhetik-e a gazdaság fehérítésével kapcsolatos céljukat.A kormány ennek ellenére azzal érvel, hogy a módosítás a becsületes adófizetőknek kedvez, hiszen lecsökkenti a tisztességtelen verseny lehetőségét azon cégek számára, amelyek nem tesznek eleget az adózási kötelezettségeiknek. A kabinet szerint a megosztott áfafizetés bevezetése 2020-ig körülbelül 6 milliárd lejjel növeli az államkassza bevételeit.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!