Melyik cég költhette a legtöbbet televíziós reklámokra idén Romániában?
2016. december 23. – 12:23
frissítve
Azt is mutatjuk, hogy melyik hazai csatornáknak származhatott a legnagyobb bevétele a tévés reklámok után.
A Forbes adatai szerint 2016-ban a Procter & Gamble vásárolt a legtöbb televíziós reklámmegjelenést Romániában. Január 1. és december 18. között a vállalatnak a kereskedelmi célcsoportot, vagyis a városi, 18-49 éves korosztályt célzó, televíziós reklámmegjelenésre vonatkozó megrendelései mintegy 31%-kal növekedtek az előző évhez viszonyítva, s a televíziós reklámok valutájában számítva elérték a 94 691 GRP„30-as értéket.
Mi az a GRP”30, vagyis a reklámvaluta?
A GRP„30, vagy másnéven a ”harmincas GRP„ nemzetközi szinten használt fogalom, tulajdonképpen amolyan egységes pénznem, ami alapján a hirdetők fizetnek a televíziós csatornáknak a műsorok közti reklámok lejátszásáért. Azért használják ezt a mutatót, mert nem minden reklám egyforma hosszúságú, és nyilván nem minden csatornán érnek el a hirdetők ugyanakkora nézőtábort. A GRP (Gross Rating Point) gyakorlatilag azt jelzi, hogy a reklám hossza alatt a teljes célcsoport hány százalékát sikerült elérni. Egyszerű példával élve, ha egy reklám a célcsoport 7%-át érte el, és a reklám 5 alkalommal lesz levetítve, akkor annak a GRP-je 7X5, vagyis 35. A harmincas GRP pedig azt jelzi, hogy ha egy hirdető 30 másodperces reklámokat használna, akkor hány GRP-t tudna vásárolni abból a költségvetésből, amit a reklámkampányra fordít. A mutató ugyan nem jelzi azt pontosan, hogy ki mennyit költött – sem a csatornáknak, sem a hirdetőknem nem igazán érdeke, hogy ezek a számok nyilvánosságra kerüljenek –, viszont nagyságrendileg sorba tudjuk állítani azokat a cégeket, amelyek a legtöbbet fordítottak televíziós reklámokra. Viszont azt is meg kell jegyezni, hogy azok a hirdetők, amelyek sok reklámidőt vásárolnak, vagyis nagyobb értékű kampányokat visznek egy televíziós csatornának, azok olcsóbban is tudják megvásárolni a reklámmegjelenést, vagyis a GRP-t. Így az alábbi rangsor azért tartalmazhat torzításokat.
Vitaminokat és étrendkiegészítőket gyártó cég a második
Az viszont elég egyértelműnek tűnik, hogy 2016-ban a Procter & Gamble volt a legerősebb reklámmegjelenésben. És ha a vállalat által kezelt termékeket kezdjük sorolni, akkor érthető is, hogy miért. Olyan brandek vannak tulajdonukban, mint a Pampers, az Ariel, a Gillette, az Always vagy a Head & Shoulders.
Második a főként étrendkiegészítőket és vitaminokat gyártó Zdrovit. A vállalat 2015-ben még a 17. helyén állt a listának, idén körülbelül 196%-kal fordított többet televíziós reklámmegjelenésekre, mint az előző évben. A Supramax, Bilodin, Lacalut brandeket is a portfóliójában tudó vállalat GRP”30-as mutatója elérte a 74 330-as értéket, amivel a Reckit Benckisert (62 405 GRP„30), az AirWick, a Calgon, a Durex, és a Strepsils termékek gyártóját előzi meg.A Forbes elemzéséből az is kiderül, hogy a három nagy romániai telekommunikációs cég, az Orange, a Vodafone és a Telekom is kevesebbet költött idén televíziós reklámmegjelenésekre. Az Orange reklámok megjelenése a kereskedelmi célcsoportban 5%-kal, a Vodafone reklámok megjelenése 10%-kal csökkent. A 2015-ben még a ranglista első helyén álló, komoly növekedési célokat lefektető Telekom idén 53%-kal fogta vissza a televíziós reklámjait, és már csak a lista hetedik helyén áll. Az elemzés kiemeli ugyanakkor, hogy semmiképp nem arról van szó, hogy a mobilcégek kevesebbet költenének már reklámokra, hanem sokkal inkább az látszik, hogy egyéb hirdetési csatornákat, főként az online teret részesítik előnyben.
Hiába volt foci-Eb, több sörgyártó is visszafogta magát idén
A legnagyobb vállalatok közül így a Telekom toronymagasan vezeti azt a listát, amelyen azok a nagyvállalatok kaptak helyet, amelyek televíziós reklámmegjelenésre legnagyobb mértékben csökkentették a kiadásaikat az előző évhez viszonyítva. A Telekom mellett ilyen a Heineken (-15%), a GlaxoSmithKlein (-23%), vagy a hamarosan japán kézbe kerülő Ursus Breweries (-25%) is. A tévés reklámmegjelenésre a nagyok közül az eMAG (58%), a Bergenbier (49%), az Altex (48%) és a Nestlé (31%) növelték legnagyobb mértékben az előző évhez viszonyított kiadásaikat.
Még mindig a PRO TV a legerősebb kereskedelmi televízió
Ha a másik oldalról, vagyis a tévécsatornák szempontjából vizsgáljuk a televíziós reklámok piacát, akkor valószínűleg senki számára nem okoz meglepetést, hogy 2016-ban a célcsoport megszólításának hatékonyságát is figyelembe véve a PRO TV adott el reklámidőt a legnagyobb mértékben. A csatorna a kereskedelmi célcsoportot figyelembe véve 555 819 GRP”30-at értékesített (a tévécsatornák is ezzel a mutatóval mérnek). A PRO TV-s reklámidejének értéke a Forbes adatai szerint 14,4%-kal növekedett az előző évhez viszonyítva, és ha figyelembe vesszük a legnagyobb versenytársak, az Antena 1 (429 623 GRP„30, 5%-os növekedés) és a főként szappanoperákkal nyomuló Kanal D (226 006 GRP”30, 8,1%-os növekedés) adatait, akkor leginkább azt a következtetést lehet levonni, hogy a PRO TV erősödött a legnagyobb versenytársakkal szemben.
A leglátványosabb előrelépést a reklámidő értéke szerint a Digi24 tudhatja maga mögött. A hírcsatornánál az előző évhez viszonyítva 2016-ben 561%-kal tudták növelni a reklámidő értékét, ami a ranglistán elfoglalt helyükön is megmutatkozott, a tavalyi 32. pozíció után idén bekerültek a top10-be.Ami még érdekes lehet, hogy a TVR1 visszaesését ebben a tekintetben sem sikerült megállítani, a hazai közmédia legfontosabb csatornájánál 25,6%-kal csökkent a reklámidő értéke, míg tavaly a 15. helyen állt a csatorna ebből a szempontból, most visszaesett a 22. helyre.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!