Meghökkentő év lesz 2017, ha valóra válik a Saxo Bank tíz elképesztő jóslata

2016. december 9. – 12:17

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

A bank hagyományos év végi elemzése idén is tartogat nem mindennapi állításokat.

Szerdán tette közzé a Saxo Bank hagyományos, 2017-re szóló elképesztő gazdasági jóslatait . A dán kötődésű bank minden évben azzal hívja fel magára a figyelmet, hogy olyan eseményeket nevez meg, amelyek bekövetkeztére bár van esély, de nem túl valószínűek. Steen Jakobsen , a bank vezető közgazdásza szerint erre azért van szükség, hogy az elemzőcsapata számoljon a nem túl valószínű történésekkel is, dobozon kívül gondolkodjon, és 2017-ben se érje semmi meglepetésként. A gazdasági jóslatokat a Marketwatch is összefoglalta.

1. Nem lesz Brexit, Nagy-Britannia az Európai Unió része marad

A bank elemzőcsapata szerint akár ez is megtörténhet. A populista erők globális előretörése, ami Donald Trump győzelmében, vagy akár az olasz referendum elbukásában is nyomon követhető, arra fogja késztetni az Európai Uniót, hogy fogalmazza újra a tagállamokhoz fűződő viszonyát. A Saxo Bank szerint az EU 2017-ben kulcsfontosságú engedményeket tehet a bevándorlás valamilyen szintű korlátozásáról és a pénzügyi szolgáltatások szabad áramlásáról, ezért az Egyesült Királyság végül elállhat kilépési szándékától, ami a font árfolyamának szárnyalásához fog vezetni. A nem túl valószínű jóslatból azért azt a tanulságot mindenképp érdemes levonni, hogy a bank elemzői jövőre jóval kooperatívabb, engedékenyebb Európai Unióra számítanak.

2. Kína nem lassul tovább, hatalmasat növekedhet a kínai részvénypiac

Kína már évek óta felismerte, hogy az olcsó munkaerőt használó, feldolgozóiparra építkező gazdasági modell fenntarthatatlan, ezért fogyasztásra alapuló modellre próbál átállni az ország. Az átállás viszont nem zökkenőmentes, az elemzők jövőre is arra számítanak, hogy az eddig stabilan rendkívül jó növekedési számokat hozó kínai gazdaság 2016 után újra lassulni fog. A Saxo Bank elemzői szerint viszont akár az is elképzelhető, hogy a hatalmas tőkét megmozgatni tudó kínai vezetés sokat fog költeni gazdasági stimulusokra 2017-ben, ráadásul a részvénypiacokat is meg fogják nyitni a külföldi befektetők előtt. Ennek köszönhetően a Shanghai Composite Index 8%-ot növekedhet jövőre, és elérheti az 5 000 pontos álomhatárt.

3. Esésnek indul a dollár a Fed lépésére

Azt már megszokhattuk, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve, vagy röviden Fed minden apró döntése hatással van a világgazdaság alakulására. Még Donald Trump megválasztása előtt mindenki arra számított, hogy 2017-ben elérkezik az amerikai kamatemelés ideje, és nagyszabású gazdaságösztönző programokba kezdenek a tengeren túlon, ami a dollár komoly megerősödéséhez vezethetne. A Saxo Bank szerint viszont a Fed egyetlen lépése ennek teljesen az ellenkezőjét válthatja ki, úgy látják, ha az amerikai jegybank 1,5%-on rögzíti a tízéves államkötvények hozamát (ez a gyakorlatban azt jelenti, ha a rögzített hozam fölé emelkedik a jegyzés, akkor a Fed vásárol), akkor az kezdetben a dollár erősödéséhez, de hosszútávon komolyabb elértékelődéshez is vezethet.

4. A Bitcoin lesz az év sztárbefektetése

Ha a Fed nem hoz ilyen döntést, és Donald Trump is betartja költekezéssel, infrastrukturális beruházásokkal kapcsolatos ígéreteit, akkor az a dollár emelkedéséhez fog vezetni. Az elszabaduló árfolyama miatt viszont a dollár a feltörekvő gazdaságok számára már nem fog vonzó finanszírozási forrást jelenteni, így alternatív finanszírozási formákat kell keresniük. A Saxo Bank szerint ez jó helyzetbe hozhatja a Bitcoint, és akár a 2 ezer dolláros álomhatár is elérhető lehet.

5. Megmenekül az olasz bankrendszer, nem is akárhogyan

Az év második felében sok hír szólt az olasz bankok kilátástalannak tűnő helyzetéről, amire a hétvégi népszavazás eredménye is rátett egy lapáttal. A legrégebbi olasz bank, a Monte dei Paschi di Siena csak 5 milliárd eurós feltőkésítéssel menekülhet meg, a bank megmentésére hátramaradt időt pedig inkább napokban, mint hetekben mérik. Mindenki attól tart, hogy a bank bedőlése egyfajta dominó-effektust indíthat el, és veszélyezteti a teljes olasz bankrendszert. Az aggodalom azért sem alaptalan, mert az olasz bankok által kihelyezett teljes hitelállomány 20%-a rossz minőségű, vagy rosszul teljesítő hitel, más szóval minden ötödik hitellel rendelkező olasznak problémát jelent a törlesztés.Becslések szerint 40 milliárd euróra lenne szükség a bankok megmentésére, amit az olasz kormány a rendkívül nagy kockázatok miatt szívesen magára is vállalt volna. A baj csak az, hogy az eurózóna új szabályrendszere szerint akkor menthet az állam az adófizetők pénzéből bankokat, ha magánbefektetőket is sikerül bevonni a költséges és csak veszteséget termelő ügyletbe. Ez viszont nem egyszerű folyamat, a Saxo Bank ezért is számít arra, hogy jövőre megenyhül az Európai Központi Bank, és könnyít a szabályozáson, de legalább valamilyen módon az olasz bankrendszer megsegítésére siet. Ha így lesz, az hatalmas növekedést hozhat a banki részvények árfolyamában, amelyek akár 100%-kal is növekedhetnek egyetlen év alatt.

6. Trump nagyotmondásai miatt csökkenni fog a réz ára

Lehet, hogy sokan nem is tudjátok, de idén a réz mutatta be a nyersanyagpiac legnagyobb árnövekedését. A magyarázat, hogy Donald Trump a kampány során akárhanyszor új és új infrastrukturális beruházásokat ígért Amerikában, az mindig megdobta a réz árfolyamát. Jövőre viszont a Saxo Bank szerint mindenki realizálni fogja, hogy Trump minden ígéretét nem lehet megvalósítani, mert akkor kiürülne az amerikai államkassza. Emiatt pedig a réz ára lejtmenetbe indul.

7. Szörnyű éve lesz az amerikai egészségügynek, szintén Trump miatt

Trump a Saxo Bank szerint az amerikai egészségügyi rendszert is jól összekutyulja majd, mert a kampányában hangoztatott reformintézkedések (legyen hatékonyabb és olcsóbb az amerikai GDP 17%-át kitevő költségen működő egészségügy) sima megvalósítása lehetetlen feladatnak ígérkezik. A bank elemzői szerint akár 50%-ot is zuhanhat emiatt az egészségügyi szektor vállalatainak értéke.

8. A mexikói peso mindenkit meglep, Kanada viszont bajban lehet

Ha eddig volt igazán nagy vesztese Donald Trump megválasztásának, akkor az a mexikói deviza volt. A republikánusok győzelmét egyébként is mindig rosszul viseli Mexikó gazdasága, de a peso dollárral szembeni árfolyama 18%-kal csökkent Trump megválasztása óta. A Saxo Bank szerint azonban ez a leértékelődés túlzott, így arra számítanak, hogy a mexikói deviza erőre kaphat. A kanadai háztartások magas eladósodottsága, és a kamatok emelése viszont nehéz helyzetbe hozhatja Kanada gazdaságát, a Saxo Bank szerint így Amerika északi szomszédjára várhat borúsabb év.

9. Problémákhoz vezetnek a nullához közeli kamatok

A megtakarítási hajlandóság csökkentése és a hitelezés serkentése érdekében a világ jegybankjai az elmúlt időszakban monetáris politikai intézkedésekkel, mesterségesen tartották nullához közel a kamatokat. Ez viszont oda vezethet a bank elemzői szerint, hogy jóval nagyobb lesz a magas hozamú kötvények becsődölése. A bank szerint kockázatos üzletet nehezebb lesz finanszírozni jövőre, egyszerűen amiatt, mert ilyen alacsony kamatok mellett senki nem vállal nagyobb kockázatot.

10. Közös európai kötvényeket jelenthet be az Európai Központi Bank

Jövőre végre megvalósulhat az Európai Unió nagy eurókötvény projektje. A Saxo Bank jóslata szerint szintén a feltörő populizmusra adott válaszként akár ezer milliárd eurónyi kötvényt is kibocsáthat az EU, a befolyó pénzt pedig beruházásokra és mélyebb integrációra fordítanák.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!